Formuła E po raz pierwszy będzie ścigać się w Walencji

Po tym ja pandemia koronawirusa spowodowała wykreślenie prawie wszystkich rund z kalendarza 2020/2021 Formuły E, organizatorzy powoli odbudowują harmonogram pierwszego sezonu o randzie mistrzostw świata. Koniecznością było włączenie do cyklu permanentnego toru Ricardo Tormo w Walencji.

Dotychczas elektryczna seria wyścigowa ścigała się wyłącznie na torach skonstruowanych specjalnie w tym celu na ulicach miast lub innych terenach publicznych. W wielu przypadkach przedsięwzięcie związane z budową takich obiektów stało się niewykonalne ze względu na stale zmieniające się obostrzenia, utrudnienia logistyczne, potencjalne zagrożenie dla zdrowia pracowników czy fakt, że w niektórych lokalizacjach stanęły szpitale tymczasowe. Sprawiło to, że ponad połowa sezonu 2019/2020 została zorganizowana na trzech konfiguracjach toru w Berlinie.

Według wstępnych ustaleń, sezon 2020/2021 miał już rozpocząć się 16 stycznia w Santiago. Ta runda została jednak przeniesiona na 5-6 czerwca, a trzeci raz z rzędu za miejsce inauguracji mistrzostw posłuży tor uliczny w Rijadzie, w dniach 26-27 lutego. Wyścigi w stolicy Arabii Saudyjskiej będą o tyle wyjątkowe, że odbędą się przy sztucznym oświetleniu.

Formuła E następnie szybko przeniesie się do Europy, by 10 kwietnia ścigać się na ulicach Rzymu. Kolejna runda została zaplanowana dwa tygodnie później w Walencji – tutaj seria nie wyjedzie na ulice miasta, a po raz pierwszy wykorzysta istniejący już tor wyścigowy Ricardo Tormo, który od wielu lat służy za lokalizację przedsezonowych testów.

Sytuacja pozornie powróci do normy, gdy 8 maja Formuła E będzie ścigać się na ulicach Monte Carlo. Dwa tygodnie później seria powróci do Marrakeszu – który nie był częścią pierwotnego kalendarza, a rundy siódma i ósma odbędą się na początku czerwca w Santiago.

Decyzja w sprawie wyścigów w Sanyi i Seulu zostanie podjęta na wiosnę – wtedy też mamy poznać resztę kalendarza na sezon 2020/2021. Wiadomo już, że nie znajdzie się w nim runda w Paryżu, której organizacja została uznana za zbyt skomplikowaną w obecnej sytuacji.

„Jesteśmy zdeterminowani, aby stworzyć globalny kalendarz na nasz pierwszy sezon jako mistrzostwa świata” – powiedział szef Formuły E Jamie Reigle. „Blisko współpracujemy ze wszystkimi partnerami, zespołami, producentami czy miastami, aby przystosować się do okoliczności i zapewnić bezpieczeństwo wszystkich zaangażowanych. Będziemy to robić przy zachowaniu tego, co fani Formuły E kochają najbardziej, czyli nieprzewidywalne wyścigi, kultowe lokalizacje oraz mieszankę prawdziwego i wirtualnego świata”.

Kalendarz Formuły E 2020/2021

R Data Wydarzenie
1 26 lutego E-Prix Rijadu
2 27 lutego E-Prix Rijadu
3 10 kwietnia E-Prix Rzymu
4 24 kwietnia E-Prix Walencji
5 8 maja E-Prix Monako
6 22 maja E-Prix Marrakeszu
7 5 czerwca E-Prix Santiago
8 6 czerwca E-Prix Santiago

Źródło: fiaformulae.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league