Günther ukarany, Vandoorne na podium

Maximilian Günther stracił drugie miejsce w sobotnim wyścigu Mistrzostw Formuły E w Rijadzie, po tym jak sędziowie uznali go winnym wyprzedzania w trakcie okresu samochodu bezpieczeństwa.

Do incydentu doszło na 16. okrążeniu wyścigu, gdy kończył się okres neutralizacji. Już po wywieszeniu zielonych flag, Alexander Sims, Lucas di Grassi, Stoffel Vandoorne i spora grupa innych kierowców przejechali przez strefę aktywacji «trybu ataku», znajdującą się dwa zakręty przed linią mety. Wyprzedzanie w takiej sytuacji jest zabronione, lecz Günther mimo to znalazł się przed Vandoornem i di Grassim, po czym nie oddał im pozycji.

Niemiec jeszcze dwukrotnie wymieniał się pozycjami z di Grassim i ostatecznie dojechał do mety na drugim miejscu, lecz po wyścigu sędziowie przyznali mu 24 sekundy kary, co stanowi ekwiwalent przejazdu przez aleję serwisową. Kierowca BMW wypadł w ten sposób poza punktowaną dziesiątkę.

Lucas di Grassi awansował w ten sposób na drugą pozycję, a trofeum za trzecie miejsce odbierze od niego Stoffel Vandoorne, którego strata do prowadzącego w klasyfikacji generalnej Simsa zmalała do pięciu punktów.

Punkty w sobotnim wyścigu stracili również siódmy na mecie Nyck de Vries oraz dziewiąty Oliver Turvey – reprezentant Mercedesa otrzymał łącznie 29 sekund kary za wyprzedzanie za samochodem bezpieczeństwa i naruszenie techniczne związane z baterią. Oliver Turvey został natomiast zdyskwalifikowany za zbyt duże zużycie energii.

W związku z karami, do punktowanej dziesiątki przesunęli się Jean-Éric Vergne, Brendon Hartley i António Felix da Costa, który odebrał di Grassiemu punkt za najszybsze okrążenie wyścigu spośród kierowców czołowej dziesiątki.

Źródło: fiaformulae.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league