Wyjątkowy format kwalifikacji do wyścigów IndyCar na torze w Iowa

Najbliższy weekend wyścigowy w serii IndyCar związany z rundą Hy-Vee na torze Iowa Speedway to tzw. doubleheader, co oznacza, że rozegraną zostaną dwa wyścigi – jeden w sobotę, drugi w niedzielę. W związku ze zmianą w układzie weekendu wyścigowego, konieczne było także dokonanie modyfikacji samej sesji kwalifikacyjnej.

Zaplanowana na sobotę, na godz. 16:30 polskiego czasu sesja kwalifikacyjna określi układ stawki dla obu wyścigów. Format kwalifikacji wybrano najprostszy z możliwych – kierowcy, biorący udział w tegorocznych zmaganiach w serii IndyCar, mają do pokonania dwa szybkie okrążenia z rzędu, przejeżdżając w jak najkrótszym czasie tor o długości zaledwie 0,875 mili. Czas pierwszego z szybkich okrążeń decyduje o ich miejscu startowym do pierwszego wyścigu tego weekendu, czyli Hy-VeeDeals.com 250, który zostanie rozegrany również w sobotę, o godzinie 21:00 czasu polskiego.

Drugie z okrążeń pokonanych przez kierowcę podczas sesji kwalifikacyjnej pozwoli wyznaczyć układ sił i pozycje startowe do kolejnego wyścigu tego weekendu – Hy-Vee Salute to Farmers 300, zaplanowanego na godzinę 21:00 czasu polskiego w niedzielę. Format ten został użyty już w serii IndyCar w 2020 roku, podczas podwójnych weekendów wyścigowych na torze Iowa oraz World Wide Technology Raceway, kiedy to różni kierowcy zajmowali najwyższe lokaty startowe w obu wyścigach na obu torach.

Conor Daly zdobył wówczas w Iowa swoje pierwsze pole position w karierze, osiągając średnią prędkość 175,188 mil na godzinę, a Josef Newgarden startował z pierwszego pola do drugiego wyścigu po wykręceniu prędkości 175,107 mph. Podczas weekendu wyścigowego na WWRT, pole position do pierwszego wyścigu zdobył Will Power, do drugiego zaś – Takuma Sato.

Analogiczny system kwalifikacyjny planowany był również dla dwóch wyścigów z rzędu na owalnym torze Texas Motor Speedway w 2021 roku, ale z powodu opadów deszczu ostatecznie ustalono kolejność startową uwzględniając punkty kierowców.

Źródło: indycar.com

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze