Russell odnosi pierwsze zwycięstwo w Formule 2

Russell odnosi pierwsze zwycięstwo w Formule 2 Andy Hone/LAT Images/FIA Formula 2

George Russell odniósł zwycięstwo w sprinterskim wyścigu Formuły 2 na ulicach w Baku w Azerbejdżanie. Drugie miejsce zajął Sérgio Sette Câmara, a na najniższym stopniu podium stanął Nyck de Vries.

Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami, na torze w Baku było bardzo wietrznie, co w znaczący sposób mogło wpłynąć na prędkość samochodów na prostych oraz sterowność w zakrętach. Brak słońca dodatkowo oznaczał, że nawierzchnia nie była zbyt mocno nagrzana. Z pole position ruszał były kierowca F1 Roberto Merhi, zaś obok niego ruszał jego zespołowy kolega z ekipy MP Motorsport Ralph Boschung.

Jeszcze na okrążeniu formującym na torze zatrzymał się Antonio Fuoco. Włoch z pomocą instrukcji zespołowych próbował ponownie uruchomić swój samochód, jednak po bezskutecznych próbach został on zepchnięty przez porządkowych. Jak się okazało, przyczyną awarii były problemy z elektroniką.

Na starcie wyścigu wolny początek zaliczył duet zespołu MP Motorsport. Sporo pozycji stracił Merhi, zaś prowadzenie objął Nicholas Latifi. Dodatkowo wystąpiły kolejne problemy ze startem przez innych kierowców. Wśród nich znajdował się wczorajszy zwycięzca wyścigu głównego Alexander Albon, jak również zdobywca drugiego miejsca Jack Aitken, Artiom Markiełow, Maximilian Günther oraz Luca Ghiotto.

Na drugim okrążeniu wyścigu na prowadzeniu znalazł się Sérgio Sette Câmara, który na prostej start meta bezproblemowo uporał się z Latifim. Na trzecie miejsce spadł Boschung, a jako czwarty jechał Lando Norris, za plecami którego podążał George Russell. W międzyczasie Roy Nissany przestrzelił hamowanie w drugim sektorze, powodując na krótką chwilę wywieszenie podwójnych żółtych flag. Norris znalazł się bardzo blisko Boschunga, z którym uporał się na czwartym okrążeniu rywalizacji, powracając na trzecią pozycję. Szwajcar nie zamierzał się jednak poddawać i był bliski odzyskania swojej lokaty z wykorzystaniem systemu DRS na prostej startowej. W międzyczasie w czwartym zakręcie zatrzymał się Markiełow, który zakończył swój udział w wyścigu.

Wkrótce wywiązała się ciekawa walka o drugą pozycję, w której udział brali Latifi, Norris, Boschung oraz Russell. Podopieczny Mercedesa próbował wyprzedzić Szwajcara z wykorzystaniem DRS-u, jednak pierwsza próba była bezskuteczna. Na ósmym okrążeniu Brytyjczyk był już w stanie poradzić sobie z Boschungiem. Z kolei Norris przez chwilę znajdował się na drugim miejscu po wyprzedzeniu Latifiego, jednak Kanadyjczyk chwilę później przeprowadził udany kontratak. Na kolejnym okrążeniu Norris wspólnie z Russellem starali się wyprzedzić Latifiego, jednak kierowca Carlina przestrzelił hamowanie do pierwszego zakrętu, spadając na siódmą pozycję.

Na prowadzeniu wciąż znajdował się Sette Câmara, który miał 4 sekundy przewagi nad Latifim. Kanadyjczyk został jednak wyprzedzony przez Russella w pierwszym zakręcie, spadając na trzecią lokatę. Za ich plecami również trwała walka o pozycje: na czwarte miejsce awansował Nyck de Vries, który uporał się z Boschungiem, zaś Merhi musiał bronić się przed atakami Norrisa. Hiszpan początkowo był w stanie utrzymać za swoimi plecami podopiecznego McLarena, jednak ostatecznie musiał uznać wyższość rywala na 12. okrążeniu. W tym samym czasie groźny moment zaliczył prowadzący Sette Câmara, który zblokował opony do pierwszego zakrętu, jednak był w stanie utrzymać się na torze.

Chwilę później na torze pojawiły się żółte flagi z powodu wypadku Seana Gelaela, który wyścig zakończył w barierach, jednak porządkowi całkiem sprawnie uporali się z samochodem Indonezyjczyka, dzięki czemu szybko wznowiono rywalizację. Bardzo dobre tempo prezentował Russell, który szybko dojechał do Sette Câmary, odnotowując w międzyczasie najszybsze okrążenie tego wyścigu. Z kolei Nirei Fukuzumi zdecydował się na zmianę opon po zblokowaniu poprzedniego kompletu na hamowaniu do pierwszego zakrętu.

Dobre tempo zaprezentował podopieczny Haasa Santino Ferrucci, który awansował na ósme miejsce po przeprowadzeniu skutecznego ataku na Merhim. Taki sam manewr na Hiszpanie wykonał chwilę wcześniej Boschung. Na 5 okrążeń przed końcem nawiązała się bardzo interesująca walka o prowadzenie – Russell był bardzo bliski wyprzedzenia Sette Câmary, jednak Brazylijczyk był w stanie utrzymać rywala za swoimi plecami, jadąc jednocześnie na limicie i o włos omijając okalające tor bariery. Na następnym przejeździe po prostej startowej Russell nie miał większych problemów z wyprzedzeniem Sette Câmary, obejmując prowadzenie w wyścigu. Brytyjczyk po awansie na pozycję lidera odnotował również najszybszy czas okrążenia, odjeżdżając na ponad sekundę od Sette Câmary. W międzyczasie Ferrucci przeskoczył na siódmą lokatę po wyprzedzeniu Boschunga.

Na przedostatnim okrążeniu rywalizacji na trzecie miejsce awansował de Vries, który po nieudanej próbie uporania się z Latifim na prostej startowej wykorzystał drugą strefę DRS, aby awansować na prowizoryczne podium.

Ostatecznie George Russell utrzymał prowadzenie do samego końca, odnosząc pierwsze zwycięstwo w Formule 2. Drugie miejsce zajął Sérgio Sette Câmara, który zatrzymał się na okrążeniu zjazdowym, a podium uzupełnił Nyck de Vries. Czwartą lokatę wywalczył Nicholas Latifi, piąty był Lando Norris, jako szósty linię mety przekroczył Arjun Maini, siódme miejsce przypadło Santino Ferrucciemu, a czołową dziesiątkę uzupełnili Roberto Merhi, Ralph Boschung oraz Tadasuke Makino.

Kolejnym przystankiem Formuły 2 będzie otwierająca europejską część sezonu runda na Circuit de Barcelona-Catalunya, która zostanie rozegrana za dwa tygodnie.

Aktualizacja

Sérgio Sette Câmara został zdyskwalifikowany z wyników wyścigu z powodu braku wymaganej ilości paliwa w zbiorniku celem pobrania próbki. Tym samym Brazylijczyk stracił wywalczone drugie miejsce. Więcej informacji TUTAJ

P Nr Kierowca Zespół Rezultat
1 8 George Russell ART Grand Prix 21 okr.
2 4 Nyck de Vries Pertamina Prema Theodore Racing + 4,774
3 6 Nicholas Latifi DAMS + 5,016
4 19 Lando Norris Carlin + 5,842
5 16 Arjun Maini Trident + 13,606
6 17 Santino Ferrucci Trident + 19,108
7 9 Roberto Merhi MP Motorsport + 22,391
8 10 Ralph Boschung MP Motorsport + 24,379
9 2 Tadasuke Makino Russian Time + 25,130
10 20 Louis Delétraz Charouz Racing System + 46,561
11 7 Jack Aitken ART Grand Prix + 1 okr.
12 12 Nirei Fukuzumi BWT Arden + 1 okr.
13 5 Alexander Albon DAMS + 1 okr.
14 14 Luca Ghiotto Campos Vexatec Racing + 1 okr.
15 11 Maximilian Günther BWT Arden + 1 okr.
NSK 3 Sean Gelael Pertamina Prema Theodore Racing  
NSK 15 Roy Nissany Campos Vexatec Racing  
NSK 1 Artiom Markiełow Russian Time  
NSK 21 Antonio Fuoco Charouz Racing System  
DSQ 18 Sérgio Sette Câmara Carlin  
Daniel Wawiórka

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka