Markiełow wygrywa w sprinterskim wyścigu F2 w Jerez

Markiełow wygrywa w sprinterskim wyścigu F2 w Jerez FIA Formuła 2

Artiom Markiełow odniósł zwycięstwo w wyścigu sprinterskim Formuły 2 na hiszpańskim torze Jerez.

Początek wyścigu został opóźniony z dosyć niecodziennego powodu. Jak się okazało, przyczyną przełożenia startu była awaria samochodu bezpieczeństwa. Rywalizacja rozpoczęła się z 15-minutowym opóźnieniem, jednak długość wyścigu pozostała zachowana.

Dobry start zaliczył startujący z pole position Alex Palou, jednak o tym samym nie może powiedzieć Luca Ghiotto, który po starcie z pierwszego rzędu wypadł z toru w drugim zakręcie i choć udało mu się powrócić na właściwą linię jazdy, znajdował się on na samym końcu stawki. Na tej sytuacji skorzystał Jordan King, który przesunął się na drugą pozycję.

Leclerc, który po wczorajszym zwycięstwie i przypieczętowaniu mistrzowskiego tytułu ruszał z ósmego pola, na trzecim okrążeniu znajdował się już na szóstej pozycji, wyprzedzając między innymi zespołowego kolegę Antonio Fuoco. Obaj kierowcy Premy byli w stanie poradzić sobie również z Oliverem Rowlandem. Wkrótce Fuoco zdecydował się wyprzedzić Leclerca, przesuwając się na piąte miejsce. Kilka okrążeń później Monakijczyk w identyczny sposób odwdzięczył się za to, odzyskując swoją lokatę.

Na 4 okrążeniu wyścigu w samochodzie Kinga, który jechał na drugiej pozycji, doszło do spektakularnej awarii silnika, przez co Brytyjczyk musiał przedwcześnie wycofać się z wyścigu. Reprezentant ekipy MP Motorsport swój pojazd zaparkował jednak w bezpiecznym miejscu, dzięki czemu wyjazd samochodu bezpieczeństwa nie był potrzebny. Sędziowie nałożyli natomiast karę doliczenia pięciu sekund na Sérgio Sette Câmarę za ustawienie swojego samochodu na niewłaściwym polu startowym.

Na czele wyścigu pozostawał Palou, który utrzymywał ponad 2-sekundową przewagę nad resztą stawki. Na pewne problemy napotkali zarówno Fuoco, jak i Leclerc, którzy zostali wyprzedzeni przez Rowlanda. Chwilę później obaj zawodnicy Premy w przeciągu dwóch okrążeń zdecydowali się na zjazd do boksów z powodu bardzo szybko zużywających się opon.

Leclerc oraz Fuoco po spadku na 15 i 16 miejsce wyprzedzali kolejnych zawodników, jednak walka o punkty na tym torze była utrudniona ze względu na charakterystykę toru Jerez. W międzyczasie jednak kilku innych kierowców również miało problemy ze swoim ogumieniem, przez co i oni musieli zjeżdżać do boksów.

Do interesującej walki o zwycięstwo doszło pod koniec wyścigu, kiedy Palou stracił tempo, a do zawodnika jadącego z japońską licencją dojechali Nicholas Latifi oraz Artiom Markiełow. Rosjanin wkrótce przesunął się na drugą pozycję po wyprzedzeniu Latifiego, a chwilę później objął prowadzenie w wyścigu. Do walczącej czwórki był w stanie dołączyć również Rowland, jednak Markiełow po awansie na pierwsze miejsce szybko odjechał od Palou, który bronił się przed Latifim i Rowlandem. Palou nie był jednak w stanie utrzymać za sobą tych zawodników, przez co spadł on na czwartą pozycję. Markiełow w międzyczasie odskoczył od reszty stawki na ponad pięć sekund i niezagrożenie dojechał do mety na pierwszej pozycji.

Ostatecznie Artiom Markiełow odniósł pewne zwycięstwo w sprinterskim wyścigu Formuły 2 na torze Jerez. Dla Rosjanina to czwarte zwycięstwo w tym sezonie. Na drugim miejscu dojechał Nicholas Latifi, a na najniższym stopniu podium stanął Oliver Rowland. Czwarte miejsce wywalczył Luca Ghiotto, zaś piąte miejsce uzyskał Antonio Fuoco. Szósty był Nyck de Vires, a tuż za nim rywalizację ukończył Charles Leclerc, który po przebiciu się przez stawkę przez chwilę znajdował się na czwartej pozycji, jednak na ostatnim okrążeniu Monakijczyk stracił tempo. Na ostatniej punktowanej pozycji dojechał Alex Palou.

Finał sezonu Formuły 2 odbędzie się w weekend wyścigowy F1 w Abu Zabi pod koniec listopada.

P Nr Kierowca Zespół Rezultat
1 6 Artiom Markiełow RUSSIAN TIME 28 okr.
2 10 Nicholas Latifi DAMS + 11,840
3 9 Oliver Rowland DAMS + 13,285
4 5 Luca Ghiotto RUSSIAN TIME + 14,690
5 2 Antonio Fuoco PREMA Racing + 16,497
6 3 Nyck de Vries Racing Engineering + 20,201
7 1 Charles Leclerc PREMA Racing + 20,510
8 12 Alex Palou Campos Racing + 25,027
9 8 Alexander Albon ART Grand Prix + 25,613
10 20 Norman Nato Pertamina Arden + 30,410
11 7 Nobuharu Matsushita ART Grand Prix + 34,059
12 18 Louis Delétraz Rapax + 38,074
13 17 Santino Ferrucci Trident  + 44,256
14 14 Sérgio Sette Câmara MP Motorsport + 52,036
15 16 Nabil Jeffri Trident + 52,394
16 21 Sean Gelael Pertamina Arden + 52,516
17 19 René Binder Rapax + 52,657
18 4 Gustav Malja Racing Engineering + 1:04,836
19 11 Ralph Boschung Campos Racing + 1 okr.
NSK 15 Jordan King MP Motorsport  
Daniel Wawiórka

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka