Latifi dominuje w sprincie Formuły 2 na Spa-Francorchamps

Latifi dominuje w sprincie Formuły 2 na Spa-Francorchamps Zak Mauger / FIA Formula 2

Nicholas Latifi odniósł zwycięstwo w sprinterskim wyścigu Formuły 2 na torze Spa-Francorchamps. Drugie miejsce zajął Lando Norris, a trzeci był Alexander Albon.

Pogoda na belgijskim torze co prawda była słoneczna, lecz chłodna – temperatura powietrza wynosiła zaledwie 12°C, zaś nawierzchnia nagrzana była tylko do 21°C. Z tego też względu rozgrzanie opon na okrążeniu formującym było ważne, aby zaliczyć dobry start i początek dzisiejszej rywalizacji. Ponownie jak wcześniej w tym sezonie, również tym razem doszło do zgaśnięcia silnika na polach startowych – tym razem problemy dotknęły Alessio Lorandiego, Doriana Boccolacciego oraz Antonio Fuoco, którzy finalnie musieli ruszyć z alei serwisowej.

Po starcie pierwszą pozycję utrzymał Latifi, który ruszał z pole position, zaś dzisiejszy wyścig najlepiej rozpoczął Nyck de Vries, który z ósmej pozycji awansował na trzecie miejsce. Norris przegrał start z Artiomem Markiełowem, spadając na piątą lokatę, zaś lider mistrzostw George Russell jechał na ósmym miejscu, walcząc z jadącym przed nim Roy Nissanim. Brytyjczyk wkrótce uporał się z kierowcą z Izraela w piątym zakręcie, który musiał niedługo później odpierać ataki ze strony Sérgio Sette Câmary.

Na trzecim okrążeniu z rywalizacji odpadł Sean Gelael, który zatrzymał się w zakręcie 13. i na chwilę powodując wywieszenie żółtych flag. W międzyczasie o czwarte miejsce zaciekły pojedynek toczyli Norris oraz Markiełow – Brytyjczyk był bliski wyprzedzenia swojego rywala na prostej Kemmel, lecz Rosjanin był w stanie odeprzeć ten atak. Dwa okrążenia później doszło do zmiany na drugiej pozycji – świetnie dysponowany de Vries wyprzedził jadącego przed nim Lucę Ghiotto, zaś Norris po wielu próbach poradził sobie z Markiełowem i awansował na czwarte miejsce.

Niedługo później Norris był w stanie zbliżyć się do jadącego przed nim Ghiotto. Kierowca ekipy Carlin nie miał najmniejszych problemów z pokonaniem Włocha, który na prostej Kemmel nie próbował obronić się przed tym atakiem. Na podobny ruch wkrótce zdecydował się Markiełow, który wykorzystał błąd Ghiotto w Bus Stop i wyprzedził Włocha z wykorzystaniem systemu DRS na Kemmel.

Na półmetku wyścigu liderem wciąż był Latifi, który odjechał od de Vriesa na ponad 3 sekundy, zaś jadący na trzecim miejscu Norris tracił do Holendra kolejne 2,5 sekundy. Tymczasem Ghiotto stracił kolejną pozycję, ulegając tym razem Albonowi, który wyprzedził swojego rywala przy pomocy DRS i awansował na piątą lokatę.

Na trzy okrążenia przed końcem Albon jechał znacznie lepszym tempem niż jadący przed nim Markiełow i pewnie wyprzedził Rosjanina na prostej Kemmel, awansując na czwarte miejsce. Z kolei Norris znacząco zbliżył się do de Vriesa, lecz pierwsza próba ataku na hamowaniu do Les Combes okazała się być nieudana. Gorsze tempo de Vriesa sprawiło, że do gry włączyli się Albon oraz Markiełow. Na ostatnim okrążeniu Holender nie miał odpowiedzi na Norrisa i Albona, którzy wyprzedzili go na prostej Kemmel tuż przed Les Combes. Markiełow nie miał jednak wystarczająco czasu, aby również znaleźć się przed de Vriesem.

Ostatecznie Latifi odniósł dominujące zwycięstwo w sprinterskim wyścigu Formuły 2 na Spa-Francorchamps, kończąc rywalizację 10 sekund przed resztą stawki. Drugie miejsce zajął Norris, a na najniższym stopniu podium stanął Albon. Czwartą pozycję wywalczył de Vries, piąty był Markiełow, szósta lokata przypadła Ghiotto, na siódmej pozycji znalazł się Russell, a ostatni punkt zdobył Arjun Maini.

Kolejna runda Formuły 2 zostanie rozegrana już za tydzień we Włoszech na torze Monza.

P Nr Kierowca Zespół Rezultat
1 6 Nicholas Latifi DAMS 18 okr.
2 19 Lando Norris Carlin + 10,402
3 5 Alexander Albon DAMS + 10,766
4 4 Nyck de Vries Pertamina Prema Theodore Racing + 13,210
5 1 Artiom Markiełow Russian Time + 13,448
6 14 Luca Ghiotto Campos Vexatec Racing + 22,179
7 8 George Russell ART Grand Prix + 23,357
8 16 Arjun Maini Trident + 31,864
9 18 Sérgio Sette Câmara Carlin + 33,578
10 7 Jack Aitken ART Grand Prix + 34,567
11 2 Tadasuke Makino Russian Time + 40,032
12 10 Ralph Boschung MP Motorsport + 40,100
13 20 Louis Delétraz Charouz Racing System + 42,899
14 15 Roy Nissany Campos Vexatec Racing + 44,631
15 17 Alessio Lorandi Trident + 52,568
16 11 Maximilian Günther BWT Arden + 55,305
17 12 Nirei Fukuzumi BWT Arden + 59,007
18 9 Dorian Boccolacci MP Motorsport + 1:00,115
19 21 Antonio Fuoco Charouz Racing System + 1:06,936
NSK 3 Sean Gelael Pertamina Prema Theodore Racing  
Daniel Wawiórka

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka