Newgarden triumfuje w świetle reflektorów

Josef Newgarden odniósł zwycięstwo w sobotnim wyścigu IndyCar Series na owalu w Phoenix. Aktualny mistrz serii na cztery okrążenia przed końcem wyprzedził Roberta Wickensa. Podium uzupełnił Alexander Rossi.

Problemy z przystąpieniem do wyścigu miał Sebastien Bourdais – Francuz miał problemy z odpaleniem samochodu, lecz po ich rozwiązaniu mógł powrócić na należne mu pierwsze pole startowe.

Bourdais prowadził przez 43 okrążenia, aż do pierwszej rundy pit-stopów – ta odbyła się pod żółtą flagą, spowodowaną przez wypadek debiutującego Pietro Fittipaldiego w czwartym zakręcie. Zjeżdżając na swoje stanowisko serwisowe, Bourdais stracił przyczepność i nieszkodliwie potrącił jednego ze swoich mechaników. Przez dłuższy serwis, Francuz znalazł się w drugiej połowie stawki, a ponadto musiał odbyć karę i stracił okrążenie do liderów, którego już nie odrobił. W podobnej sytuacji znalazł się Alexander Rossi, lecz dzięki serii szybkich okrążeń na nowych oponach zdołał on odrobić straty.

Prowadzenie objął dzięki temu Will Power. Kierowca Team Penske przewodził stawce przez kolejne 80 okrążeń, aż do swojego drugiego zjazdu do boksów na 124. kółku. Dzięki przyspieszeniu swoich pit-stopów względem konkurencji i szybkim tempie na nowych oponach, na czoło wysunęli się kierowcy Schmidt Peterson Motorsports – James Hinchcliffe i Robert Wickens. Ten drugi wkrótce wyprzedził swojego rodaka i pozostał na czele do 178. okrążenia, kiedy to zjechał na swój ostatni pit-stop.

Tym razem na zjazdach do boksów skorzystał Josef Newgarden i to on objął prowadzenie, przed Edem Jonesem – ten nie pozostał jednak długo na drugim miejscu, bowiem przy próbie dublowania jednego z kierowców uderzył w ścianę w czwartym zakręcie i wywołał drugą neutralizację wyścigu.

Stojąc przed koniecznością dokonania wyboru, prowadzący Newgarden zjechał do boksów po nowy komplet opon, podobnie jak spora część stawki. Na torze pozostali z kolei Wickens, Hinchcliffe i Rossi. Newgarden ustawił się jako czwarty w kolejce do restartu.

Rywalizacja została wznowiona na osiem okrążeń przed końcem – Newgarden już w pierwszym zakręcie objechał Rossiego i Hinchcliffe’a, po czym rzucił się w pogoń za Wickensem. Kanadyjczyk początkowo dzielnie bronił się przed atakami Amerykanina, lecz ten wykorzystał przewagę nowych opon i objechał tegorocznego debiutanta od zewnętrznej pierwszego zakrętu na cztery okrążenia do mety.

Po objęciu prowadzenia, aktualny mistrz serii pewnie zmierzał po swoje ósme zwycięstwo w karierze. Wickens utrzymał drugie miejsce, z kolei Hinchcliffe musiał ustąpić miejsca Rossiemu, Scottowi Dixonowi oraz Ryanowi Hunter-Reayowi, by dojechać do mety na szóstym miejscu. Pierwszą dziesiątkę uzupełnili Ed Carpenter, Tony Kanaan, Graham Rahal i ubiegłoroczny zwycięzca Simon Pagenaud.

Dzięki zwycięstwu, Newgarden objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej, z pięciopunkową przewagą nad Rossim. Bourdais spadł na trzecie miejsce, ze stratą siedmiu punktów do lidera. Kolejna runda IndyCar Series odbędzie się już za tydzień na ulicach Long Beach.

P Nr Kierowca   Zespół   Rezultat
1 1 Josef Newgarden   Team Penske 250 okr.
2 6 Robert Wickens D Schmidt Peterson Motorsports + 2,9946
3 27 Alexander Rossi   Andretti Autosport w/Yarrow + 3,4890
4 9 Scott Dixon   Chip Ganassi Racing + 3,8175
5 28 Ryan Hunter-Reay   Andretti Autosport + 4,0122
6 5 James Hinchcliffe   Schmidt Peterson Motorsports + 9,4497
7 20 Ed Carpenter D Ed Carpenter Racing + 9,4731
8 14 Tony Kanaan   AJ Foyt Racing + 9,8650
9 15 Graham Rahal   Rahal Letterman Lanigan Racing + 10,1747
10 22 Simon Pagenaud   Team Penske + 10,3247
11 30 Takuma Sato   Rahal Letterman Lanigan Racing + 10,9443
12 98 Marco Andretti   Andretti Herta Autosport w/Curb-Agajanian + 1 okr.
13 18 Sébastien Bourdais   Dale Coyne Racing w/Vasser-Sullivan + 1 okr.
14 21 Spencer Pigot   Ed Carpenter Racing + 1 okr.
15 88 Gabby Chaves   Harding Racing + 1 okr.
16 26 Zach Veach D Andretti Autosport + 1 okr.
17 23 Charlie Kimball   Carlin + 2 okr.
18 59 Max Chilton   Carlin + 3 okr.
19 4 Matheus Leist D AJ Foyt Racing + 9 okr.
20 10 Ed Jones   Chip Ganassi Racing + 22 okr.
21 32 Kyle Kaiser D Juncos Racing + 76 okr.
22 12 Will Power   Team Penske + 97 okr.
23 19 Pietro Fittipaldi D Dale Coyne Racing + 210 okr.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze