Wraz z międzynarodową premierą pojazdu Porsche 99X Electric firma Porsche osiąga kolejny kamień milowy na drodze do debiutu swojej fabrycznej ekipy w sezonie 2019/2020 Mistrzostw Formuły E.

„Formuła E Unlocked”: premiera pojazdu z udziałem cyfrowej społeczności

Aktywną rolę w prezentacji pojazdu – z udziałem graczy z całego świata – odegrali fabryczni kierowcy Porsche: Neel Jani i André Lotterer. Obaj, bazując na szczegółowych instrukcjach od graczy, zostali przeprowadzeni przez teren siedziby Porsche Digital GmbH w Ludwigsburgu. Dzięki temu najpierw „odnaleźli” Porsche 99X Electric, a następnie go odsłonili.

„Ta prezentacja była naprawdę wyjątkowa – niepodobna do niczego, czego świadkiem jak dotąd był świat motorsportu. Poszukiwanie Porsche 99X Electric razem z graczami, zarówno wirtualnie, jak i »w realu«, okazało się świetną zabawą. To wspaniałe, że Porsche jest pionierem w nowych dziedzinach i angażuje młode, cyfrowe pokolenie” – Neel Jani. „To premiera samochodu, ale zupełnie nietypowa. Scenariusz, w którym razem z Neelem graliśmy na żywo, naprawdę mi się podobał. To fantastyczne, że komunikujemy się z cyfrową grupą docelową jak równy z równym – i że mogła być ona częścią tej premiery” – mówi Lotterer.

Ekipa TAG Heuer Porsche Formula E Team nabiera kształtów

Zespół TAG Heuer Porsche Formula E Team wita kolejnego członka z rodziny Porsche. Pascal Zurlinden, który od 2018 r. pełnił funkcję dyrektora fabrycznej sekcji GT Motorsport, poza swoim dotychczasowym stanowiskiem przyjmie kluczową rolę w Formule E – zostanie dyrektorem fabrycznej sekcji Motorsport (Director Factory Motorsport). Francuz pracuje w centrum rozwoju Porsche w Weissach od 2014 r. Początkowo zajmował się projektem LMP1, a od 2017 r. skupia się na sektorze GT.

„Cieszę się, że dołączę do zespołu Formuły E TAG Heuer Porsche i będę mógł wesprzeć kolegów swoim doświadczeniem. Koncepcja Formuły E jest bardzo interesująca i różni się od tradycyjnych serii sportów motorowych; to nowe, ekscytujące zadanie i naprawdę na nie czekam. Oczywiście wspaniale jest widzieć tak wiele znajomych twarzy z czasów, gdy pracowałem nad LMP1, i znów współpracować z zespołem” – mówi Pascal Zurlinden.

Porsche 99X Electric trafia do rodziny

„Dziś jest ważny dzień. Wraz z premierą Porsche 99X Electric robimy duży krok w kierunku debiutu fabrycznego zespołu Porsche w Formule E. Jestem naprawdę dumny z naszego zespołu – wykazał się wysokim poziomem zaangażowania w projekt Formuły E. Teraz z niecierpliwością czekam, aż zobaczę Porsche 99X Electric na torze” – powiedział Fritz Enzinger, wiceprezes Porsche Motorsport i Group Motorsport Volkswagen AG.

„Porsche 99X Electric dołącza dziś do listy historycznych samochodów Porsche Motorsport” – mówi Pascal Zurlinden, dyrektor fabrycznej sekcji Motorsport. „Nazwa i design ożywiają naszą nową maszynę i nadają jej inicjalny charakter. To wyjątkowy dzień dla wszystkich, którzy w ostatnich miesiącach włożyli mnóstwo pracy w projekt Formuły E w Porsche”.

Design pojazdu Formuły E polega na tradycyjnych kolorach Porsche. Z lotu ptaka w oczy rzuca się herb Porsche przy systemie halo. Nazwa pojazdu tradycyjnie sprowadza się do trzech cyfr, reprezentujących wyścigowe i dwudrzwiowe samochody sportowe Porsche. Najwyższą cyfrę – 9 – wykorzystano dwukrotnie, dla ponownego podkreślenia znaczenie projektu Formuły E dla Porsche, zaś litera X oznacza przyszłościowe podejście i odnosi się do wyścigów prototypów. Porsche 99X Electric służy również jako platforma rozwojowa dla przyszłych, w pełni elektrycznych modeli seryjnych.

Czynnik decydujący: zespół napędowy Porsche E-Performance

Od samego początku kluczową rolę w projekcie Formuły E odgrywa opracowanie zespołu napędowego – Porsche E-Performance Powertrain. Przepisy serii wymagają znormalizowanego podwozia i standardowego akumulatora, ale producenci sami opracowują technikę napędu. Przy budowie układu napędowego pojazdu Formuły E Porsche inżynierowie mogli wykorzystać swoje doświadczenia ze startów w klasie LMP1. Dzięki technice hybrydowej stworzono podstawy dla elektrycznej mobilności.

„Z perspektywy czasu podczas projektu LMP1 położyliśmy podwaliny pod przyszłe zaangażowanie Porsche w Formułę E. Zebrane w tym czasie spostrzeżenia wykorzystaliśmy przy opracowywaniu układu napędowego Formuły E Porsche. Skoncentrowaliśmy się na budowie wysoce efektywnego zespołu napędowego o najwyższym poziomie wydajności” – mówi Malte Huneke, kierownik techniczny projektu Formuły E. Stosowana w Formule E technika 800 V jest wykorzystywana także w seryjnej produkcji całkowicie elektrycznego samochodu sportowego Porsche – modelu Taycan. Co więcej, zarządzanie energią i efektywność są kluczem do sukcesu zarówno w Formule E, jak i w samochodach drogowych. Istotną rolę w optymalizacji koncepcji napędu odgrywa silnik synchroniczny z magnesami trwałymi.

„W ostatnich miesiącach mieliśmy okazję sprawdzić niezawodność układu napędowego Formuły E Porsche na torze wyścigowym i na stanowisku badawczym. Jesteśmy bardzo zadowoleni i do kwestii ostatecznych przygotowań do pierwszego wyścigu podchodzimy z optymizmem” – mówi Huneke. „W najbliższych tygodniach skupimy się na osiągach Porsche 99X Electric. To kolejny krok na drodze do wejścia fabrycznej ekipy Porsche do Formuły E” – dodaje Amiel Lindesay, który od teraz jest szefem operacyjnym Formuły E.

Zespół TAG Heuer Porsche Formula E Team po raz pierwszy oficjalnie wystąpi w połowie października 2019 r., na testach Formuły E w Walencji (Hiszpania). „Oba pojazdy Porsche 99X Electric będą tam miały okazję po raz pierwszy wystąpić na torze, z Neelem Janim i André Lottererem za kierownicą. Z operacyjnego punktu widzenia wszystkich zaangażowanych czeka ekscytujące zadanie. To dobry test przed naszym pierwszym startem w wyścigu Formuły E w listopadzie” – mówi Lindesay.

TAG Heuer jako partner tytularny i pomiarowy

TAG Heuer, szwajcarski producent luksusowych zegarków, zostaje partnerem fabrycznej ekipy Porsche w mistrzostwach elektrycznych pojazdów – tytularnym i odpowiedzialnym za pomiar czasu. Zespół będzie startować w szóstym sezonie Mistrzostw Formuły E 2019/2020 pod nazwą „TAG Heuer Porsche Formula E Team”. Porsche i TAG Heuer bazują na swojej udanej współpracy w sporcie motorowym. Dzięki partnerstwu obie firmy otwierają się na nowe możliwości w pierwszej na świecie serii wyścigów elektrycznych.

„Firma TAG Heuer od wielu lat ma w sporcie motorowym mocno ugruntowaną pozycję i świętowała już z Porsche wiele sukcesów. Z niecierpliwością czekamy, by ponowne powitać TAG Heuer jako naszego partnera. W Mistrzostwach Formuły E ABB FIA zamierzamy bazować na poprzednich sukcesach w wysoce innowacyjnym środowisku, no i napisać kolejny rozdział w historii motorsportu” – mówi Carlo Wiggers, dyrektor ds. zarządzania zespołem i relacji biznesowych Porsche Motorsport.

