Sato wygrywa na ostatnim owalu w sezonie

Takuma Sato odniósł swoje drugie zwycięstwo w tegorocznym sezonie IndyCar Series. Japończyk o zaledwie 0,0399 sekundy pokonał na torze Gateway Eda Carpentera. Podium uzupełnił Tony Kanaan.

Prowadzenie po starcie z pole position utrzymał lider klasyfikacji generalnej Josef Newgarden. Amerykanin miał za sobą Sébastiena Bourdaisa i Willa Powera, natomiast na czwartą lokatę po dobrym starcie awansował Santino Ferrucci. Za tegorocznym debiutantem podążył Scott Dixon, a Simon Pagenaud spadł na szóstą lokatę. O dwie pozycje do przodu przesunął się startujący z 11. pola Alexander Rossi.

Sato rozpoczynał wyścig z piątej pozycji, lecz zaliczył słaby start i w pierwszym zakręcie zrównał się z nim James Hinchcliffe. Ta dwójka zetknęła się kołami, przez co Sato musiał ratować się przed utratą kontroli nad swoim autem i spadł na koniec stawki. Pierwsza neutralizacja pojawiła się już na pierwszym okrążeniu za sprawą Marcusa Ericssona, który wypadł z toru w ostatnim zakręcie.

Po wznowieniu rywalizacji, Power i Ferrucci wyprzedzili Bourdaisa i rzucili się w pogoń za prowadzącym Newgardenem, natomiast Pagenaud odzyskał jedną lokatę kosztem Dixona i wrócił do pierwszej piątki.

Druga neutralizacja miała miejsce na 54. okrążeniu, kiedy to Power rozbił się wychodząc na prostą startową. Żółta flaga pomogła Hinchcliffe’owi, który akurat zjeżdżał do alei serwisowej i zyskał w ten sposób pozycję lidera. W trakcie neutralizacji na nieplanowany postój zjechał Dixon, w którego samochodzie doszło do przebicia chłodnicy. Nowozelandczyk powrócił jeszcze na tor ze stratą kilkudziesięciu okrążeń i został sklasyfikowany na trzeciej pozycji od końca.

Wyścig został wznowiony na 70. okrążeniu i bardzo szybko Bourdais wyprzedził Newgardena, odzyskując trzecią lokatę. Nieco dalej, na dziewiątą pozycję wyszedł Rossi, który w trakcie pit-stopów wypadł z pierwszej dziesiątki. Hinchcliffe utrzymywał prowadzenie przez kilkanaście okrążeń, lecz na 83. kółku Ferrucci wyprzedził go w trzecim zakręcie i szybko zaczął budować dużą przewagę nad Kanadyjczykiem.

W okolicy półmetka rywalizacji stawka zjechała do boksów na drugą serię tankowań i zmian opon. Spośród czołówki, najdłużej na torze pozostawał Bourdais, przeskakując w ten sposób przed Hinchcliffe’a. Odwrotną strategię przyjął Rossi, który zjechał jako jeden z pierwszych, a szybkie okrążenia na nowych oponach pozwoliły mu przebić się do pierwszej piątki w chwili pojawienia się neutralizacji na 120. okrążeniu. Sprawcą żółtej flagi ponownie był Ericsson, który tym razem uderzył w ścianę w czwartym zakręcie.

Wyścig został wznowiony tylko na jedno okrążenie, lecz tyle wystarczyło, aby Rossi wyprzedził Newgardena w walce o czwarte miejsce, a Conor Daly znalazł się przed Pagenaudem na szóstej pozycji. Czwarta żółta flaga pojawiła się po wypadku Spencera Pigota, który przy próbie dublowania Charliego Kimballa został wypchnięty poza tor, po czym obrócił się i uderzył w zewnętrzną bandę.

Przedostatni restart nastąpił na 142. okrążeniu. Na prowadzeniu znajdowali się dwaj kierowcy Dale Coyne Racing – Ferrucci i Bourdais – a trzeciej lokaty próbował bronić Hinchcliffe. Kanadyjczyk nie utrzymał się jednak długo przed Rossim, a wkrótce uległ również Newgardenowi. Do przodu przesunęli się Daly i Colton Herta, wyprzedzając Felixa Rosenqvista.

Na kolejnej serii zjazdów do boksów stratny okazał się Rossi, wyprzedzony nie tylko przez Hinchcliffe’a, ale i Newgardena. Amerykanin ponownie wyprzedził Kanadyjczyka kilka okrążeń później, lecz ponownie znajdował się za rywalem w walce o mistrzostwo.

Tuż po swoim ostatnim zjeździe do boksów, Bourdais rozbił się w czwartym zakręcie, wywołując ostatnią neutralizację wyścigu. W tym momencie na okrążeniu lidera znajdowało się tylko czterech kierowców, którzy opóźniali swój zjazd na tankowanie – Sato, Carpenter, Kanaan i Newgarden. Zachowali dzięki temu swoje pozycje po zjeździe w trakcie neutralizacji.

Choć zespół Rossiego był gotowy, aby przyjąć swojego kierowcę, ten pozostał na torze, nie chcąc oddawać zajmowanej przez siebie piątej lokaty. Amerykanin musiał agresywnie oszczędzać paliwo i liczyć na kolejną neutralizację, która nie nadeszła, w związku z czym 20 okrążeń przed metą zjechał na dotankowanie i spadł na 14. pozycję.

Po objęciu prowadzenia, Sato narzucił solidne tempo i zbudował komfortową przewagę nad Kanaanem, który utrzymywał za sobą Carpentera. Gdy Amerykanin w końcu wyprzedził Brazylijczyka na trzy okrążenia do mety i rzucił się w pościg za Japończykiem. Carpenter szybko redukował swoją stratę i spróbował ataku na wyjściu z ostatniego zakrętu, lecz zabrakło mu 0,0399 sekundy do wyprzedzenia Sato, dla którego to piąte zwycięstwo w karierze.

Kanaan w końcówce znalazł się pod presją ze strony Ferrucciego, który spróbował agresywnego ataku w trzecim zakręcie, zakończony niepowodzeniem – tegoroczny debiutant wyjechał na brudną stronę toru i próbując powrócić na wyścigową linię zajechał drogę Newgardenowi, który obrócił się i na ostatniej prostej stracił dwie pozycje na rzecz Pagenauda i Daly’ego. Hunter-Reay był ósmy, przed Hertą i Andrettim.

Rossi do końca wyścigu odrobił tylko jedną pozycję i finiszował na 12. miejscu, tracąc tym samym drugą lokatę w klasyfikacji generalnej na rzecz Pagenauda. Na dwa wyścigi przed końcem, Newgarden ma 38-punktowe prowadzenie nad swoim zespołowym kolegą oraz 46-punktowe nad Rossim. Czwarty w tabeli Dixon traci już 70 punktów do lidera.

P Nr Kierowca Zespół   Rezultat
30 Takuma Sato   Rahal Letterman Lanigan Racing 248 okr.
20 Ed Carpenter   Scuderia Corsa w/ ECR + 0,0399
14 Tony Kanaan   AJ Foyt Racing + 2,2459
19 Santino Ferrucci D Dale Coyne Racing + 4,1935
22 Simon Pagenaud   Team Penske + 6,2741
59 Conor Daly   Carlin + 8,0200
2 Josef Newgarden   Team Penske + 13,8050
28 Ryan Hunter-Reay   Andretti Autosport + 14,9394
88 Colton Herta D Harding Steinbrenner Racing + 17,1010
98 Marco Andretti   Andretti Herta w/ Marco & Curb-Agajanian + 18,4657
10 Felix Rosenqvist D Chip Ganassi Racing + 19,8590
5 James Hinchcliffe   Schmidt Peterson Motorsports + 1 okr.
27 Alexander Rossi   Andretti Autosport + 1 okr.
26 Zach Veach   Andretti Autosport + 1 okr.
23 Charlie Kimball   Carlin + 1 okr.
7 Marcus Ericsson D Schmidt Peterson Motorsports + 1 okr.
4 Matheus Leist   AJ Foyt Racing + 2 okr.
15 Graham Rahal   Rahal Letterman Lanigan Racing + 22 okr.
18 Sébastien Bourdais   Dale Coyne Racing w/ Vasser-Sullivan + 59 okr.
9 Scott Dixon   Chip Ganassi Racing + 112 okr.
21 Spencer Pigot   Ed Carpenter Racing + 117 okr.
12 Will Power   Team Penske + 196 okr.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league