Znamy już kalendarz serii IndyCar na 2023 rok

Dobra wiadomość dla tych kibiców, którzy z zainteresowaniem śledzą wydarzenia w świecie motorsportu nie tylko w Europie, ale także za oceanem. Seria IndyCar opublikowała w poniedziałek, 27. września kalendarz na nadchodzący sezon. Okazuje się, że w 2023 roku zawodnicy staną w szranki aż 17 razy, w tym trzykrotnie na torze Indianapolis Motor Speedway.

Sezon 2023 rozpoczyna się w niedzielę 5 marca na ulicach St. Petersburga na Florydzie. Ekscytujące wyścigi koło w koło odbywać się będą przez całą wiosnę i lato, w tym zaplanowana na niedzielę, 28. maja już 107. edycja legendarnego wyścigu Indianapolis 500. Zakończenie sezonu zaplanowane jest na niedzielę 10 września, kiedy to zawodnicy po raz ostatni w sezonie będą się ścigać, a areną ich rywalizacji będzie torze WeatherTech Raceway Laguna Seca w Monterey w Kalifornii. Końcówka sezonu obejmuje zorganizowanie aż ośmiu wyścigów w ostatnich dziewięciu tygodniach, gwarantując fanom akcję i emocje niemal w każdy weekend.

„NTT INDYCAR SERIES ma imponującą trajektorię w górę, robiąc postępy w tempie, które pasuje do naszego ekscytującego stylu rywalizacji” – powiedział prezes i dyrektor generalny Penske Entertainment Corp. Mark Miles. „Sezon 2023 stanowi okazję do dalszego rozwijania tego trendu, wprowadzając nasz sport i jego gwiazdy na więcej rynków i do kolejnych gospodarstw domowych, docierając do nowych konsumentów na całym świecie”.

Harmonogram sezonu 2023 obejmuje różnorodność, która zawsze była znakiem rozpoznawczym IndyCar - jedynej na świecie serii wyścigowej typu open wheel, która ściga się na owalach, torach ulicznych i stałych torach drogowych. Kierowcy zmierzą się w siedmiu wyścigach na stałych torach, pięciu wyścigach ulicznych i pięciu wyścigach na owalach.

Po tym, jak sezon 2023 rozpoczyna się po raz 13. na wysadzanych palmami ulicach Sankt Petersburga, w niedzielę 5 marca, najważniejsza seria wyścigów open wheel w Ameryce Północnej powróci na Texas Motor Speedway w niedzielę 2 kwietnia na 36. wyścig na tym torze, na zapewniającym pełnię akcji owalu.

Kolejny w kalendarzu event to Acura Grand Prix of Long Beach, zaplanowany tradycyjnie już w połowie kwietnia, a ściślej w niedzielę, 16.04. Dwa tygodnie później gospodarzem 13. już wyścigu serii IndyCar będzie Barber Motorsports Park, po czym zgodnie z tradycją maj upłynie nam pod znakiem toru Indianapolis Motor Speedway. To właśnie tam rozegrane zostanie Grand Prix GMR w sobotę, 13 maja, weekend kwalifikacyjny do Indianapolis 500 w sobotę i niedzielę, 20-21 maja oraz wyścig Indianapolis 500, zaplanowany na niedzielę, 28 maja.

Chevrolet Detroit Grand Prix rozpocznie się tradycyjnie na początku czerwca, choć w zupełnie nowym miejscu. Czeka nas debiut toru Streets of Detroit - przeprowadzka do centrum miasta z poprzedniej lokalizacji w Belle Isle Park, będzie mieć miejsce w niedzielę, 4 czerwca. Liczący dziewięć zakrętów tor uliczny o długości 1,7 mili zapewni bezprecedensowy dostęp widzom, a ponad połowa trasy wydarzenia będzie otwarta dla publiczności. To także powrót do domu i nawiązanie do dziedzictwa imprezy, która rozpoczęła się na ulicach śródmiejskich Motor City w 1982 roku.

Następne w kolejce czeka nas Grand Prix Sonsio na Road America w niedzielę, 18 czerwca oraz Honda Indy 200 w Mid-Ohio, która powraca na kolejny weekend obchodów czwartego lipca, a ściślej w niedzielę, 2 lipca. Road America będzie miał nowo wyremontowany układ o długości 4,048 mili. Mid-Ohio tym samym zrówna się z Long Beach pod względem liczby organizowanych na danym torze wyścigów - będzie to 29. wyścig na tym obiekcie w serii IndyCar.

