Albon z pierwszym pole position w Formule 2

Albon z pierwszym pole position w Formule 2 FIA Formula 2

Alexander Albon uzyskał najlepszy czas okrążenia podczas kwalifikacji Formuły 2 do wyścigu głównego na torze w Baku.

Już na początku sesji, kiedy pierwsi zawodnicy rozpoczęli swoje okrążenia pomiarowe, jazdy zostały przerwane z powodu wywieszenia czerwonej flagi, którą spowodował Maximilian Günther, zatrzymując się w pierwszym zakręcie. Po pierwszych przejazdach na czele sesji znajdował się Lando Norris, który uzyskiwał czasy oscylujące w 1:55, jednak wkrótce wynik Brytyjczyka pokonał Albon.

Wraz z poprawą warunków na torze, a zwłaszcza jego przyczepności, kolejni zawodnicy poprawiali swoje rezultaty – wśród nich znajdował się Luca Ghiotto, który pojechał szybciej od Albona o jedną dziesiątą sekundy. Podczas gdy większość stawki zjechała do boksów po nowy komplet opon supermiękkich, na torze pozostali Norris i George Russell, którzy mają wsparcie odpowiednio McLarena i Mercedesa. Dodatkowo obaj uzyskali identyczny czas pierwszego sektora, jednak to Norris znajdował się na prowizorycznym pole position.

Finalnie jednak jutro z pierwszego pola wystartuje Albon, który pojechał szybciej od Norrisa o 0,2 sekundy, uzyskując 1:54,480. Reszta stawki nie była już w stanie poprawić swoich wyników z powodu wywieszenia czerwonej flagi po tym, jak Nicholas Latifi obrócił swój samochód w zakręcie 7, blokując drogę wraz z Antonio Fuoco. Z powodu tego, że do końca sesji pozostała tylko minuta, podjęto decyzję o niewznawianiu jej.

Dla Alexandra Albona jest to pierwsze pole position w Formule 2. Obok niego jutro swój samochód ustawi Lando Norris, a czołową trójkę uzupełnił George Russell. Ghiotto okazał się być lepszy od Ferrucciego w walce o czwarte miejsce, zaś Sérgio Sette Câmara znalazł się przed Jackiem Aitkenem. Najlepszą dziesiątkę kwalifikacji zamknęli Nyck de Vries oraz Ralph Boschung.

Po kwalifikacjach przeprowadzono kontrolę techniczną, której nie spełnił samochód prowadzony przez Santino Ferrucciego. Jak się okazało, Amerykanin, który pierwotnie uzyskał piąty czas w czasówce, jeździł z wykorzystaniem opon, które miały nieodpowiednie minimalne ciśnienie. Sędziowie zdecydowali się zdyskwalifikować podopiecznego Haasa z wyników czasówki.

Dodatkowo stwierdzono, że zespół BWT Arden przy obsłudze samochodów korzystał z 13 mechaników, przekraczając maksymalną liczbę osób mogących znajdować się w pobliżu pojazdu, która wynosi 12. W związku z tym stewardzi zdyskwalifikowali obu kierowców z kwalifikacji, jednak Maximilian Günther oraz Nirei Fukuzumi, podobnie jak Ferrucci, otrzymali zgodę na start w jutrzejszym wyścigu.

Wyścig główny Formuły 2 w Baku rozpocznie się jutro o godzinie 10:00 czasu polskiego, przed trzecim treningiem Formuły 1.

P Nr Kierowca Zespół Rezultat
1 5 Alexander Albon DAMS 1:54,480
2 19 Lando Norris Carlin + 0,214
3 8 George Russell ART Grand Prix + 0,362
4 14 Luca Ghiotto Campos Vexatec Racing + 0,500
5 18 Sérgio Sette Câmara Carlin + 0,732
6 7 Jack Aitken ART Grand Prix + 0,756
7 16 Arjun Maini Trident + 0,994
8 4 Nyck de Vries Pertamina Prema Theodore Racing + 1,248
9 10 Ralph Boschung MP Motorsport + 1,281
10 2 Tadasuke Makino Russian Time + 1,659
11 9 Roberto Merhi MP Motorsport + 2,052
12 21 Antonio Fuoco Charouz Racing System + 2,610
13 20 Louis Delétraz Charouz Racing System + 2,625
14 3 Sean Gelael Pertamina Prema Theodore Racing + 3,028
15 1 Artiom Markiełow Russian Time + 3,124
16 15 Roy Nissany Campos Vexatec Racing + 7,422
17 6 Nicholas Latifi DAMS + 8,490
DSQ 11 Maximilian Günther BWT Arden  
DSQ 12 Nirei Fukuzumi BWT Arden  
DSQ 17 Santino Ferrucci Trident  

Źródło: fiaformula2.com, fiaformula2.com

Daniel Wawiórka

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka