Rowland wygrywa w wyścigu głównym F2 w Abu Zabi

Rowland wygrywa w wyścigu głównym F2 w Abu Zabi FIA Formuła 2

Oliver Rowland odniósł pewne zwycięstwo w głównym wyścigu ostatniej rundy Formuły 2 w Abu Zabi. Drugie miejsce zajął Artiom Markiełow, a na najniższym stopniu podium stanął Antonio Fuoco po tym, jak jego zespołowy kolega Charles Lecerc zwolnił na ostatnich metrach rywalizacji.

Na starcie pierwsze miejsce utrzymał startujący z pole position Markiełow, jednak jego przewaga nad de Vriesem nie powiększała się. Świetnie do głównego wyścigu ruszył także Luca Ghiotto, który awansował na czwarte miejsce, zaś Charles Leclerc oraz Antonio Fuoco, a więc zespołowi koledzy, mieli między sobą mały kontakt. Wkrótce nowy mistrz F2 po zewnętrznej zakrętu 1 pewnie wyprzedził Fuoco, awansując na szóstą pozycję. Monakijczyk był również w stanie bardzo szybko uporać się z Nobuharu Matsushitą oraz Ghiotto i na 5 okrążeniu wyścigu był już czwarty. Sean Gelael otrzymał z kolei karę czasową 5 sekund za ścięcie zakrętu oraz zyskanie dzięki temu przewagi.

Na kolejnych kółkach trwała zacięta walka o pozycję lidera pomiędzy Markiełowem a de Vriesem, jednak Rosjanin był w stanie bronić się przed atakami swojego rywala. Z rywalizacją pożegnać się musiał debiutujący w F2 Lando Norris, w samochodzie którego doszło do awarii silnika. W międzyczasie Leclerc uporał się również z Rowlandem.

Na 7 okrążeniu większość kierowców jadąca na bardziej miękkiej mieszance opon zdecydowała się na zjazd do boksów. Wśród nich znajdował się dotychczasowy lider Markiełow, który powrócił na tor na 10 pozycji. De Vries, który jechał na twardszej mieszance, awansował dzięki temu na pozycję lidera, jednak do Holendra szybko dojechał Leclerc. De Vries popełnił błąd na hamowaniu do zakrętu po drugiej strefie DRS i oddał pozycję Monakijczykowi z powodu ścięcia toru. W tym samym czasie Alexander Albon awansował na trzecie miejsce po wyprzedzeniu Sérgio Sette Câmary. Z kolei Alex Palau otrzymał karę 5 sekund za przekroczenie prędkości w alei serwisowej.

Rowland i Markiełow stworzyli ciekawe widowisko, wyprzedzając kolejnych zawodników. Wkrótce ta dwójka jechała odpowiednio na czwartej i piątej pozycji, zaś kolejnym celem był Albon. Bez zaskoczenia ani Brytyjczyk, ani Rosjanin nie mieli większych problemów z wyprzedzeniem Albona. Początkowo różnica między prowadzącym Leclercem a duetem Rowland – Markiełow wynosiła około 30 sekund, jednak wraz z przebiegiem wyścigu stopniała ona do 22 sekund, a kierowca Premy musiał jeszcze zjechać do boksów na zmianę opon.

Stało się to na 23 okrążeniu wyścigu, kiedy zarówno Leclerc, jak i jadący na drugiej pozycji de Vries, zdecydowali się na zjazd do boksów. Leclerc powrócił na tor za Sette Camarą na piątej pozycji. Wkrótce jednak Monakijczyk przebił się na trzecie miejsce, ponieważ zarówno Sette Camara, jak i Albon, zjechali do boksów. Do lidera tracił jednak ponad 14 sekund, jednak mając bardziej miękką, świeżą mieszankę, był w stanie wykręcać rekordy okrążenia. Markiełow popełnił błąd na hamowaniu do zakrętu 17, przez co stracił sporo czasu do Rowlanda, zaś jego przewaga nad Leclercem zmalała do 6 sekund.

Ostatecznie jednak Oliver Rowland był w stanie do samego końca kontrolować tempo i odnieść pewne zwycięstwo w wyścigu głównym Formuły 2 w Abu Zabi. Drugie miejsce zajął Artiom Markiełow, zaś na najniższym stopniu podium stanął Antonio Fuoco po tym, jak Charles Leclerc na ostatnich metrach zwolnił swój samochód, najprawdopodobniej z powodu pewnych problemów.

Jako piąty linię mety przejechał Luca Ghiotto, który na ostatnim okrążeniu wyprzedził de Vriesa, siódmy był Nicholas Latifi, ósmą pozycję wywalczył Nobuharu Matsushita, zaś czołową dziesiątkę uzupełnili Alexander Albon oraz Jordan King.

Sprinterski wyścig Formuły 2, który będzie zarazem ostatnim w tym sezonie, rozpocznie się jutro o godzinie 11.

Aktualizacja

Podczas kontroli technicznej przeprowadzonej po wyścigu wykryto pewne nieprawidłowości w samochodach Olivera Rowlanda oraz Antonio Fuoco, którzy zostali wykluczeni z wyników rywalizacji. Więcej szczegółów pod tym linkiem.

P Nr Kierowca Zespół Rezultat
1 6 Artiom Markiełow RUSSIAN TIME 31 okr.
2 1 Charles Leclerc PREMA Racing + 16,265
3 5 Luca Ghiotto RUSSIAN TIME + 25,438
4 3 Nyck de Vries Racing Engineering + 27,181
5 10 Nicholas Latifi DAMS + 29,697
6 7 Nobuharu Matsushita ART Grand Prix + 31,974
7 8 Alexander Albon ART Grand Prix + 34,618
8 15 Jordan King MP Motorsport + 40,639
9 14 Sérgio Sette Câmara MP Motorsport + 43,305
10 18 Louis Delétraz Rapax + 52,356
11 4 Gustav Malja Racing Engineering + 1:01,198
12 12 Alex Palou Campos Racing + 1:04,596
13 20 Norman Nato Pertamina Arden + 1:12,209
14 17 Santino Ferrucci Trident  + 1:21,496
15 21 Sean Gelael Pertamina Arden + 1:23,795
16 19 Roberto Merhi Rapax + 1 okr.
NSK 11 Lando Norris Campos Racing  
NSK 16 Nabil Jeffri Trident  
DSQ 9 Oliver Rowland DAMS  
DSQ 2 Antonio Fuoco PREMA Racing  
Daniel Wawiórka

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka