Dublet Techeetah w Chile

Dublet Techeetah w Chile Michelin

Jean-Éric Vergne odniósł swoje drugie zwycięstwo w Formule E. Francuz obronił się przed atakami swojego zespołowego kolegi André Lotterera, który po raz pierwszy stanął na podium. Trzecie miejsce zajął były mistrz serii Sébastien Buemi.

Vergne utrzymał prowadzenie po starcie, a na drugie miejsce awansował Nelson Piquet Jr – Brazylijczyk zyskał w pierwszym zakręcie aż trzy pozycje, wyprzedzając Sama Birda, Lotterera oraz Buemiego.

Już na pierwszym okrążeniu z wyścigu odpadł José María López. Argentyńczyk został wepchnięty na bandę w czwartym zakręcie przez Birda. Próbując ominąć jego samochód, Nick Heidfeld uszkodził zawieszenie, a kilkaset metrów dalej zderzył się przez to z Maro Engelem – obaj niemieccy kierowcy nie dojechali do mety.

Usunięcie uszkodzonego pojazdu Lópeza wymagało interwencji samochodu bezpieczeństwa. Rywalizacja została wznowiona na piątym okrążeniu i w górę stawki powoli zaczął się piąć Lucas di Grassi, który z powodu kary musiał startować z 13. pozycji. Do czasu zjazdów do boksów, Brazylijczyk awansował na szóstą lokatę. Tuż przed pit-stopami doszło również zmiany na drugiej pozycji, kiedy to Lotterer wyprzedził Piqueta w trzecim zakręcie.

Większość kierowców zjechała na zmianę samochodu na 19. lub 20. okrążeniu. Jako jeden z nielicznych, dłużej pozostał na torze Bird, lecz nie przyniosło mu to korzyści i spadł z piątej na siódmą lokatę. Najwięcej zyskał z kolei zwycięzca dwóch ostatnich wyścigów Felix Rosenqvist, który awansował z dziesiątej na piątą lokatę.

Zmiany samochodów – które po raz pierwszy w historii serii nie były ograniczone poprzez minimalny czas – nie przyniosły zmian w czołowej grupie. Prowadził Vergne, przed Lottererem, Piquetem, Buemim i Rosenqvistem.

Krótko po przesiadce do drugiego auta, na torze zatrzymał się aktualny mistrz serii Lucas di Grassi. Tym samym Brazylijczyk kontynuuje serię wyścigów bez punktów, jaka trwa od początku sezonu.

Na dziesięć okrążeń przed metą, Buemi wyprzedził Piqueta w walce o trzecią lokatę. Kilka okrążeń później Brazylijczyk próbował kontrataku, lecz przestrzelił hamowanie do trzeciego zakrętu i spadł na szóstą lokatę.

Walka trwała również o pierwsze miejsce – jak przyznał Vergne, w jego aucie awarii uległo radio i był on przekonany o tym, że wyścig trwa o jedno okrążenie dłużej niż w rzeczywistości. W efekcie, kierowca Techeetah zwolnił bardziej niż było to konieczne i naraził się na ataki ze strony Lotterera. Ten próbował kilkukrotnie – przy okazji jednego z ataków oba auta chińskiego zespołu zblokowały się ze sobą, lecz obyło się bez konsekwencji.

Vergne ostatecznie obronił swoją pozycję i odniósł drugie zwycięstwo w Formule E. Lotterer dojechał na drugiej pozycji, a podium uzupełnił Buemi, który na ostatnich okrążeniach musiał bronić się przed nadciągającym Rosenqvistem, na którym to presję wywierał Bird.

Punktowaną dziesiątkę uzupełnili Piquet, Mitch Evans, Jerome d’Ambrosio, Antonio Felix da Costa i Nicolas Prost.

Kolejny wyścig Formuły E odbędzie się 3 marca w Meksyku.

P Nr Kierowca Zespół   Rezultat
1 25 Jean-Éric Vergne Techeetah 37 okr.
2 18 André Lotterer Techeetah + 1,154
3 9 Sébastien Buemi Renault e.dams + 1,959
4 19 Felix Rosenqvist Mahindra Racing + 2,793
5 2 Sam Bird DS Virgin Racing + 4,490
6 3 Nelson Piquet Jr Panasonic Jaguar Racing + 6,364
7 20 Mitch Evans Panasonic Jaguar Racing + 7,099
8 7 Jérôme d'Ambrosio Dragon Racing + 13,308
9 28 Antonio Felix da Costa MS&AD Andretti Formula E + 14,811
10 8 Nicolas Prost Renault e.dams + 21,092
11 27 Tom Blomqvist MS&AD Andretti Formula E + 32,924
12 68 Luca Filippi NIO Formula E Team + 44,127
13 4 Edoardo Mortara Venturi Formula E Team + 49,398
14 16 Oliver Turvey NIO Formula E Team + 1:12,282
NSK 36 Alex Lynn DS Virgin Racing  
NSK 23 Nick Heidfeld Mahindra Racing  
NSK 1 Lucas di Grassi Audi Sport Abt Shaeffler  
NSK 66 Daniel Abt Audi Sport Abt Shaeffler  
NSK 6 José María López Dragon Racing  
NSK 5 Maro Engel Venturi Formula E Team  
Tomasz Kubiak

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka