Boya wygrywa po raz pierwszy w Formule 3, Polacy zamykają stawkę

Kierowca Campos Racing, Mari Boya, wywalczył swoje pierwsze zwycięstwo w chaotycznym wyścigu sprinterskim Formuły 3 w Barcelonie, kończąc 21-okrążeniowy wyścig sprinterski za samochodem bezpieczeństwa.

Początkowo prowadził Santiago Ramos, ale po kolizji z kolegą z zespołu Trident, Samim Meguetounifem, Boya objął prowadzenie. Boya odpierał ataki ambitnego Alexa Dunne'a, który zajął drugie miejsce, stając się dziewiątym różnym zwycięzcą w dziewiątym wyścigu sezonu 2024.

Po odwróceniu kolejności na starcie, Ramos startował pole position, zapewniając zespołowi Trident pierwszą linię startową wraz z Meguetounifem.

Ramos wystartował znakomicie, prowadząc Tridenta przez pierwszy zakręt, podczas gdy Meguetounif utrzymał drugą pozycję przed Boyą, który jechał jako trzeci. Goethe awansował o trzy pozycje na pierwszym okrążeniu, a Sebastian Montoya dokonał znakomitego odrabiania strat po karze, awansując z 26. na 12. miejsce.

Na drugim okrążeniu, gdy czterech kierowców walczyło w pierwszym zakręcie, Christian Mansell wykonał znakomity manewr, wyprzedzając trzech rywali i awansując na 13. miejsce.

Chwilę później konieczny był wyjazd samochodu bezpieczeństwa. Doprowadziła do tego kolizja między prowadzącymi kierowcami Tridentu, gdy Meguetounif uderzył w Ramosa, próbując wyprzedzić od wewnętrznej strony pierwszego zakrętu. W wyniku incydentu obaj kierowcy ekipy Trident stracili swoje pozycje na rzecz  Boyi, a Ramos musiał zjechać do boksów celem naprawy uszkodzeń. Kierowca PHM Racing, Nikita Bedrin, również zakończył wyścig po kolizji z Callumem Voisinem z zespołu Rodin podczas żółtej flagi. Ramos ostatecznie powrócił na tor na ostatniej pozycji, podczas gdy jego kolega z zespołu, Meguetounif, musiał przedwcześnie zakończyć udział w rywalizacji.

Na ósmym okrążeniu wznowiono wyścig, a Boya był w stanie wypracować przewagę nad kierowcą MP Motorsport, Dunne'em. Za nimi rozegrała się walka o siódme miejsce między Arvidem Lindbladem a zawodnikiem Tridentu, Leonardem Fornarolim, zmieniając się pozycjami w trzecim zakręcie.

Na dziewiątym okrążeniu Boya zanotował najszybsze okrążenie, ale Dunne pozostawał w zasięgu DRS-u, jednocześnie stawiając czoła nadjeżdżającemu Goethemu. Z kolei na następnym kółku Martinius Stenshorne wykonał znakomity manewr wyprzedzania na Laurensie Van Hoepenie, narażając kierowcę ART Grand Prix na atak ze strony Noela Leona w piątym zakręcie.

Montoya kontynuował swoje znakomite odrabianie strat, awansując do dwunastego okrążenia o 14 miejsc, zajmując 13. lokatę i jadąc za Mansellem.

Stawka zaczęła zbliżać się do liderów wyścigu na trzynastym okrążeniu, tworząc ogromny pociąg DRS. Browning był w stanie wcisnąć się po zewnętrznej Mansella w dwunastym zakręcie, ale stracił kontrolę na czternastym okrążeniu w trzecim zakręcie. Tymczasem lider mistrzostw, Gabriele Mini, jechał na jedenastym miejscu, odpierając ataki Montoi na piętnastym kółku.

Dunne niemal dogonił Boyę, wychodząc z pierwszego zakrętu na szesnastym okrążeniu, ale Hiszpan znalazł wystarczająco miejsca, aby utrzymać się przed kierowcą MP Motorsport.

Na pięć okrążeń przed końcem, Goethe wypadł ze strefy DRS Dunne'a na drugiej pozycji, znajdując się pod presją nadjeżdżającego Stenshorna.

Delikatny kontakt między Montoyą a Mini na wyjściu z czwartego zakrętu na osiemnastym okrążeniu spowodował, że Mini wypadł z toru, wciągając oba samochody w żwir. Lider mistrzostw wycofał się z wyścigu, a znakomity wyścig odrabiania strat Montoi zakończył się fiaskiem.

Samochód bezpieczeństwa musiał ponownie wyjechać na 19. okrążeniu, ściskając całą stawkę i narażając Boyę na atak ze strony Dunne'a, który marzył o zwycięstwie.

Po awansie na trzecie miejsce, Stenshorne zakończył wyścig przed Van Hoepenem, który zepchnął Leona na piątą lokatę. Fornaroli zakończył sprint na siódmej pozycji przed pretendentem do tytułu, Beganovicem, który przeskoczył Lindblada na dziewiątej pozycji. Czołową dziesiątkę zamknął Tim Tramnitz przed Mansellem i Browningiem, którzy zapewnili sobie punkty.

Po starcie odpowiednio z 26. i 30. pola, Kacper Sztuka i Piotr Wiśnicki finiszowali odpowiednio na 23. i 24. lokacie. Rywalizacji nie ukończyło 5 kierowców.

Wyścig główny Formuły 3 rozpocznie się w niedzielę o godzinie 10:05.

PNrKierowcaZespółRezultat
112
Mari Boya
Campos Racing21 okr.
29
Alexander Dunne
MP Motorsport+ 0,453
310
Oliver Goethe
Campos Racing+ 0,828
415
Martinius Stenshorne
Hitech Pulse-Eight+ 1,068
524
Laurens van Hoepen
ART Grand Prix+ 1,263
620
Noel León
Van Amersfoort Racing+ 1,735
74
Leonardo Fornaroli
Trident+ 1,893
81
Dino Beganovic
Prema Racing+ 2,197
93
Arvid Lindblad
Prema Racing+ 2,698
107
Tim Tramnitz
MP Motorsport+ 2,964
1123
Christian Mansell
ART Grand Prix+ 3,111
1214
Luke Browning
Hitech Pulse-Eight+ 3,375
1325
Nikola Cołow
ART Grand Prix+ 3,936
1416
Cian Shields
Hitech Pulse-Eight+ 4,213
1531
Joseph Loake
Rodin Motorsport+ 4,652
1617
Charlie Wurz
Jenzer Motorsport+ 4,982
1728
Joshua Dufek
PHM AIX Racing+ 5,287
1822
Tom Smith
Van Amersfoort Racing+ 5,787
1919
Matías Zagazeta
Jenzer Motorsport+ 6,938
2021
Sophia Flörsch
Van Amersfoort Racing+ 7,117
216
Santiago Ramos
Trident+ 7,370
2218
Maxwell Esterson
Jenzer Motorsport+ 7,849
238
Kacper Sztuka
MP Motorsport+ 8,566
2430
Piotr Wiśnicki
Rodin Motorsport+ 8,760
2526
Tasanapol Inthraphuvasak
PHM AIX Racing+ 16,556
NSK2
Gabriele Mini
Prema Racing
NSK11
Sebastian Montoya
Campos Racing
NSK5
Sami Meguetounif
Trident
NSK29
Callum Voisin
Rodin Motorsport
NSK27
Nikita Bedrin
PHM AIX Racing

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze