Hunter-Reay wygrywa ostatni wyścig sezonu IndyCar

Ryan Hunter-Reay zamienił pole position na swoje drugie zwycięstwo w tegorocznym sezonie IndyCar Series. Były mistrz serii triumfował w niedzielnym wyścigu na torze Sonoma Raceway, pokonując Scotta Dixona i Willa Powera.

Kierowca Andretti Autosport złożył się w pierwszy zakręt przed Dixonem oraz Josefem Newgardenem. Za nimi, pretendent do mistrzowskiego tytułu Alexander Rossi wjechał w tył swojego zespołowego kolegi Marco Andrettiego, łamiąc przy tym przednie skrzydło i przebijając oponę. Przymusowy postój sprawił, że Amerykanin spadł na koniec stawki.

Choć Dixon początkowo próbował dotrzymać tempa Hunter-Reayowi, ten systematycznie budował przewagę nad liderem klasyfikacji generalnej. Ta dwójka odjeżdżała z kolei od Newgardena i Andrettiego, a imponujące piąte miejsce próbował utrzymać zaliczający swój pierwszy wyścig w IndyCar Patricio O’Ward. Mistrz serii Indy Lights szybko zużył jednak miękkie opony i od dziesiątego okrążenia zaczął spadać w dół stawki, wyprzedzony przez Powera, Grahama Rahala, Takumę Sato, Simona Pagenauda i Sébastiena Bourdaisa.

Podobnie jak rok wcześniej, Pagenaud postawił na strategię czterech pit-stopów i już na 12. kółku pojawił się w boksach – szybkie okrążenia przejechane na nowym komplecie miękkich opon sprawiły, że Francuz przeskoczył o sześć pozycji i awansował na trzecią lokatę – zamienił się on efektywnie miejscami z Newgardenem, któremu przy ruszaniu ze stanowiska serwisowego zgasł silnik.

Po swoim zjeździe na pierwszym okrążeniu, Rossi starał się jak najdłużej pozostawać na torze i oszczędzać paliwo. Amerykanin nie mógł jednak utrzymać przy życiu miękkich opon i kiedy w końcu ponownie pojawił się w boksach na 25. kółku, powrócił na tor z okrążeniem straty do prowadzących Hunter-Reaya i Dixona.

Rossi prezentował jednak lepsze tempo od liderów wyścigu i najpierw wyprzedził Dixona, a następnie dogonił Hunter-Reaya i powrócił na okrążenie lidera, gdy ten zjechał do boksów na 39. okrążeniu. Dzięki kilku szybkim kółkom, Rossi mógł odbyć swój postój i powrócić na tor przed liderem wyścigu, a następnie skorzystał na jedynej w trakcie wyścigu neutralizacji.

Samochód bezpieczeństwa interweniował na 44. okrążeniu, kiedy to Graham Rahal zatrzymał się z powodu awarii swojego samochodu – wcześniej problemy techniczne miał także jego zespołowy kolega Takuma Sato, który zakończył swój wyścig w chmurze dymu z jednostki napędowej.

Korzystając z neutralizacji, Rossi powrócił do boksów i uzupełnił paliwo w swoim samochodzie, a następnie ustawił się do restartu z 13. pozycji. Kierowca Andretti Autosport już na pierwszym okrążeniu po wznowieniu zyskał dwie pozycje, wyprzedzając Jordana Kinga i Newgardena – z którym w chwili restartu zderzył się Ed Jones – a w przeciągu kolejnych czterech kółek znalazł się również przed Jamesem Hinchcliffem, Pietro Fittipaldim, Tonym Kanaanem i Jonesem.

Prowadzenie po restarcie utrzymał natomiast Hunter-Reay, mimo że jadący za nim Dixon wybrał na ten etap wyścigu szybsze opony z miękkiej mieszanki. Trzeci pozostawał Pagenaud, a na czwartą lokatę wyszedł Power, wyprzedzając Andrettiego.

Ostatnia seria zjazdów do boksów rozpoczęła się za sprawą Rossiego, na 59. okrążeniu. Dixon odpowiedział na ten ruch i już na kolejnym kółku pojawił się u swoich mechaników, a do czasu 64. kółka cała stawka miała już za sobą ostatnie zjazdy w sezonie 2018.

Podczas ostatniej fazy rywalizacji to Hunter-Reay miał do dyspozycji miękkie opony i pewnie zmierzał do mety po swoje 18. zwycięstwo w karierze. Dixon zadowolił się drugim miejscem, które w zupełności wystarczało do zapewnienia piątego tytułu mistrzowskiego w karierze Nowozelandczyka. Podczas ostatniej serii pit-stopów Power przeskoczył Pagenauda w walce o trzecią lokatę, a za dwójką kierowców Team Penske podążał Rossi – szybkie okrążenia po powrocie na tor zemściły się jednak w końcówce i Amerykanin przyjechał na metę siódmy, wyprzedzony w międzyczasie przez Andrettiego i Bourdaisa. Ustępujący mistrz serii Newgarden był ósmy, a czołową dziesiątkę uzupełnili O’Ward i Jones.

P Nr Kierowca Zespół   Rezultat
Ryan Hunter-Reay   Andretti Autosport 85 okr.
Scott Dixon   Chip Ganassi Racing + 2,7573
Will Power   Team Penske + 3,6550
Simon Pagenaud   Team Penske + 4,6306
Marco Andretti   Andretti Herta Autosport w/Curb-Agajanian + 19,8030
Sébastien Bourdais   Dale Coyne Racing w/Vasser-Sullivan + 21,6393
Alexander Rossi   Andretti Autosport w/Yarrow + 34,6288
Josef Newgarden   Team Penske + 34,6288
Patricio O'Ward D Harding Racing + 42,8662
Ed Jones   Chip Ganassi Racing + 44,2254
Santino Ferrucci D Dale Coyne Racing + 44,6273
Tony Kanaan   AJ Foyt Racing + 1:00,4138
Jordan King D Ed Carpenter Racing + 1:04,0637
Zach Veach D Andretti Autosport + 1:05,4899
James Hinchcliffe   Schmidt Peterson Motorsports + 1:12,8026
Pietro Fittipaldi D Dale Coyne Racing + 1:14,2459
  Jack Harvey D Meyer Shank Racing + 1:15,6462
Carlos Muñoz   Schmidt Peterson Motorsports + 1:18,6345
Matheus Leist D AJ Foyt Racing + 1:22,3819
Colton Herta D Harding Racing + 1:23,4673
Max Chilton   Carlin + 1 okr.
Charlie Kimball   Carlin + 9 okr.
Graham Rahal   Rahal Letterman Lanigan Racing + 19 okr.
Spencer Pigot   Ed Carpenter Racing + 47 okr.
Takuma Sato   Rahal Letterman Lanigan Racing + 70 okr.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league