Sezon 2023 nabierze tempa z ośmioma wyścigami w ostatnich dziewięciu tygodniach, rozpoczynając od Honda Indy Toronto w niedzielę, 16 lipca, czyli corocznego występu serii w największym mieście Kanady. Następnie czekają nas dwa wydarzenia, które mają być jeszcze większe i lepsze niż w 2022 roku: Hy-Vee IndyCar Race Weekend i Big Machine Music City Grand Prix. Doubleheader na Iowa Speedway zaplanowano na sobotę i niedzielę 22-23 lipca. Następnie IndyCar powróci na nieprzewidywalne ulice Nashville w niedzielę, 6 sierpnia. W minionym sezonie było to ulubione wydarzenie fanów, naznaczone koncertami i rozrywką, zaoferowało ono również najbliższy finisz na torze ulicznym w historii serii IndyCar, kiedy to sześciokrotny mistrz serii Scott Dixon pokonał Scotta McLaughlin zaledwie o 0,167 sekundy.

Z okazji powrotu Brickyard Weekend do tradycyjnej, sierpniowej daty, czeka nas triple header serii NASCAR i IndyCar, wliczając w to powrót na tor drogowy Indianapolis Motor Speedway, gdzie w sobotę, 12 sierpnia odbędzie się Gallagher Grand Prix. Sezon zakończy się trzema wyścigami w trzy kolejne weekendy, zaczynając od ostatniego owalu sezonu na torze World Wide Technology Raceway i wyścigu Bommarito Automotive Group 500 w niedzielę, 27 sierpnia.

Stamtąd czeka nas już tylko tradycyjna dwuwyścigowa podróż na zachodnie wybrzeże, z torem Portland International Raceway i nowo wyremontowanym torem WeatherTech Raceway Laguna Seca. 29. już Grand Prix of Portland zaplanowano na niedzielę, 3 września, podczas gdy mistrz serii IndyCar w sezonie 2023 zostanie koronowany i otrzyma puchar Astor Challenge Cup podczas 26. Firestone Grand Prix w Monterey w niedzielę, 10 września.

„Ciężko pracowaliśmy, aby osiągnąć sprawiedliwie rozdzielić daty i miejsca, co zawsze było celem IndyCar” – powiedział prezes IndyCar, Jay Frye. „Jesteśmy podekscytowani powrotem do centrum Detroit, a remonty na Road America i WeatherTech Raceway Laguna Seca dodadzą nowe wyzwania dla kierowców i zespołów. Poziom intensywności będzie również najwyższy w historii, gdy zakończymy sezon trzema weekendami wyścigowymi z rzędu. Po tym, jak osiągnęliśmy rekordowy sezon 2022, nie mogliśmy być bardziej entuzjastycznie nastawieni, aby zobaczyć, jak rozwinie się seria w 2023 roku”.

R Data Wydarzenie Lokalizacja
1 5 marca Grand Prix St. Petersburga Streets of St. Petersburg
2 2 kwietnia Texas 375 Texas Motor Speedway
3 16 kwietnia Grand Prix Long Beach Streets of Long Beach
4 20 kwietnia Grand Prix Alabamy Barber Motorsports Park
5 12 maja Grand Prix Indianapolis Indianapolis Motor Speedway
6 28 maja Indianapolis 500 Indianapolis Motor Speedway
7 4 czerwca Grand Prix Detroit Streets of Detroit
8 18 czerwca Grand Prix Road America Road America
9 2 lipca Indy 200 at Mid-Ohio Mid-Ohio Sports Car Course
10 16 lipca Indy Toronto Streets of Toronto
11 22 lipca Iowa Race Weekend 1 Iowa Speedway
12 23 lipca Iowa Race Weekend 2 Iowa Speedway
13 6 sierpnia Music City Grand Prix Streets of Nashville
14 12 sierpnia Harvest Grand Prix Indianapolis Motor Speedway
15 27 sierpnia Gateway 500 World Wide Technology Raceway
16 2 września Grand Prix Portland Portland International Raceway
17 10 września Grand Prix Monterey WeatherTech Raceway Laguna Seca

 

Źródło: indycar.com

Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze