Power wygrywa na ostatnim owalu w sezonie

Will Power odniósł swoje trzecie zwycięstwo w tegorocznej serii IndyCar. Australijczyk pokonał na torze Gateway Motorsports Park Alexandra Rossiego oraz lidera klasyfikacji generalnej Scotta Dixona.

Reprezentant Team Penske przystępował do rywalizacji pod sztucznym oświetleniem z czwartego pola, lecz już w pierwszym zakręcie objechał swojego zespołowego kolegę Josefa Newgardena oraz Rossiego, by znaleźć się tuż za startującym z pole position Dixonem.

Pierwsza neutralizacja miała miejsce już na pierwszym okrążeniu, po tym jak Sébastien Bourdais obrócił się i uderzył w ścianę w drugim zakręcie. Gdy wyścig został wznowiony na ósmym okrążeniu, Rossi stracił kolejną pozycję, tym razem wyprzedzony przez Newgardena – kierowca Andretti Autosport odzyskał jednak trzecią lokatę przed pierwszą rundą pit-stopów.

Newgarden zatrzymał się w boksach jako jeden z pierwszych, na 60. okrążeniu. Okrążenie później na to samo zdecydowali się Dixon, Rossi i Pagenaud, z kolei Power pozostawał na torze do 62. kółka. Kolejność pierwszej czwórki pozostała bez zmian, Pagenaud awansował natomiast na piąte miejsce, przed Ryana Hunter-Reaya, a na siódmą lokatę wskoczył startujący z 12. pozycji Ed Jones.

Pierwsze okrążenia przejechane pod żółtą flagą dawały nadzieje na zaoszczędzenie jednego postoju i pokonania dystansu przy jedynie trzech zjazdach do boksów – taką strategię od początku obrali m.in. Graham Rahal, Takuma Sato i Pietro Fittipaldi, a czołówka także próbowała oszczędzać paliwo, powstrzymując się przy tym od walki.

Pomysł jazdy na trzy pit-stopy szybko porzucili Hunter-Reay i Pagenaud, którzy zatrzymali się jako pierwsi, odpowiednio na 116. i 117. okrążeniu. Tuż przed swoim zjazdem Power próbował ataku na Dixona, lecz wyjechał na brudną stronę toru i został wyprzedzony przez Rossiego. Dixon, Power i Newgarden zjechali do boksów jeden za drugim na 120. okrążeniu, natomiast Rossi pozostał na torze o dwa kółka dłużej – nie pozwoliło to jednak Amerykaninowi objąć prowadzenia.

Power wyjechał z boksów na czwartej pozycji, za Pagenaudem – nie trwało jednak długo nim Australijczyk zaatakował swojego zespołowego kolegę, zmuszając go do wyjazdu na brudną stronę toru, co kosztowało Francuza spadek na siódmą lokatę. Power następnie powtórzył ten manewr na Rossim – przez co tego wyprzedził także Hunter-Reay. Australijczyk wkrótce dogonił także Dixona i odebrał mu prowadzenie na początku 150. okrążenia.

Druga neutralizacja pojawiła się na 173. okrążeniu, kiedy to w samochodzie Hunter-Reaya doszło do usterki elektrycznej i zaczął on wolno toczyć się po torze. Cała stawka zjechała do boksów pod żółtymi flagami, co zresetowało dotychczasowe strategie.

Power, Dixon, Rossi i Newgarden początkowo próbowali oszczędzać paliwo w nadziei na kolejną neutralizację, przez co ten ostatni został wyprzedzony przez Zacha Veacha. W natarciu był również Ed Jones, który w ciągu kolejnych 15. okrążeń przebił się na trzecią lokatę – kierowca Chip Ganassi Racing musiał jednak zjechać na ostatnie tankowanie jako jeden z pierwszych, na 23 okrążenia przed metą.

Power, Dixon i Newgarden wkrótce porzucili pomysł oszczędzania paliwa i podkręcili tempo. Planu zaoszczędzenia pit-stopu trzymał się jednak Rossi – Amerykanin musiał zwolnić na tyle, że został zdublowany przez Powera na 229. okrążeniu. Kiedy Power odbył swój zjazd, powrócił na tor co prawda za Rossim, lecz z łatwością wyprzedził go sześć okrążeń później i gdy Dixon, Newgarden oraz Veach również zjechali na tankowanie, kierowca Team Penske powrócił na prowadzenie i sięgnął po swoje 35. zwycięstwo w karierze.

Rossi pozostał konsekwentny w oszczędzaniu paliwa i przeskoczył w ten sposób Dixona w walce o drugą lokatę. Lider klasyfikacji generalnej co prawda mógł narzucić w końcówce lepsze tempo, lecz nie wystarczyło to do wyprzedzenia Amerykanina i musiał zadowolić się trzecią lokatą. Pagenaud dojechał do mety czwarty, przed Veachem, Spencerem Pigotem i Josefem Newgardenem, a pierwszą dziesiątkę uzupełnili Sato i Rahal, którzy także oszczędzali paliwo w końcówce wyścigu.

Kolejna runda IndyCar Series odbędzie się za tydzień na torze w Portland.

P Nr Kierowca Zespół   Rezultat
Will Power   Team Penske 248 okr.
Alexander Rossi   Andretti Autosport w/Yarrow + 1,3117
Scott Dixon   Chip Ganassi Racing + 2,8092
Simon Pagenaud   Team Penske + 3,1336
Zach Veach   Andretti Autosport + 7,2693
Spencer Pigot   Ed Carpenter Racing + 10,5509
Josef Newgarden   Team Penske + 10,6003
Ed Jones   Chip Ganassi Racing + 22,1362
Takuma Sato   Rahal Letterman Lanigan Racing + 1 okr.
Graham Rahal   Rahal Letterman Lanigan Racing + 1 okr.
Pietro Fittipaldi D Dale Coyne Racing + 1 okr.
Ed Carpenter   Ed Carpenter Racing + 1 okr.
Tony Kanaan   AJ Foyt Racing + 2 okr.
Marco Andretti   Andretti Herta Autosport w/Curb-Agajanian + 2 okr.
James Hinchcliffe   Schmidt Peterson Motorsports + 2 okr.
Matheus Leist D AJ Foyt Racing + 2 okr.
Max Chilton   Carlin + 4 okr.
Gabby Chaves   Harding Racing + 6 okr.
Charlie Kimball   Carlin + 13 okr.
Ryan Hunter-Reay   Andretti Autosport + 76 okr.
Sébastien Bourdais   Dale Coyne Racing w/Vasser-Sullivan + 248 okr.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league