McLaren wejdzie do Formuły E dzięki przejęciu zespołu Mercedesa-EQ

McLaren ogłosił dołączenie do Mistrzostw Świata Formuły E w sezonie 2022-23, przejmując zespół Mercedesa-EQ, który wycofa się z rywalizacji po zakończeniu trwających zmagań.

Brytyjski producent rozszerza tym samym swoją działalność w sportach motorowych. Oprócz obecności w Formule 1, a od dosyć niedawna także w IndyCar za sprawą Arrow McLaren SP, jak również startach w tegorocznych mistrzostwach Extreme E, McLaren zdecydował się wejść do pełni elektrycznej serii wyścigowej Formuły E na dziewiąty sezon. Intencja marki w sprawie FE była znana już wcześniej, a teraz została przypieczętowana przejęciem zespołu Mercedesa-EQ. Nowa ekipa McLarena w Formule E będzie ścigać się również pod szyldem McLaren Racing.

Aktualny szef zespołu Mercedesa-EQ w Formule E Ian James pozostanie w składzie, zaś sam proces przekazania kontroli nad ekipą McLarenowi ma zostać sfinalizowany później tego roku.

„Dzisiejsze ogłoszenie potwierdza kolejny ekscytujący rozdział w rozwoju zespołu” – powiedział James. „Od momentu powstania w 2019 r. kluczem do naszego sukcesu były osiągi, zrównoważony rozwój i zdolność adaptacji. Mercedes-Benz był do tej pory głównym motorem napędowym tego zespołu i kiedy rozpoczynaliśmy tę podróż, mogliśmy mieć tylko nadzieję na wyniki, które osiągnęliśmy do tej pory”.

„Jasne cele i wiedza technologiczna firmy przyspieszyły realizację naszych ambicji i chciałbym podziękować im za to, że byli najbardziej wspierającym właścicielem, pomagając nam robić to, co robimy najlepiej: ścigać się. Teraz, po raz kolejny, odegrali kluczową rolę w pozyskaniu odpowiedniego partnera do kontynuowania naszej przygody w Formule E. Stanie się częścią rodziny McLaren Racing to zaszczyt: McLaren zawsze był synonimem sukcesu i wysokich osiągów”.

„To wielka chwila dla wszystkich zaangażowanych stron, ale przede wszystkim dla ludzi, którzy tworzą ten zespół. To dzięki nim bije jego serce. Możliwość dalszej współpracy z nimi to coś, co cieszy mnie najbardziej. Z niecierpliwością czekam na kolejny rozdział tej ekipy i będę jej dumnym członkiem w dziewiątym sezonie. Do tego czasu zamierzamy skupić się na zdobyciu jak najlepszych wyników jako Mercedes-EQ Formula E Team przez pozostałą część obecnego sezonu”.

Dyrektor generalny McLarena Zak Brown dodał z kolei, że wprowadzenie brytyjskiej marki do Formuły E pozwoli producentowi na rozszerzenie zainteresowania w kwestiach związanych z transportem napędzanym energią elektryczną.

„McLaren Racing zawsze stara się konkurować z najlepszymi i podążać za najnowszymi technologiami, dostarczając naszym fanom, partnerom i ludziom nowych sposobów na doznanie ekscytacji, rozrywki i inspiracji. Formuła E, podobnie jak wszystkie nasze serie wyścigowe, spełnia wszystkie te kryteria” – mówił Brown.

„Podobnie jak wszystkie inne mistrzostwa, w których bierzemy udział, Formuła E koncentruje się na wyścigach, lecz nacisk na strategię, kwestie komercyjne i aspekty technicznie będą dodatkowym atutem McLaren Racing. Satysfakcjonujące jest również zapewnienie miejsca w stawce dla wiodącego w swojej klasie zespołu Formuły E, który został zbudowany przez Mercedesa i który stanie się pełnoprawną częścią rodziny McLaren Racing. Formuła E, choć prowadzona oddzielnie od naszych zespołów F1 i IndyCar, uzupełnia i rozwija nasz program wyścigów EV wraz z Extreme E”.

„Jestem głęboko przekonany, że Formuła E zapewni McLaren Racing przewagę konkurencyjną dzięki lepszemu zrozumieniu wyścigów EV, a jednocześnie będzie stanowić punkt wyróżniający dla naszych fanów, partnerów i ludzi, a także będzie nadal napędzać nas na naszej ścieżce zrównoważonego rozwoju”.

McLaren oznajmił, że skład zespołu w Formule E, jak również dostawca układu napędowego, a także umowy sponsorskie, zostaną ogłoszone w późniejszym terminie.

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej McLaren Racing

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze