Dominacja Norrisa, popis Markiełowa na rozpoczęcie sezonu Formuły 2

Dominacja Norrisa, popis Markiełowa na rozpoczęcie sezonu Formuły 2 FIA Formula 2

Lando Norris odniósł przekonujące zwycięstwo w wyścigu głównym Formuły 2 w Bahrajnie. Drugie miejsce zajął Sérgio Sette Câmara, a podium uzupełnił Artiom Markiełow, który ruszał do wyścigu z alei serwisowej.

Po generacji pojazdów GP2/11, w tym sezonie w Formule 2 debiutują nowe samochody Dallara F2 2018, które napędzane są 3,4-litrowymi silnikami z turbosprężarką przygotowanymi przez Mecachrome. Podobnie jak w Formule 1, również w tej serii wprowadzono system ochrony kokpitu Halo.

Jeszcze przed samym rozpoczęciem wyścigu pojawiły się problemy, które spowodowały konieczność przejechania dodatkowego okrążenia formacyjnego. Powodem tego było wyłączenie silnika w samochodach Artioma Markiełowa oraz Roberto Merhiego, którzy zostali zepchnięci do alei serwisowej.

Startujący z pole position Lando Norris pewnie obronił pierwszą pozycję, będąc wstanie jeszcze przed pierwszym zakrętem odjechać na kilka długości samochodu od reszty stawki. Bardzo dobry start zaliczył również startujący z Sergio Sette Camara, który z siódmej pozycji przesunął się na drugą lokatę. Na początku drugiego okrążenia Brazylijczyk musiał jednak uznać wyższość Nycka de Vriesa. Na czwartej pozycji jechał Nirei Fukuzumi, a czołową piątkę uzupełniał George Russell. Z wyścigu wycofać się musiał Merhi, który po problemach na polach startowych nie był w stanie powrócić do rywalizacji z alei serwisowej. Z kolei Roy Nissany otrzymał karę przejazdu przez aleję serwisową z powodu popełnienia falstartu.

Po czterech okrążeniach Norris miał już prawie 5 sekund przewagi nad drugim de Vriesem, zaś Markiełow, który ruszał do wyścigu z alei serwisowej, był w stanie awansować na 10 pozycję. Tymczasem na czwartą lokatę awansował Alexander Albon, który w czwartym zakręcie toru Sakhir uporał się z Nirei Fukuzumim.

Trzy okrążenia później Markiełow szybko dojechał do jadących przed nim Maximilianem Güntherem i Jackiem Aitkenem, lecz przy próbie ataku na tych kierowców wyjechał szeroko w zakręcie 10, tracąc kilka sekund. Niedługo później Aitken zderzył się w pierwszym zakręcie z Güntherem, co wykorzystał Markiełow, awansując na ósmą pozycję.

Podczas gdy Norris powiększył swoją przewagę do 10 sekund, zacięta walka o drugą pozycję toczyła się pomiędzy Sette Camarą, Albonem i de Vriesem. Holender nie był w stanie utrzymać tempa swoich rywali, spadając na czwartą lokatę. W międzyczasie do kontaktu doszło pomiędzy Lucą Ghiotto a Tadasuke Makino – Japończyk musiał zjechać do boksów z powodu przebicia opony, jednak samochód Ghiotto w żaden sposób nie został uszkodzony w wyniku tej kolizji. Sędziowie zdecydowali się jednak nałożyć na Włocha karę przejazdu przez aleję serwisową.

Na półmetku wyścigu w boksach pojawiali się pierwsi zawodnicy – wśród nich znajdowali się Russell i Fukuzumi, jak również jadący na drugiej i trzeciej pozycji Sette Camara oraz Albon, który narzekał przez zespołowe radio, że system DRS w jego samochodzie nie działa prawidłowo. Swoich mechaników odwiedził również prowadzący Norris, który po drobnych problemach przy wymianie kół powrócił na tor na trzeciej pozycji, jednak po zjazdach Ralpha Boschunga oraz Arjuna Mainiego ponownie znalazł się na pozycji lidera. Russell, który jako jeden z pierwszych kierowców zjeżdżał do alei serwisowej, na 19 okrążeniu został wyprzedzony przez Sette Camarę, awansując na czwarte miejsce. Z kolei na Fukuzumiego nałożona została kara czasowa 5 sekund za przekroczenie prędkości w alei serwisowej.

Kiedy wydawało się, że dla Norrisa wyścig nie mógł ułożyć się lepiej, Brytyjczyk zgłosił przez zespołowe radio problemy z silnikiem w swoim samochodzie. Mimo tego, jego tempo nie uległo pogorszeniu, utrzymując 10-sekundową przewagę nad resztą stawki. Z kolei Markiełow awansował na piątą pozycję po przeprowadzeniu skutecznych manewrów wyprzedzania na de Vriesie i Louisie Deletrazie. Albon, w samochodzie którego system DRS powrócił do pełni sprawności, wyprzedził Russella, dzięki czemu awansował na trzecią lokatę. Tajlandczyk na 8 okrążeń przed końcem tracił 2,5 sekundy do jadącego przed nim Sette Camary. Chwilę później z Russellem poradził sobie również Markiełow, który w końcowej fazie wyścigu był najszybszym kierowcą na torze. Warto było również podkreślić szóste miejsce Seana Gelaela, który do wyścigu startował z odległego, 19 pola.

Na 26 okrążeniu Markiełow na hamowaniu do pierwszego zakrętu pewnie poradził sobie z Albonem, przesuwając się na trzecią lokatę. Rosjanin, który do rywalizacji ruszał z alei serwisowej, natychmiast ruszył w pogoń za Sette Camarą, do którego tracił zaledwie sekundę. Na przedostatnim okrążeniu Markiełow starał się wyprzedzić swojego rywala na hamowaniu do 4 zakrętu, jednak Brazylijczyk na tę chwilę utrzymał tę pozycję. Na ostatnim okrążeniu Markiełow był bliski pokonania Sette Camary w pierwszym zakręcie, jednak reprezentant Carlina w ładnym stylu zszedł do wewnętrznej, ponownie broniąc drugiej pozycji.

Lando Norris w swoim zaledwie trzecim wyścigu w Formule 2 odniósł przekonujące zwycięstwo w otwierającym sezon wyścigu głównym w Bahrajnie. Drugie miejsce ostatecznie zajął Sérgio Sette Câmara, będąc w stanie obronić się przed atakami Artioma Markiełowa, któremu po starcie z alei serwisowej przypadł najniższy stopień podium.

Czwarte miejsce zajął Alexander Albon, piąty był George Russell, jako szósty linię mety przekroczył Nyck de Vries, a czołową dziesiątkę uzupełnili Sean Gelael, Maximilian Günther, Ralph Boschung oraz Jack Aitken.

To nie koniec emocji związanych z Formułą 2. Jutro o godzinie 13:15 rozpocznie się wyścig sprinterski, do którego z pole position ruszy Maximilian Günther w wyniku odwrócenia pozycji pierwszych ośmiu kierowców wyścigu głównego.

P Nr Kierowca Zespół Rezultat
1 19 Lando Norris Carlin 31 okr.
2 18 Sérgio Sette Câmara Carlin + 6,909
3 1 Artiom Markiełow Russian Time + 7,405
4 5 Alexander Albon DAMS + 9,966
5 8 George Russell ART Grand Prix + 14,201
6 4 Nyck de Vries Pertamina Prema Theodore Racing + 16,795
7 3 Sean Gelael Pertamina Prema Theodore Racing + 18,649
8 11 Maximilian Günther BWT Arden + 21,710
9 10 Ralph Boschung MP Motorsport + 25,876
10 7 Jack Aitken ART Grand Prix + 28,896
11 6 Nicholas Latifi DAMS + 30,658
12 14 Luca Ghiotto Campos Vexatec Racing + 43,165
13 20 Louis Delétraz Charouz Racing System + 43,690
14 17 Santino Ferrucci Trident + 53,367
15 16 Arjun Maini Trident + 57,282
16 15 Roy Nissany Campos Vexatec Racing + 1:28,966
17 12 Nirei Fukuzumi BWT Arden + 1:43,966
18 21 Antonio Fuoco Charouz Racing System + 1:44,948
19 2 Tadasuke Makino Russian Time + 1 okr.
NSK 9 Roberto Merhi MP Motorsport  
Daniel Wawiórka

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka