Aitken zwycięża po raz pierwszy w Formule 2

Aitken zwycięża po raz pierwszy w Formule 2 Zak Mauger / FIA Formula 2

Jack Aitken odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w sprinterskim wyścigu Formuły 2 na torze Circuit de Barcelona-Catalunya. Drugie miejsce zajął Alexander Albon, a podium uzupełnił Lando Norris.

Po wyścigu GP3, który został rozegrany na mokrej nawierzchni, tor zdążył wyschnąć do wystarczającego poziomu, który pozwolił kierowcom na skorzystanie ze slicków. Warunki były jednak dalekie od idealnych, jednak należało spodziewać się poprawy sytuacji wraz z przebiegiem rywalizacji. Dodatkowo przed startem wyścigu potwierdzono, że nie powinny pojawić się żadne opady deszczu.

Do sprintu najlepiej wystartował Jack Aitken, który objął prowadzenie, zaś startujący z pole position Artiom Markiełow nie miał na początku tempa, spadając na szóstą pozycję. Groźną sytuację zaliczył Roberto Merhi, który utracił prowadzenie nad swoim samochodem i bokiem przemierzył spory dystans, jednak był w stanie powrócić na tor z nikim nie kolidując.

Po pierwszych okrążeniach Aitken odjechał aż na 6 sekund od reszty stawki. Na drugiej pozycji znajdował się Sergio Sette Camara, a trzeci był Alexander Albon. Na czwarte miejsce awansował Lando Norris, który skutecznie zaatakował Lukę Ghiotto. Przez dosyć krótki okres czasu na torze obowiązywały przepisy wirtualnego samochodu bezpieczeństwa z powodu zatrzymania się na torze Nycka de Vriesa. Podczas wznowienia rywalizacji Sette Camara wyjechał szeroko, oddając pozycję Albonowi, Norrisowi i Ghiotto.

Zielona flaga nie potrwała jednak długo. Na torze pojawił się samochód bezpieczeństwa po kolizji Nirei Fukuzumiego oraz Tadasuke Makino. Powtórki pokazały, że Fukuzumi próbował po wewnętrznej wyprzedzić Makino, jednak jego samochód przeleciał nad pojazdem rywala, co było widoczne po śladach na pałąku.  

Rywalizację wznowiono na ósmym okrążeniu wyścigu. Aitken na restarcie pewnie swoją pozycję przed Albonem i Norrisem, zaś za ich plecami na siódme miejsce awansował Sean Gelael, wyprzedzając Antonio Fuoco. Niedługo później Aitken wyjechał szeroko, przez co Albon był w stanie dojechać do samego tyłu jego samochodu. Norris zaciekle atakował Albona, co wykorzystał prowadzący Aitken, odjeżdżając od walczącej dwójki na dwie sekundy.  

Na 13. okrążeniu George Russell był w stanie wyprzedzić Sette Camarę na prostej startowej. Chwilę później Brazylijczyk zatrzymał się na torze pomiędzy trzecim a czwartym zakrętem, przez co dyrekcja wyścigu zdecydowała się na wykorzystanie wirtualnego samochodu bezpieczeństwa. Wyścig został wznowiony 2 okrążenia później. Najlepszym tempem na tym etapie rywalizacji popisywał się Russell, który jechał tuż za plecami jadącego na czwartej pozycji Ghiotto.

Sytuacja na kolejnych okrążeniach była spokojna. Prowadzący Aitken miał ponad 3-sekundową przewagę nad Albonem, który wciąż dzielnie bronił się przed Norrisem. Na 19. kółku Markiełow uporał się z Santino Ferruccim, awansując na dziewiąte miejsce, zaś Russell był w stanie wyprzedzić Ghiotto, przesuwając się na czwartą lokatę. Spore problemy dotknęły ekipę MP Motorsport – Merhi zgłosił zespołowi kłopoty z silnikiem, zaś w samochodzie Ralpha Boschunga doszło do przebicia lewej przedniej opony po potężnym jej zblokowaniu na hamowaniu do pierwszego zakrętu. Szwajcar nie był w stanie dojechać do alei serwisowej, zatrzymując się na torze i powodując konieczność ponownego wykorzystania wirtualnego samochodu bezpieczeństwa. Do garażu powrócił z kolei Merhi, który przedwcześnie wycofał się z rywalizacji.

Wyścig wznowiono na 24. okrążeniu. Jadący na drugiej pozycji Albon zdecydował się podkręcić swoje tempo, uzyskując najszybsze okrążenie wyścigu. To jednak nie wystarczyło – Jack Aitken odniósł zwycięstwo w sprinterskim wyścigu Formuły 2 na torze w Barcelonie. Dla Brytyjczyka to pierwszy triumf w tej serii. Drugie miejsce zajął wspomniany Alexander Albon, zaś na najniższym stopniu podium stanął Lando Norris. Czwartą lokatę wywalczył George Russell, piąty był Luca Ghiotto, na szóste pozycji dojechał Sean Gealel, jako siódmy linię mety przekroczył Antonio Fuoco, a czołową dziesiątkę uzupełnili Nicholas Latifi, Artiom Markiełow oraz Louis Deletraz.

Kolejnym przystankiem w kalendarzu Formuły 2 będzie runda na ulicznym torze w Monako, która odbędzie się za dwa tygodnie.

P Nr Kierowca Zespół Rezultat
1 7 Jack Aitken ART Grand Prix 26 okr.
2 5 Alexander Albon DAMS + 1,550
3 19 Lando Norris Carlin + 2,864
4 8 George Russell ART Grand Prix + 8,106
5 14 Luca Ghiotto Campos Vexatec Racing + 11,109
6 3 Sean Gelael Pertamina Prema Theodore Racing + 13,702
7 21 Antonio Fuoco Charouz Racing System + 14.837
8 6 Nicholas Latifi DAMS + 28,678
9 1 Artiom Markiełow Russian Time + 29,065
10 20 Louis Delétraz Charouz Racing System + 29,437
11 17 Santino Ferrucci Trident + 30,996
12 11 Maximilian Günther BWT Arden + 32,428
13 16 Arjun Maini Trident + 33,236
14 15 Roy Nissany Campos Vexatec Racing + 25,672
NSK 9 Roberto Merhi MP Motorsport  
NSK 10 Ralph Boschung MP Motorsport  
NSK 18 Sérgio Sette Câmara Carlin  
NSK 2 Tadasuke Makino Russian Time  
NSK 12 Nirei Fukuzumi BWT Arden  
NSK 4 Nyck de Vries Pertamina Prema Theodore Racing  
Daniel Wawiórka

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka