Mistrz IndyCar Series z 2012 roku Ryan Hunter-Reay odniósł swoje pierwsze zwycięstwo od czasu wyścigu na torze Pocono w 2015 roku. Amerykanin w końcówce niedzielnej rundy na ulicach Detroit wyprzedził swojego zespołowego kolegę Alexandra Rossiego.

Rossi przystępował do wyścigu z pole position i utrzymał za sobą na starcie Roberta Wickensa. Ta dwójka szybko odjechała od Willa Powera i Eda Jonesa, którzy dwukrotnie wymienili się pozycjami na pierwszym okrążeniu. Jones następnie stracił jeszcze dwie lokaty na rzecz Scotta Dixona i Jamesa Hinchcliffe’a, a wyścig został przerwany po tym jak Spencer Pigot obrócił się w piątym zakręcie – w powstałym zamieszaniu doszło do drobnej kolizji Josefa Newgardena z Sébastienem Bourdaisem, w wyniku której ten drugi przebił oponę.

Hunter-Reay startował z 10. pozycji i choć początkowo utracił ją na rzecz zespołowego kolegi Marco Andrettiego, to po restarcie powrócił do pierwszej dziesiątki, wyprzedzając Simona Pagenauda. Kiedy Rossi zaczął kręcić najlepsze czasy okrążeń i odjeżdżać od reszty stawki, Hunter-Reay zdecydował się zjechać do boksów, deklarując tym samym strategię trzech pitstopów.

Amerykanin zaczął następnie kręcić szybkie czasy okrążeń i gdy czołówka jednomyślnie zjechała do boksów na 22. okrążeniu – gdy w pierwszym zakręcie obrócił się Santino Ferrucci – Hunter-Reay awansował na drugą lokatę, a gdy prowadzący w tym czasie Wickens zjechał na swój pitstop na 29. kółku, Hunter-Reay objął pierwszą lokatę.

Kierowca Andretti Autosport odbył swój drugi pitstop na 34. okrążeniu i powrócił na tor szósty, za Rossim, Powerem, Jonesem, Bourdaisem i Dixonem. Trzy okrążenia później Dixon wyprzedził Bourdaisa, który chwilę później otarł się o ścianę i uszkodził zawieszenie, co zakończyło się spektakularnym obrotem w pierwszym zakręcie. Bourdais zjechał do boksów na naprawę samochodu i stracił do liderów trzy okrążenia.

Czołowa grupa jadąca na dwa pitstopy odbyła swój ostatni zjazd na okrążeniach 46-47, dzięki czemu Hunter-Reay powrócił na prowadzenie i zaczął kręcić serię szybkich czasów aż do swojego zjazdu na 52. kółku.

Powrócił on na tor drugi, z 10-sekundową stratą do prowadzącego Rossiego. Były mistrz serii był jednak znacznie szybszy i odrabiał nawet po dwie sekundy na okrążeniu do swojego zespołowego kolegi. Gdy dogonił go na osiem okrążeń przed końcem, Rossi zablokował koła na hamowaniu do trzeciego zakrętu, a gdy sytuacja powtórzyła się na kolejnym kółku, przebił on oponę i wypadł z toru, oddając zwycięstwo w ręce Hunter-Reaya.

Był to 17. triumf w karierze Amerykanina, który awansował na czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej. Dzięki drugiej lokacie prowadzenie w punktacji objął Will Power, a podium wyścigu uzupełnił Ed Jones. Po wymuszonej zmianie opon, Rossi spadł na 12. miejsce i spadł tym samym na trzecie miejsce w tabeli, także za czwartym na mecie Scottem Dixonem.

Kolejna runda IndyCar Series odbędzie się już w najbliższą sobotę na owalu w Teksasie.

P Nr Kierowca Zespół   Rezultat
1 Ryan Hunter-Reay   Andretti Autosport 70 okr.
2 Will Power   Team Penske + 11,3549
3 Ed Jones   Chip Ganassi Racing + 13,2291
4 Scott Dixon   Chip Ganassi Racing + 13,7652
5 Graham Rahal   Rahal Letterman Lanigan Racing + 16,6280
6 Robert Wickens D Schmidt Peterson Motorsports + 34,9398
7 Tony Kanaan   AJ Foyt Racing + 41,6328
8 Charlie Kimball   Carlin + 47,3553
9 Marco Andretti   Andretti Herta Autosport w/Curb-Agajanian + 56,6293
10 Simon Pagenaud   Team Penske + 59,5891
11 Max Chilton   Carlin + 1:04,6868
12 Alexander Rossi   Andretti Autosport w/Yarrow + 1:06,6419
13 Zach Veach   Andretti Autosport + 1:07,6438
14 Matheus Leist D AJ Foyt Racing + 1:11,6742
15 Josef Newgarden   Team Penske + 1:14,2820
16 James Hinchcliffe   Schmidt Peterson Motorsports + 1:17,3729
17 Takuma Sato   Rahal Letterman Lanigan Racing + 1 okr.
18 Jordan King   Ed Carpenter Racing + 1 okr.
19 Gabby Chaves   Harding Racing + 1 okr.
20 Santino Ferrucci D Dale Coyne Racing + 1 okr.
21 Sébastien Bourdais   Dale Coyne Racing w/Vasser-Sullivan + 3 okr.
22 René Binder D Juncos Racing + 4 okr.
23 Spencer Pigot   Ed Carpenter Racing + 49 okr.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race