Makino wygrywa w F2 po starcie z 14. pola

Makino wygrywa w F2 po starcie z 14. pola FIA Formula 2

Tadasuke Makino wykorzystał alternatywną strategię do odniesienia triumfu w głównym wyścigu Formuły 2 na torze Monza. Japończyk wystartował z 14 pozycji i dojechał na metę przed swoim zespołowym kolegą Artiomem Markiełowem oraz Alexandrem Albonem.

Jeszcze przed startem problemy miał drugi w kwalifikacjach Sergio Sette Câmara – jego mechanicy pozostawali zbyt długo na polach startowych, przez co musiał przystąpić do wyścigu z alei serwisowej.

Słaby start zaliczył zdobywca pole position George Russell, przez co już na pierwszych metrach wyprzedzili go Markiełow i Albon. Rosjanin początkowo odjechał na kilka długości samochodu, lecz Albon nie dawał za wygraną i zaatakował lidera na trzecim okrążeniu. Choć manewr Tajlandczyka w zakręcie Lesmo był nieskuteczny, to objął on prowadzenie na kolejnym kółku.

Kiedy ta dwójka walczyła o pierwsze miejsce, przez stawkę przebijał się Makino. Japończyk w przeciwieństwie do czołówki startował na pośrednich oponach i już na pierwszym okrążeniu zyskał pięć pozycji, a następnie wyprzedził kolejno Lucę Ghiotto, Lando Norrisa, Nicholasa Latifiego oraz George’a Russella, którzy jechali na supermiękkich oponach.

Na szóstym okrążeniu Markiełow powrócił na prowadzenie, wyprzedzając Albona w pierwszej szykanie, a gdy ten dojechał do pierwszego zakrętu Lesmo, zaatakował go również Makino. Japończyk został następnie przepuszczony przez swojego zespołowego kolegę i mógł podkręcić tempo na czele stawki. Niemal cała czołówka zjechała tymczasem do boksów na szóstym okrążeniu.

Dzięki krótszemu postojowi, Russell znalazł się przed Albonem, po czym zaczął zbliżać się do Markiełowa. Widząc to, Rosjanin przepuścił lidera klasyfikacji w zakręcie Parabolica i ponownie wyprzedził go na kolejnej prostej. Na 11. kółku Russell stracił kolejną lokatę na rzecz Albona i musiał zacząć martwić się nadciągającym Lando Norrisem – Brytyjczyk kilkukrotnie próbował ataków na swojego rodaka, lecz nie mógł go wyprzedzić.

Na czele stawki podążał tymczasem Makino, który w połowie wyścigu miał już 46-sekundową przewagę nad Markiełowem – pomiędzy tą dwójką znajdowali się jeszcze Ralph Boschung i Dorian Boccolacci, który również startowali na pośredniej mieszance i mieli swój obowiązkowy pit-stop jeszcze przed sobą.

Po przejechaniu połowy dystansu, opony w samochodzie Makino zaczęły zapewniać coraz gorsze tempo i Markiełow powoli zaczął redukować jego przewagę. Japończyk w chwili swojego zjazdu do boksów na trzy okrążenia przed metą wciąż miał jednak 40-sekundowy bufor i powrócił na tor dwie sekundy przed swoim zespołowym kolegą. Markiełow próbował jeszcze szarży w końcówce wyścigu, lecz Makino szybko rozgrzał swoje opony i utrzymał Rosjanina za sobą, w drodze po swoje pierwsze zwycięstwo w Formule 2.

Markiełow dojechał na drugim miejscu, zapewniając dublet ekipie Russian Time, a podium uzupełnił Albon. Russell zajął czwarte miejsce i do 13 punktów powiększył swoją przewagę nad Norrisem, który w końcówce został wyprzedzony przez Latifiego i spadł na szóstą lokatę. Siódmy był startujący z boksów Câmara, a punktowaną dziesiątkę uzupełnili Boschung, Nyck de Vries oraz Luca Ghiotto.

P Nr Kierowca Zespół Rezultat
1 2 Tadasuke Makino Russian Time 30 okr.
2 1 Artiom Markiełow Russian Time + 1,798
3 5 Alexander Albon DAMS + 3,106
4 8 George Russell ART Grand Prix + 6,178
5 6 Nicholas Latifi DAMS + 8,274
6 19 Lando Norris Carlin + 9,017
7 18 Sérgio Sette Câmara Carlin + 18,218
9 10 Ralph Boschung MP Motorsport + 27,131
9 4 Nyck de Vries Pertamina Prema Theodore Racing + 27,203
10 14 Luca Ghiotto Campos Vexatec Racing + 30,393
11 3 Sean Gelael Pertamina Prema Theodore Racing + 43,580
12 11 Maximilian Günther BWT Arden + 45,373
13 20 Louis Delétraz Charouz Racing System + 45,492
14 12 Nirei Fukuzumi BWT Arden + 48,839
15 17 Alessio Lorandi Trident + 52,556
16 15 Roy Nissany Campos Vexatec Racing + 1 okr.
17 7 Jack Aitken ART Grand Prix + 2 okr.
NSK 9 Dorian Boccolacci MP Motorsport  
NSK 16 Arjun Maini Trident  
DQ 21 Antonio Fuoco Charouz Racing System + 24,853
Tomasz Kubiak

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka