McLaren wejdzie do Formuły E dzięki przejęciu zespołu Mercedesa-EQ

McLaren ogłosił dołączenie do Mistrzostw Świata Formuły E w sezonie 2022-23, przejmując zespół Mercedesa-EQ, który wycofa się z rywalizacji po zakończeniu trwających zmagań.

Brytyjski producent rozszerza tym samym swoją działalność w sportach motorowych. Oprócz obecności w Formule 1, a od dosyć niedawna także w IndyCar za sprawą Arrow McLaren SP, jak również startach w tegorocznych mistrzostwach Extreme E, McLaren zdecydował się wejść do pełni elektrycznej serii wyścigowej Formuły E na dziewiąty sezon. Intencja marki w sprawie FE była znana już wcześniej, a teraz została przypieczętowana przejęciem zespołu Mercedesa-EQ. Nowa ekipa McLarena w Formule E będzie ścigać się również pod szyldem McLaren Racing.

Aktualny szef zespołu Mercedesa-EQ w Formule E Ian James pozostanie w składzie, zaś sam proces przekazania kontroli nad ekipą McLarenowi ma zostać sfinalizowany później tego roku.

„Dzisiejsze ogłoszenie potwierdza kolejny ekscytujący rozdział w rozwoju zespołu” – powiedział James. „Od momentu powstania w 2019 r. kluczem do naszego sukcesu były osiągi, zrównoważony rozwój i zdolność adaptacji. Mercedes-Benz był do tej pory głównym motorem napędowym tego zespołu i kiedy rozpoczynaliśmy tę podróż, mogliśmy mieć tylko nadzieję na wyniki, które osiągnęliśmy do tej pory”.

„Jasne cele i wiedza technologiczna firmy przyspieszyły realizację naszych ambicji i chciałbym podziękować im za to, że byli najbardziej wspierającym właścicielem, pomagając nam robić to, co robimy najlepiej: ścigać się. Teraz, po raz kolejny, odegrali kluczową rolę w pozyskaniu odpowiedniego partnera do kontynuowania naszej przygody w Formule E. Stanie się częścią rodziny McLaren Racing to zaszczyt: McLaren zawsze był synonimem sukcesu i wysokich osiągów”.

„To wielka chwila dla wszystkich zaangażowanych stron, ale przede wszystkim dla ludzi, którzy tworzą ten zespół. To dzięki nim bije jego serce. Możliwość dalszej współpracy z nimi to coś, co cieszy mnie najbardziej. Z niecierpliwością czekam na kolejny rozdział tej ekipy i będę jej dumnym członkiem w dziewiątym sezonie. Do tego czasu zamierzamy skupić się na zdobyciu jak najlepszych wyników jako Mercedes-EQ Formula E Team przez pozostałą część obecnego sezonu”.

Dyrektor generalny McLarena Zak Brown dodał z kolei, że wprowadzenie brytyjskiej marki do Formuły E pozwoli producentowi na rozszerzenie zainteresowania w kwestiach związanych z transportem napędzanym energią elektryczną.

„McLaren Racing zawsze stara się konkurować z najlepszymi i podążać za najnowszymi technologiami, dostarczając naszym fanom, partnerom i ludziom nowych sposobów na doznanie ekscytacji, rozrywki i inspiracji. Formuła E, podobnie jak wszystkie nasze serie wyścigowe, spełnia wszystkie te kryteria” – mówił Brown.

„Podobnie jak wszystkie inne mistrzostwa, w których bierzemy udział, Formuła E koncentruje się na wyścigach, lecz nacisk na strategię, kwestie komercyjne i aspekty technicznie będą dodatkowym atutem McLaren Racing. Satysfakcjonujące jest również zapewnienie miejsca w stawce dla wiodącego w swojej klasie zespołu Formuły E, który został zbudowany przez Mercedesa i który stanie się pełnoprawną częścią rodziny McLaren Racing. Formuła E, choć prowadzona oddzielnie od naszych zespołów F1 i IndyCar, uzupełnia i rozwija nasz program wyścigów EV wraz z Extreme E”.

„Jestem głęboko przekonany, że Formuła E zapewni McLaren Racing przewagę konkurencyjną dzięki lepszemu zrozumieniu wyścigów EV, a jednocześnie będzie stanowić punkt wyróżniający dla naszych fanów, partnerów i ludzi, a także będzie nadal napędzać nas na naszej ścieżce zrównoważonego rozwoju”.

McLaren oznajmił, że skład zespołu w Formule E, jak również dostawca układu napędowego, a także umowy sponsorskie, zostaną ogłoszone w późniejszym terminie.

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej McLaren Racing

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1