McLaughlin wygrywa wirtualny wyścig IndyCar w Barber

Dwukrotny mistrz australijskich mistrzostw Supercars Scott McLaughlin odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w serii wirtualnych wyścigów sankcjonowanych przez IndyCar. 26-latek pokonał na replice toru Barber Motorsports Park swojego zespołowego kolegę Willa Powera. Podium uzupełnił Scott Speed.

Z pole position wystartował zwycięzca pierwszej rundy Sage Karam, który w kwalifikacjach pojechał szybciej od Powera oraz Felixa Rosenqvista. Taka kolejność utrzymała się po starcie, a czwarte miejsce zajmował tegoroczny debiutant Alex Palou. Słabo wyścig rozpoczął Simon Pagenaud, który spadł z piątego na dziewiąte miejsce. Trudności mieli także Oliver Askew, Alexander Rossi i Marcus Ericsson, którzy stracili po kilka pozycji.

Po starcie z 10. pola, Graham Rahal uwiązał się w walkę z Coltonem Hertą, a następnie z Oliverem Askew, co kosztowało go utratę pozycji. Amerykanina wyprzedził m.in. Scott Dixon, który w przeciągu pierwszych trzech okrążeń awansował o pięć miejsc. W górę stawki przesuwali się także Kanadyjczycy – James Hinchcliffe oraz Robert Wickens, dla którego był to pierwszy oficjalny wyścig od czasu wypadku w Pocono sprzed półtora roku. Reprezentant McLarena nie uniknął jednak problemów i zderzył się z Jimmym Johnsonem.

W okolicach 10. okrążenia z czołowej grupy odpadł Scott Speed, który musiał zjechać do boksów po kolizji z Josefem Newgardenem i spadł na 16. lokatę. Niedługo później obrócił się Scott Dixon, natomiast na 13. kółku do boksów zjechał Scott McLaughlin. Nowozelandczyk jako jeden z nielicznych zdecydował się na taki manewr przed neutralizacją, która nastąpiła na 15. okrążeniu.

W momencie wznowienia rywalizacji na 19. okrążeniu, nadal prowadził Karam, przed Powerem, Rosenqvistem i Palou. Newgarden awansował na piątą lokatę i miał za sobą Pagenauda, Hertę i Askew. McLaughlin po swoim pit-stopie znajdował się na 12. pozycji, a trzy miejsca dalej jechał Speed.

Zdecydowany na dwa postoje, McLaughlin szybko zaczął przebijać się przez stawkę i w przeciągu dwóch okrążeń awansował na dziewiąte miejsce. W okolicach połowy wyścigu do boksów zaczęli zjeżdżać kierowcy planujący jeden postój – byli wśród nich Power, Karam, Palau i Rosenqvist, a okazję do tankowania wykorzystał też Speed.

Po zakończeniu serii zjazdów do boksów, McLaughlin znajdował się na prowadzeniu, z około 10-sekundową przewagą nad resztą stawki. Dzięki późniejszemu zjazdowi, Rosenqvist przeskoczył przed Karama, który był jednak zdeterminowany znów znaleźć się przed Szwedem. Rosenqvist w swojej obronie przestrzelił hamowanie do siódmego zakrętu i uderzył w krawężnik, a następnie wpadł wprost pod koła Karama. Niedługo po tym incydencie Karam otrzymał karę przejazdu przez boksy za nadmierną prędkość w alei serwisowej i wycofał się z rywalizacji. Rosenqvist kontynuował jazdę, lecz wkrótce zaliczył jeszcze obrót.

Była to znakomita wiadomość dla McLaughlina, który na 32. okrążeniu odbył swój drugi pit-stop i po swoim powrocie na tor miał przed sobą tylko Scotta Speeda. Reprezentant Team Penske dogonił i wyprzedził Amerykanina na sześć okrążeń przed metą, a na tej rywalizacji skorzystał Will Power, który również wyprzedził rywala z Andretti Autosport i awansował na drugą lokatę.

Do końca wyścigu Power próbował dogonić prowadzącego 26-latka, lecz nie zdołał przypuścić żadnego ataku i McLaughlin wygrał różnicą 0,418 sekundy. Speed dojechał na metę trzeci, przed Palou i Pagenaudem. Rosenqvist spadł na szóste miejsce, przed Coltonem Hertą oraz startującym z końca stawki Robertem Wickensem. Pierwszą dziesiątkę uzupełnili Josef Newgarden i Santino Ferrucci.

Trzeci wyścig wirtualnego cyklu IndyCar odbędzie się w następny weekend. Po raz pierwszy rywalizacja będzie toczyła się na torze owalnym, a o wyborze obiektu w Michigan zadecydowali sami zawodnicy.

P Nr Kierowca Zespół   Rezultat
1 2 Scott McLaughlin Team Penske 45 okr.
2 12 Will Power Team Penske + 0,418
3 98 Scott Speed Andretti Herta w/ Marco & Curb-Agajanian + 13,931
4 55 Álex Palou Dale Coyne Racing w/ Team Goh + 14,364
5 22 Simon Pagenaud Team Penske + 14,626
6 10 Felix Rosenqvist Chip Ganassi Racing + 14,691
7 88 Colton Herta Andretti Harding Steinbrenner Autosport + 23,745
8 6 Robert Wickens Arrow McLaren SP + 45,832
9 1 Josef Newgarden Team Penske + 48,468
10 18 Santino Ferrucci Dale Coyne Racing w/ Vasser-Sullivan + 55,004
11 41 Dalton Kellett AJ Foyt Enterprises + 55,780
12 48 Jimmie Johnson Jimmie Johnson Racing + 1:00,484
13 4 Sébastien Bourdais AJ Foyt Enterprises + 1:02,294
14 15 Graham Rahal Rahal Letterman Lanigan Racing + 1:05,928
15 7 Oliver Askew Arrow McLaren SP + 1 okr.
16 9 Scott Dixon Chip Ganassi Racing + 1 okr.
17 29 James Hinchcliffe Andretti Autosport + 1 okr.
18 21 Ed Carpenter Ed Carpenter Racing + 1 okr.
19 26 Zach Veach Andretti Autosport + 1 okr.
20 28 Kyle Kirkwood Andretti Autosport + 1 okr.
21 11 Kyle Kaiser Juncos Racing + 1 okr.
22 27 Alexander Rossi Andretti Autosport + 2 okr.
23 20 Conor Daly Ed Carpenter Racing + 2 okr.
24 5 Pato O'Ward Arrow McLaren SP + 7 okr.
25 8 Marcus Ericsson Chip Ganassi Racing + 14 okr.
26 14 Tony Kanaan AJ Foyt Enterprises + 16 okr.
27 24 Sage Karam Dreyer & Reinbold Racing + 16 okr.
28 60 Jack Harvey Meyer Shank Racing + 18 okr.
29 31 Felipe Nasr Carlin + 27 okr.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league