De Vries wygrywa w sprincie F2 we Francji

De Vries wygrywa w sprincie F2 we Francji Joe Portlock / FIA Formula 2

Nyck de Vries odniósł zwycięstwo w sprinterskim wyścigu Formuły 2 na francuskim torze Paul Ricard. Drugie miejsce zajął Louis Deletraz, a na najniższym stopniu podium stanął Luca Ghiotto.

Jeszcze przed startem okrążenia formującego spore problemy dotknęły zwycięzcę wczorajszego wyścigu Georga Russella, który został zepchnięty do alei serwisowej z odkrytą pokrywą silnika. Jak się okazało, doszło do awarii przepustnicy. Ze swojego pola na kółko zapoznawcze nie ruszył również Nirei Fukuzumi, któremu zgasł samochód. Z kolei na tym okrążeniu Jack Aitken obrócił swój pojazd w ostatnim zakręcie i również nie był w stanie kontynuować jazdy.

Bardzo dobry start zaliczył Nicholas Latifi, który awansował na pierwsze miejsce, mając kilka długości samochodu przewagi nad drugim Loiusem Deletrazem, a jako trzeci jechał Nyck de Vries. Ruszający z pole position Tadasuke Makino spadł na piątą pozycję, zaś z pól startowych nie wystartowali Artiom Markiełow, Ralph Boschung oraz Roberto Merhi z powodu zgaśnięcia samochodu.

Na czwartym okrążeniu do boksów zjechał Sean Gelael z problemami w swoim aucie, a w tym samym czasie doszło do zmiany na pozycji lidera – Deletraz był w stanie wyprzedzić Latifiego przed szykaną na prostej Mistral, a do tej dwójki zbliżył się de Vries. Holender uporał się z kierowcą DAMS dwa okrążenia później, awansując na drugie miejsce ze stratą ponad dwóch sekund do Deletraza. Z kolei Lando Norris, który po starcie z 16. pola jechał już na 9. pozycji, był blisko wyprzedzenia jadącego przed nim Maximiliana Günthera, jednak Brytyjczyk wyjechał poza tor i musiał przepuścić niemieckiego kierowcę.

Niedługo później problemy dotknęły startującego wcześniej z pole position Makino, który wyraźnie zwolnił na wyjeździe na prostą Mistral, zaś Norris po kilku próbach uporał się z Güntherem, przesuwając się na siódmą lokatę. Lider mistrzostw miał do odrobienia mniej niż 3 sekundy względem Sérgio Sette Câmary, który był szósty.

Na 11. okrążeniu Santino Ferrucci awansował na ósme miejsce, wyprzedzając Günthera, który chwilę później uległ również Alexandrowi Albonowi, by następnie wyjechać szeroko. Z kolei na trzecie miejsce awansował Luca Ghiotto po skutecznym manewrze wyprzedzania na Latifim. Na prowadzeniu wciąż znajdował się Deletraz, jednak miał on tylko pół sekundy przewagi nad szybszym de Vriesem, który wkrótce objął prowadzenie z wykorzystaniem systemu DRS na prostej Mistral.

Przez pewien dłuższy czas Sette Câmara starał się wyprzedzić Fuoco, jednak bezskutecznie. Do tej dwójki był w stanie dojechać Norris, jednak przy jednej z prób Brytyjczyk przestrzelił hamowanie do szykany na Mistral, pozostając na siódmej pozycji. Na 17. okrążeniu Norris po ciężkiej przeprawie uporał się z zespołowym kolegą, zdobywając kolejną pozycję. Z kolei Roy Nissany otrzymał karę doliczenia 5 sekund do jego wyniku z powodu opuszczenia toru i zyskania na tym przewagi. Latifi, który starał się bronić się przed atakami Norrisa, na ostatnim okrążeniu zderzył się delikatnie z Brytyjczykiem, uszkadzając swoje przednie skrzydło i mocno blokując opony, tracąc na tym kilka pozycji.

Ostatecznie pewne zwycięstwo odniósł de Vries, który na mecie miał prawie 10 sekund przewagi nad drugim Deletrazem, a podium uzupełnił Ghiotto. Na czwartej pozycji zameldował się Fuoco, piąte miejsce zajął Norris po starcie z 16. pola, szóstą lokatę wywalczył Sette Câmara, a w punktach dojechali również Albon i Latifi.

Kolejnym przystankiem Formuły 2 będą dwa wyścigi w Austrii na torze Red Bull Ring, które odbędą się już za tydzień.

P Nr Kierowca Zespół Rezultat
1 4 Nyck de Vries Pertamina Prema Theodore Racing 21 okr.
2 20 Louis Delétraz Charouz Racing System + 9,648
3 14 Luca Ghiotto Campos Vexatec Racing + 9,870
4 21 Antonio Fuoco Charouz Racing System + 16,678
5 19 Lando Norris Carlin + 17,752
6 18 Sérgio Sette Câmara Carlin + 20,405
7 5 Alexander Albon DAMS + 20,732
8 6 Nicholas Latifi DAMS + 24,445
9 17 Santino Ferrucci Trident + 35,726
10 15 Roy Nissany Campos Vexatec Racing + 41,643
11 11 Maximilian Günther BWT Arden + 49,489
12 12 Nirei Fukuzumi BWT Arden + 53,765
13 16 Arjun Maini Trident + 59,010
14 1 Artiom Markiełow Russian Time + 1. okr
15 9 Roberto Merhi MP Motorsport + 1 okr.
16 10 Ralph Boschung MP Motorsport + 1 okr.
17 8 George Russell ART Grand Prix + 2 okr.
18 3 Sean Gelael Pertamina Prema Theodore Racing + 2 okr.
NSK 2 Tadasuke Makino Russian Time  
NSK 7 Jack Aitken ART Grand Prix  
Daniel Wawiórka

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka