Newgarden testował prototyp osłony kokpitu

Aktualny mistrz serii IndyCar Josef Newgarden był drugim kierowcą, który przetestował prototyp osłony kokpitu. Amerykanin wyjechał na tor po zakończeniu pierwszego dnia testów w Indianapolis.

„To było fascynujące doświadczenie” – komentował lider klasyfikacji generalnej. „Wrażenia z jazdy są zupełnie inne, bo normalnie nie jest się przyzwyczajonym do siedzenia za przednią szybą. Najciekawszy był dla mnie wpływ wizjera na kasku – zmiana przyciemnianego wizjera na przejrzysty poprawiała widoczność”.

„Wciąż potrzebnych jest kilka małych poprawek, w szczególności związanych z patrzeniem przez wizjer. Wszystko jednak łatwo doprowadzić do stanu używalności i nie doświadczyłem żadnych poważnych problemów. IndyCar wykonało dobrą robotę”.

Seria planuje kolejne testy prototypu, który został wykonany z zaawansowanego materiału Opticor, używanego w przemyśle lotniczym. Według nieoficjalnych informacji, gotowy komponent mógłby wytrzymać uderzenie koła przy prędkości 300 km/h. Na chwilę obecną nie ma żadnych deklaracji co do tego, kiedy osłona kokpitu mogłaby zostać wprowadzona do użytku.

„Josef zwrócił uwagę na to, że nowy element wymaga przyzwyczajenia, ale stwierdził też że nie byłoby to dla niego problemem” – dodał dyrektor ds. bezpieczeństwa Jeff Horton. „Zdaliśmy sobie sprawę, że Josef nie ma dużego doświadczenia w samochodach GT. Poprzedni test ze Scottem Dixonem odbył się wkrótce po wyścigu Rolex 24 at Daytona, gdzie spędził tydzień w aucie z przednią szybą”.

„Josef jeździł cały dzień bez osłony, po czym zamontowaliśmy mu ją przed oczami. Mimo to jesteśmy zadowoleni z testów, a Josef nie powiedział niczego budzącego obawy – po prostu będziemy nadal nad tym pracować”.

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej INDYCAR

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league