Rossi zdominował wyścig IndyCar w Pocono

Alexander Rossi pokonał zdobywcę pole position Willa Powera, by na owalu Pocono sięgnąć po swoje trzecie tegoroczne zwycięstwo w IndyCar Series. Podium uzupełnił lider klasyfikacji generalnej Scott Dixon.

Jeszcze przed startem doszło do pierwszego incydentu – Graham Rahal zaczął przyspieszać zanim pojawiła się zielona flaga i uderzył w tył samochodu Spencera Pigota, przez co ten obrócił się i uderzył w ścianę. Rahal uszkodził przód swojego auta, a ponadto otrzymał karę za spowodowanie kolizji i do końca nie opuścił ostatniej pozycji. Pigot powrócił jeszcze na tor, lecz wycofał się po przejechaniu 17 okrążeń.

Na krótkim odcinku zielonej flagi Rossi zdołał wyprzedzić startującego z drugiego pola Josefa Newgardena, a podczas restartu na siódmym okrążeniu objął prowadzenie wyprzedzając Powera w pierwszym zakręcie.

Rywalizacja nie została wznowiona na długo, bowiem w drugim zakręcie doszło do kolizji Roberta Wickensa z Ryanem Hunter-Reayem, w wyniku której ten pierwszy wzbił się w powietrze i uderzył w okalającą tor siatkę. W powstałym karambolu uczestniczyli również James Hinchcliffe, Takuma Sato i Pietro Fittipaldi.

Poza Wickensem, wszyscy kierowcy opuścili swoje samochody o własnych siłach. Kanadyjczyk musiał zostać wyciągnięty ze swojego auta i przetransportowano go helikopterem do pobliskiego szpitala, gdzie stwierdzono niezagrażające życiu urazy.

Wyścig został wznowiony po dwugodzinnej przerwie i już do samego końca przebiegał bez zakłóceń. Rossi utrzymał prowadzenie i zaczął systematycznie budować przewagę nad Powerem, który to odjechał na kilka sekund od Newgardena. O kolejne miejsca walczyli Zach Veach, Sébastien Bourdais, Marco Andretti, Ed Carpenter, Scott Dixon, Matheus Leist i Simon Pagenaud.

Sytuacja zmieniła się po drugiej serii pitstopów w okolicach 70. okrążenia – Rossi co prawda nadal odjeżdżał od Powera, lecz na trzecie miejsce wyszedł Marco Andretti, który zatrzymał się jako jeden z pierwszych i wykorzystał czysty tor do kręcenia szybkich czasów. Na czwartą lokatę awansował Dixon, natomiast Newgarden spadł na koniec pierwszej piątki, przed Bourdaisa i Veacha, a po kolejnej serii zjazdów został wyprzedzony także przez Francuza.

Kluczowy moment wyścigu nadszedł na 136. okrążeniu, kiedy Rossi zjechał do boksów na swój przedostatni postój. Power zaoszczędził paliwo, by przejechać o jedno szybkie kółko więcej i po swoim zjeździe powrócił na tor jako lider. Rossi wyprzedził go jednak na 140. okrążeniu i od tamtej pory kontrolował sytuację. Choć Power opóźnił także swój ostatni zjazd, utknął za jednym z dublowanych kierowców i nie mógł wykorzystać strategii do ponownego objęcia prowadzenia.

Na swojej drodze do zwycięstwa Rossi zdublował wszystkich kierowców oprócz Powera oraz Dixona i Bourdaisa, którzy do ostatniego okrążenia toczyli walkę o trzecie miejsce – choć Francuz momentami zbliżał się na kilka długości samochodu, nie mógł wymusić błędu na liderze klasyfikacji generalnej, który dzięki finiszowi w pierwszej trójce zminimalizował poniesione straty i nadal ma 29-punktowe prowadzenie w tabeli nad Rossim.

Wcześniejsze zjazdy do boksów miały konsekwencje dla Andrettiego, który w końcówce musiał oszczędzać paliwo i spadł na siódmą lokatę, za Newgardena i Veacha, a czołową dziesiątkę uzupełnili Pagenaud, Charlie Kimball i Carpenter. Na mecie zameldowali się również Leist, Ed Jones, Max Chilton oraz Rahal.

Ostatni owalny wyścig w kalendarzu IndyCar Series odbędzie się w najbliższą sobotę na torze Gateway Motorsports Park.

P Nr Kierowca Zespół   Rezultat
Alexander Rossi   Andretti Autosport w/Yarrow 200 okr.
Will Power   Team Penske + 4,4982
Scott Dixon   Chip Ganassi Racing + 41,3557
Sébastien Bourdais   Dale Coyne Racing w/Vasser-Sullivan + 42,0120
Josef Newgarden   Team Penske + 1 okr.
Zach Veach   Andretti Autosport + 1 okr.
Marco Andretti   Andretti Herta Autosport w/Curb-Agajanian + 1 okr.
Simon Pagenaud   Team Penske + 1 okr.
Charlie Kimball   Carlin + 2 okr.
Ed Carpenter   Ed Carpenter Racing + 3 okr.
Matheus Leist D AJ Foyt Racing + 3 okr.
Ed Jones   Chip Ganassi Racing + 3 okr.
Max Chilton   Carlin + 4 okr.
Graham Rahal   Rahal Letterman Lanigan Racing + 4 okr.
Conor Daly   Harding Racing + 38 okr.
Spencer Pigot   Ed Carpenter Racing + 183 okr.
Tony Kanaan   AJ Foyt Racing + 184 okr.
Ryan Hunter-Reay   Andretti Autosport + 194 okr.
Robert Wickens D Schmidt Peterson Motorsports + 194 okr.
James Hinchcliffe   Schmidt Peterson Motorsports + 194 okr.
Takuma Sato   Rahal Letterman Lanigan Racing + 194 okr.
Pietro Fittipaldi D Dale Coyne Racing + 194 okr.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league