Podwójne zwycięstwo Koiranen GP

Co za debiut! Zespół Korianen GP pokazał się ze świetnej strony w 50. wyścigu w historii GP3. Zawodnicy z północy Europy - Aaro Vainio i Kevin Korjus zdominowali dzisiejsze zawody wpadając na metę jeden po drugim z dużą przewagą nad trzecim Patrickiem Niederhauserem.

 Pierwszy wyścig GP3 padł łupem Tio Ellinasa, a na 8. miejscu znalazł się Kevin Korjus i to do niego należało dzisiaj pole position. Z drugiego pola ruszał David Fumanelli a z trzeciego Jack Harvey. Gdy zgasły już wszystkie światła najlepiej z miejsca ruszył Aaro Vainio, rozpoczynający wyścig z 4 pozycji. Fumanelli zaspał nieco i stracił dodatkowe miejsce na rzecz Yelloly'ego. Na 4. miejsce awansował natomiast Tio Elinas, rozpoczynający dzisiejszą rywalizację z 8. pola.

Podczas wielu wyścigów mamy do czynienia z wieloma incydentami, nie inaczej było w tym przypadku. Pierwszym pechowcem okazał się Melville McKee, przez którego pobocze odwiedzili również Emanuele Zonzini i Robert Visoiu. McKee pozostawił swój samochód w dość niebezpiecznym miejscu przez co na jedno okrążenie na tor wyjechał nam samochód bezpieczeństwa.

Warto zaznaczyć, że już po 3 okrążeniach, startujący jako ostatni Dino Zamparelli był już na 14. miejscu. W międzyczasie sędziowie nałożyli także karę przejazdu przez aleję serwisową na Roberta Visoiu, za przedwczesne ruszenie z miejsca. Rumun od razu się jej poddał.

Kolejny incydent miał miejsce na 6 okrążeniu, kiedy to kierowca zespołu Manor Marussia, Ryan Cullen, wjechał w Daniiła Kvyata podczas próby wyprzedzenia Rosjanina. Kierowca MW Adren wylądował na poboczu, natomiast Brytyjczyk musiał zjechać do boksów z powodu uszkodzonego przedniego lewego koła.

Aaro Vainio z Kevinem Korjusem stopniowo oddalali się od reszty stawki, jednak walka toczyła się o najniższy stopień podium. Począwszy od trzeciego Yellolyego, przez Fumanelliego, Daly'ego, Ellinasa, do Niederhausera wszyscy jechali w odstępach około 0.5 sekundy, przez co każdy najmniejszy błąd mógł skończyć się stratą pozycji. W pozornie najgorszej sytuacji z tej piątki wydawał się być prowadzący tą grupę - Nick Yelloly. Widać było, że Brytyjczykowi kończą się już opony i musi częściej spoglądać w lusterka.

Podczas jednej z prób wyprzedzania błąd popełnił Fumanelli. Na 13. okrążeniu Włoch chciał wcisnąć się przed Brytyjczyka na 14. zakręcie, jednak ten zamknął zdecydowanie drzwi i doszło do kontaktu. Fumanelli zahamował na tylnim skrzydle kierowcy Carlin przez co obaj znaleźli się na poboczu. Skorzystał na tym wszystkim Ellinas przebijając sie na trzecie miejsce.

Cypryjczyk nie mógł jeszcze cieszyć się z podium, gdyż znów dopadły go problemy z oponami. Tym razem, jadący za nim Niederhauser nie dał za wygraną i po kilku próbach w końcu przeszedł przed kierowcę Marussi.

Do mety nic się już nie zmieniło Aaro Vainio odniósł zwycięstwo w dzisiejszym wyścigu. Jako drugi na metę wpadł drugi kierowca Koiranen GP - Kevin Korjus, a podium uzupełnił Patric Niederhauser. Warto dodać, że na ostatnim okrążeniu otrzymaliśmy komunikat mówiący o tym, że sędziowie analizują właśnie incydent pomiędzy Yellolym, a Fumanellim. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że wypadek miał miejsce z winy reprezentanta zespołu Trident i jeżeli sędziowie będą surowi, to może on stracić swoje 5. miejsce.

Po pierwszym weekendzie GP3 liderem mistrzostw jest Tio Ellinas, z dorobkiem 39. punktów, przed Niederhauserem, który zdołał zgromadzić 28 punktów. Trzeci w klasyfikacji jest Vainio, który po dzisiejszym zwycięstwie ma na swoim koncie 25 punktów.

Oto pełne wyniki dzisiejszego wyścigu:

Pozycja Kierowca Zespół Czas/Strata
1. A. Vainio Koiranen GP 29:44.420s
2. K. Korjus Koiranen GP +1.808s
3. P. Niederhauser Jenzer Motorsport +6.948s
4. T. Elinas Marussia Manor Racing +14.048s
5. D. Fumanelli Trident +15.234s
6. C. Daly ART Grand Prix +15.469s
7. C. Sainz Jr MW Arden +16.085s
8. J. Harvey ART Grand Prix +17.853s
9. L. Williamson Bamboo Engineering +20.916s
10. G. Venturini Trident +21.704s
11. A. Fontana Jenzer Motorsport +22.088s
12. E. Lichtenstein Carlin +22.355s
13. A. Fong Status Grand Prix +22.924s
14. L. Sá Silva Carlin +25.239s
15. S. Gomez Jenzer Motorsport +25.419s
16. F. Regalia ART Grand Prix +25.968s
17. D. Zamparelli Marussia Manor Racing +26.851s
18. P. Kujala Koiranen GP +30.111s
19. R. Visoiu MW Arden +40.758s
20. C. Jordá Bamboo Engineering +45.568s
  J. Webster Status Grand Prix DNF
  N. Yelloly Carlin DNF
  E. Zonzini Trident DNF
  J. Eriksson Status Grand Prix DNF
  R. Cullen Marussia Manor Racing DNF
  D. Kvyat MW Arden DNF
  M. McKee Bamboo Engineering DNF
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league