Nowi i starzy partnerzy debiutanckiej ekipy Porsche w Formule E

Zespół TAG Heuer Porsche Formula E Team będzie startować w swoim pierwszym sezonie w Mistrzostwach Formuły E 2019/2020 razem z 12 partnerami. „Jesteśmy niezwykle dumni z faktu, że w projekcie Formuły E bierze udział wielu naszych długoletnich partnerów. To szczególne partnerstwa, które rozwinęły się na przestrzeni lat – dlatego tym bardziej cieszymy się, że wielu z nich dołącza do nas w Formule E. I pragniemy powitać naszych nowych partnerów. Naprawdę nie możemy się doczekać naszej przyszłej współpracy” – podkreśla Wiggers.

Wchodząc do świata Formuły E, Porsche otwiera się na nowe możliwości także z komercyjnego punktu widzenia. To środowisko adresowane do młodej, zróżnicowanej i cyfrowo zorientowanej grupy docelowej. „Ta sfera pozwala nam badać, czego klienci oczekują od pojazdów i mobilności rozumianej w ogóle – zarówno teraz, jak i w przyszłości, również pod względem innowacyjnych produktów i usług” – mówi Wiggers.

Poza firmą TAG Heuer do ekipy Formuły E – jako oficjalny partner techniczny, w ramach międzynarodowych aktywności korporacyjnych – dołączają specjaliści od oprogramowania symulacyjnego, przedsiębiorstwo ANSYS. Partnerem komunikacyjnym będzie firma Vodafone, która poszerza swoje partnerstwo z Porsche. ExxonMobil wraz ze swoją marką Mobil udziela wsparcia jako partner techniczny w zakresie nowo opracowanych płynów do napędu elektrycznego, ściśle angażując się w rozwój Porsche 99X Electric. Znany dom mody z Metzingen, Hugo Boss, jako globalny partner odzieżowy Porsche Motorsport, zaopatrzy zespół TAG Heuer Porsche Formula E Team i wprowadzi partnerstwo z Porsche na nowy poziom – zarówno na torze, jak i w boksie.

TRILUX, producent oświetlenia, również kontynuuje współpracę z marką ze Stuttgartu-Zuffenhausen – jako oficjalny partner oświetleniowy zespołu, podobnie jak browar C. i A. VELTINS, który jako długoletni partner także będzie zaangażowany w Formułę E. Partnerem technicznym zespołu w zakresie ognioodpornego sprzętu wyścigowego oraz butów i akcesoriów transportowych będzie firma Puma, aktywna na całym świecie korporacja sportowo-lifestyle'owa z Herzogenaurach.

Do ekipy dołączy także producent opon, firma Michelin – wieloletni partner Porsche Motorsport. Niezbędne wsparcie zespołowi zapewnią też dostawca narzędzi Hazet oraz partnerzy ds. zaopatrzenia – Red Bull – i kasków – Stilo.

Porsche w Formule E

Po ponad 30 latach Porsche wraca do wyścigów jednomiejscowych pojazdów. Dołączenie producenta do Formuły E i towarzysząca temu restrukturyzacja udziału w sportach motorowych wiąże się ze strategią Porsche 2025. Oprócz tradycyjnych samochodów sportowych GT kluczową rolę odgrywają w niej w pełni elektryczne samochody sportowe. W przyszłości oba rodzaje pojazdów powinny znaleźć odzwierciedlenie w zaangażowaniu Porsche w świat motorsportu. Obecność i sukcesy w sportach motorowych odnoszone za sprawą elektrycznych samochodów wyścigowych stanowią również istotną część korporacyjnej misji „Mission E”. Jeśli chodzi o technikę hybrydową, a więc i napędu elektrycznego, sekcje wyścigowa i seryjna w Porsche wzbogacają się nawzajem od około 20 lat: pierwszy hybrydowy samochód wyścigowy, 911 GT3 R Hybrid z 2010 r., posłużył do rozwoju 918 Spyder. 918 częściowo stanowiło podstawę dla prototypu 919 Hybrid, a ten wpłynął z kolei na rozwój układu napędowego pojazdu Formuły E Porsche oraz Porsche Taycan.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race