Bird wygrywa inauguracyjne ePrix Rzymu

Bird wygrywa inauguracyjne ePrix Rzymu Michelin

Sam Bird skorzystał na niepowodzeniu Felixa Rosenqvista, a następnie obronił się przed atakami Mitcha Evansa w drodze po zwycięstwo w wyścigu Formuły E na ulicach Rzymu.

Prowadzenie po starcie utrzymał zdobywca pole position Rosenqvist, za którym podążali Sam Bird, Mitch Evans i André Lotterer. Znakomitym rozpoczęciem popisali się Oliver Turvey i Daniel Abt – obaj wyprzedzili po dwóch rywali od zewnętrznej w pierwszym zakręcie, by awansować odpowiednio na 5. i 7. miejsce.

Korzystając z czystego toru, Rosenqvist zbudował sobie ponad 3-sekundową przewagę nad Birdem. W miarę zbliżania się zjazdu na zmianę samochodu, Anglik stopniowo zaczął odrabiać dystans do lidera wyścigu i gdy obaj znaleźli się w alei serwisowej, dzieliło ich zaledwie kilka dziesiątych sekundy – ta dwójka stanowiła klasę samą dla siebie, bowiem kolejny Evans tracił już siedem sekund.

Po niepowodzeniu w kwalifikacjach, do przodu musiał przedzierać się Jose Maria López. Argentyńczyk w połowie wyścigu wykonał optymistyczny manewr wyprzedzania na Turveyu, spychając go na jadącego obok Nicka Heidfelda – obaj zderzyli się i zatrzymali w nawrocie, powodując karambol z udziałem Luki Filippiego oraz Edoardo Mortary.

Cała czwórka zdołała kontynuować jazdę, lecz duża ilość pozostających na torze części spowodowała konieczność neutralizacji wyścigu – na to zdecydowano się jednak dopiero po tym, gdy wszyscy kierowcy zdążyli przesiąść się do drugich samochodów.

Czołówka pozostała w niezmienionej kolejności pomimo pitstopów – prowadził Rosenqvist, przed Birdem i Evansem. Kierowca Mahindry nie utrzyma się jednak długo na prowadzeniu, bowiem na 10 okrążeń przed końcem uderzył w krawężnik i uszkodził tylne zawieszenie swojego samochodu.

Prowadzenie objął zatem Bird, którego zaczął ścigać zmotywowany perspektywą walki o zwycięstwo Evans. Nowozelandczyk wykorzystał większą ilość energii, aby zredukować swoją stratę do lidera do niecałej sekundy. Na trzecie miejsce awansował z kolei di Grassi, który wraz z Buemim przeskoczyli Lotterera dzięki szybszemu pistopowi. Kierowca Audi następnie wyprzedził byłego mistrza serii, który to wkrótce stracił lokatę także na rzecz Lotterera, a w końcówce wyścigu spadł również za Abta oraz Vergne’a.

Na sześć okrążeń do końca, Evans znalazł się tuż za tylnym skrzydłem Birda – do walki o zwycięstwo wkrótce przyłączył się również di Grassi. Kierowca Jaguara podjął próbę ataku na lidera cztery okrążenia przed metą – po niepowodzeniu musiał jednak oszczędzać energię, co pozwoliło Birdowi znów zbudować bezpieczną przewagę.

Anglik objął w tym momencie kontrolę nad sytuacją i zmierzał do mety po swoje drugie zwycięstwo w tym sezonie. Przyjechał on na metę niecałą sekundę przed di Grassim, który po kilku okrążeniach wyprzedził Evansa, lecz zabrakło mu czasu na dogonienie lidera.

Po utracie drugiej pozycji, kierowca Jaguara z trudem bronił miejsca na najniższym stopniu podium. Lotterer był jednak znacznie szybszy i objechał go na ostatnim okrążeniu, a chwilę później w jego ślady poszedł Abt – ich wysiłki nie były jednak konieczne, bowiem Evans przekroczył dozwoloną alokację energii i otrzymał 20-sekundową karę.

W ten sposób na piąte miejsce awansował lider klasyfikacji generalnej Vergne, za którym znaleźli się Buemi, Jérôme d'Ambrosio, Maro Engel, Evans oraz Mortara.

Dzięki zwycięstwu, Bird awansował na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, z 18-punktową stratą do Vergne'a.

P Nr Kierowca Zespół   Rezultat
1 2 Sam Bird DS Virgin Racing 33 okr.
2 1 Lucas di Grassi Audi Sport Abt Shaeffler + 0,970
3 18 André Lotterer Techeetah + 9,518
4 66 Daniel Abt Audi Sport Abt Shaeffler + 10,167
5 25 Jean-Éric Vergne Techeetah + 17,444
6 9 Sébastien Buemi Renault e.dams + 19,835
7 7 Jérôme d'Ambrosio Dragon Racing + 24,379
8 5 Maro Engel Venturi Formula E Team + 26,350
9 20 Mitch Evans Panasonic Jaguar Racing + 37,709
10 4 Edoardo Mortara Venturi Formula E Team + 40,739
11 28 António Félix da Costa MS&AD Andretti Formula E + 42,680
12 16 Oliver Turvey NIO Formula E Team + 48,833
13 68 Luca Filippi NIO Formula E Team + 49,331
14 8 Nicolas Prost Renault e.dams + 1:13,880
15 27 Tom Blomqvist MS&AD Andretti Formula E + 1:31,832
16 23 Nick Heidfeld Mahindra Racing + 1:44,774
NSK 6 José María López Dragon Racing  
NSK 19 Felix Rosenqvist Mahindra Racing  
NSK 3 Nelson Piquet Jr Panasonic Jaguar Racing  
NSK 36 Alex Lynn DS Virgin Racing  
Tomasz Kubiak

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka