Matsushita zwycięża w sprincie Formuły 2 po błędzie Latifiego

Matsushita zwycięża w sprincie Formuły 2 po błędzie Latifiego FIA Formula 2

Nobuharu Matsushita odniósł zwycięstwo w sprinterskim wyścigu Formuły 2 w Barcelonie po błędzie Nicholasa Latifiego w końcówce wyścigu. Kanadyjczyk spadł po tym na trzecie miejsce i tę pozycję dowiózł do mety. Drugą pozycję wywalczył Oliver Rowland.

Do wyścigu liczącego 26 okrążeń najlepiej wystartował Nicholas Latifi, który wręcz wystrzelił z pól startowych. Bardzo słaby początek zaliczył z kolei startujący z pole position Artem Markelow, który już po kilku zakrętach spadł na dziewiąte miejsce. Chwilę później doszło do kontaktu pomiędzy Nyck de Vriesem a Antonio Fuoco, w wyniku czego konieczne było zastosowanie samochodu bezpieczeństwa.

Okres za Safety Car nie trał jednak długo i wkrótce zawodnicy Formuły 2 znów mogli ze sobą walczyć. Na czwartym okrążeniu Latifi prowadził przed Gustawem Malją i Noboharu Matsushitą. Na kolejnym kółku Oliver Rowland wykorzystał system DRS na głównej prostej do wyprzedzenia jadącego na czwartej pozycji Luci Ghiotto. Startujący z pole position Markelow starał się odzyskać pozycje, jednak jadący przed nim rywale również znajdowali się w zasięgu DRS-u, przez co awans był znacznie utrudniony. Z kolei pomiędzy Sergio Sette Camarą a Johnnym Cecotto doszło do kontaktu, w wyniku którego w samochodzie brazylijskiego kierowcy doszło do uszkodzenia przedniego skrzydła. Sędziowie zdecydowali się na przyznanie Seanowi Gelaelowi karę doliczenia dziesięciu sekund za wyprzedzenie innego zawodnika w okresie samochodu bezpieczeństwa.

Na kolejnych okrążeniach nie doszło do zmian na czele. Co prawda lider klasyfikacji Charles Leclerc był bliski wyprzedzania Alexandra Albona w walce o siódmą pozycję, jednak Monakijczyk wciąż musiał szukać sposobów, aby awansować. Dwójka ta była zaangażowana w bitwę o piątą lokatę. Na dziesiątym okrążeniu Albon oraz Leclerc odpowiednio w pierwszym i w czwartym zakręcie poradzili sobie z Ghiotto, który spadł na siódme miejsce. Na dwunastym kółku z Włochem uporał się również Markelow.

Chociaż znajdujący się na czele Latifi miał 1,5-sekundową przewagę nad resztą stawki, mogło dojść do ciekawego pojedynku o drugie miejsce pomiędzy Malją a Matsushitą. Już chwilę później Japończyk do pierwszego zakrętu obrał zewnętrzną linię, zaś Malja przestrzelił hamowanie, dzięki czemu Matsushita awansował na drugą pozycję, który do Latifiego miał teraz 2,9 sekundy straty.

Na 19. okrążeniu wywiązała się walka o czwarte miejsce pomiędzy Malją, Albonem a Leclercem. Lider klasyfikacji przez kilka chwil starał się wyprzedzić Albona, jednak udało mu się to na kolejnym kółku na dohamowaniu do pierwszego zakrętu z wykorzystaniem systemu DRS. Monakijczyk miał teraz przed sobą Malję, do którego miał sekundę straty. Leclerc już na 21 okrążeniu poradził sobie ze Szwedem w piątym zakręcie dzięki podcięciu z zewnętrznej na wewnętrzną i awansował na czwarte miejsce.

Na 22 kółku doszło do zmiany lidera. Latifi popełnił błąd i wyjechał poza tor w pułapkę żwirową. Co prawda powrócił on na prawidłową linię jazdy na drugiej pozycji, jednak Rowland wykorzystał moment zawahania Kanadyjczyka, wskakując na drugą pozycję. Latifi nie zamierzał jednak się poddać i starał się odzyskać chociaż jedną lokatę, jednak nie był w stanie utrzymać już takiego tempa. Na całej tej sytuacji skorzystał najbardziej Matsushita, który awansował na pozycję lidera, mając 2,8s przewagi nad resztą stawki.

Nieco z tyłu stawki również było ciekawie. Ghiotto wywalczył ósmą pozycję po wyprzedzeniu Markelowa, zaś King znalazł się na szóstym miejscu po tym, jak na prostej startowej i hamowaniu do pierwszego zakrętu poradził sobie z Albonem. Na ostatnim okrążeniu wyścigu Brytyjczyk uporał się także z Malją, zaś Ghiotto znalazł się przed Albonem.

Ostatecznie Nobuharu Matsushita odniósł zwycięstwo w sprinterskim wyścigu Formuły 2 na torze w Barcelonie. Japończyk wykorzystał błąd Latifiego w końcówce wyścigu i do mety dowiózł pewny triumf. Drugie miejsce zajął Oliver Rowland, zaś na najniższym stopniu podium stanął Nicholas Latifi, który prowadził przez większość wyścigu. Czwarta pozycja przypadła Charlesowi Leclercowi, piątą lokatę wywalczył Jordan King, szósty był Gustav Malja, siódme miejsce uzyskał Luca Ghiotto, zaś czołową dziesiątkę uzupełnili Alexander Albon, Artem Markelow oraz Johnny Cecotto.

Już za dwa tygodnie zawodnicy Formuły 2 będą mieli okazję do wywalczenia kolejnych punktów do klasyfikacji generalnej. Tym razem zmierzą się ze sobą na ulicznym torze w Monako.

P Nr Kierowca Zespół Rezultat
1 7 Nobuharu Matsushita ART Grand Prix 26 okr.
2 9 Oliver Rowland DAMS + 3,309
3 10 Nicholas Latifi DAMS + 4,621
4 1 Charles Leclerc PREMA Racing + 9,177
5 15 Jordan King MP Motorsport + 15,333
6 4 Gustav Malja Racing Engineering + 17,987
7 5 Luca Ghiotto RUSSIAN TIME + 18,092
8 8 Alexander Albon ART Grand Prix + 21,135
9 6 Artem Markelow RUSSIAN TIME + 21,552
10 19 Johnny Cecotto Rapax + 30,744
11 17 Sergio Canamasas Trident + 31,549
12 12 Roberto Merhi Campos Racing + 34,434
13 20 Norman Nato Pertamina Arden + 35,271
14 3 Louis Delétraz Racing Engineering + 38,090
15 14 Sérgio Sette Câmara MP Motorsport + 39,446
16 21 Sean Gelael Pertamina Arden + 46,950
17 11 Ralph Boschung Campos Racing + 50,226
18 16 Nabil Jeffri Trident + 59,912
NSK 2 Antonio Fuoco PREMA Racing  
NSK 18 Nyck de Vries Rapax  
Daniel Wawiórka

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka