Beckmann zamienia pole position na zwycięstwo na Spa

Beckmann zamienia pole position na zwycięstwo na Spa Zak Mauger / GP3 Series Media Service

David Beckmann po starcie z pole position odniósł zwycięstwo w wyścigu głównym serii GP3 na torze Spa-Francorchamps. Drugie miejsce zajął Ryan Tveter, a na najniższym stopniu podium stanął Anthoine Hubert.

Nocne ulewne opady deszczu sprawiły, że tor z rana przed wyścigiem GP3 był wilgotny, zaś warunki pozostawały chłodne – temperatura powietrza wynosiła zaledwie 10°C, zaś asfalt miał tylko 4°C więcej.

Bardzo dobry start zaliczył startujący z pole position David Beckmann, który pewnie utrzymał swoją pozycję. Ruszający obok niego Anthoine Hubert nie miał jednak tyle szczęścia i został wyprzedzony przez Ryana Tvetera oraz Pedro Piqueta. Niedługo później w Les Combes Tveter wyjechał szeroko, zaś Piquet utracił trzecią pozycję na rzecz Huberta i musiał odpierać ataki ze strony Jake Hughesa. Na drugim okrążeniu doszło do niewielkiego kontaktu między zawodnikami ekipy ART – Nikitą Mazepinem oraz Callumem Ilottem, na którym skorzystał Joey Mawson, który awansował na siódme miejsce. Wkrótce jednak Ilott przeprowadził skuteczny kontratak i wyprzedził Australijczyka.

Na kolejnych okrążeniach sytuacja na torze nieco się uspokoiła. Beckmann miał ponad sekundę przewagi nad Tveterem. Przez chwilę wydawało się, że Amerykanin zaczął zbliżać się do lidera wyścigu, lecz Beckmann odpowiedział na to najlepszym okrążeniem wyścigu. Ten wynik nie utrzymał się jednak na długo, ponieważ na Spa-Francorchamps pojawiło się słońce, co oznaczało poprawę warunków na torze i tym samym również uzyskiwane czasy okrążeń.

Tveter nie ustawał w staraniach zmniejszenia straty wobec Beckmanna i znalezienia się w odstępie jednej sekundy, aby skorzystać z limitowanej liczby użycia systemu DRS. Amerykanin dwukrotnie dojeżdżał do tylnego skrzydła swojego rywala na końcu prostej Kemmel, jednak przy drugiej próbie na 9. okrążeniu wyścigu przestrzelił nieco hamowanie i musiał ratować się ucieczką na wyasfaltowane pobocze, tracąc na tym zdarzeniu ponad sekundę. Drobne problemy dotknęły z kolei Jannesa Fittje, który zwolnił wyraźnie na prostej Kemmel, po czym znowu przyspieszył, jednak spadł na ostatnie, 20. miejsce.

Na trzy okrążenia przed końcem doszło do zmiany na czwartej pozycji – Piquet, który od pewnego czasu jechał za Hughesem, wykorzystał system DRS na prostej Kemmel i pewnie awansował o jedną pozycję. Tymczasem liderujący Beckmann utrzymywał dosyć bezpieczną, ponad 1,5-sekundową przewagę nad Tveterem, który z kolei miał ponad sekundę zapasu nad Hubertem. Chwilę później Hughes popełnił błąd w szykanie Bus Stop, co wykorzystał Nikita Mazepin, który przesunął się na 5. pozycję.

Ostatecznie Beckmann pewnie zamienił pole position na pierwsze w GP3 zwycięstwo, prowadząc od startu do mety wyścigu głównego tej serii na Spa-Francorchamps. Drugie miejsce zajął Tveter, a na najniższym stopniu podium stanął Hubert. Czwarta pozycja przypadła Hubertowi, piąty był Mazepin, jako szósty linię mety przekroczył Ilott, na siódme miejsce w końcówce spadł Hughes, a czołową dziesiątkę uzupełnili Mawson, Jean Alesi oraz Tatiana Calderón.

Wyścig sprinterski serii GP3 wystartuje w niedzielę o godzinie 9:35.

P Nr Kierowca Zespół Rezultat
1 8 David Beckmann Trident 17 okr.
2 7 Ryan Tveter Trident + 1,363
3 2 Anthoine Hubert ART Grand Prix + 2,027
4 5 Pedro Piquet Trident + 9,167
5 3 Nikita Mazepin ART Grand Prix + 11,015
6 1 Callum Ilott ART Grand Prix + 13,392
7 4 Jake Hughes ART Grand Prix + 14,330
8 16 Joey Mawson Arden International + 16,170
9 6 Giuliano Alesi Trident + 17,015
10 9 Tatiana Calderón Jenzer Motorsport + 20,479
11 10 Juan Manuel Correa Jenzer Motorsport + 21,975
12 19 Simo Laaksonen Campos Racing + 25,071
13 14 Gabriel Aubry Arden International + 27,923
14 24 Niko Kari MP Motorsport + 29,176
15 18 Leonardo Pulcini Campos Racing + 30,302
16 15 Julien Falchero Arden International + 31,284
17 22 Richard Verschoor MP Motorsport + 36,065
18 23 Devlin DeFrancesco MP Motorsport + 37,632
19 20 Diego Menchaca Campos Racing + 39,092
20 11 Jannes Fittje Jenzer Motorsport + 41,249
Daniel Wawiórka

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka