Zakończyły się testy w trakcie sezonu Formuły 3 w Jerez

Prema zdominowała testy Formuły 3 odbywające się w trakcie sezonu na hiszpańskim torze w Jerez. Włoski zespół uzyskał najlepszy czas we wszystkich czterech sesjach. Trzy razy najszybszy był Arthur Leclerc, raz natomiast przodował Oliver Bearman.

Dzień pierwszy

Warunki na początku pierwszej sesji testowej nie sprzyjały jeździe. Tylko kilku zawodników zdecydowało się wyjechać z boksów, a większość z nich przejechało tylko okrążenie wyjazdowe. Kiedy warunki na torze zaczęły się poprawiać, stawka wyjechała na pierwsze pomiarowe przejazdy. Pierwszy czas - 1:46,213 - ustanowił Isack Hadjar. Pomimo wielu przetasowań w środku stawki, Hadjar wciąż pozostawał liderem sesji z okrążenia na okrążenie poprawiając swój czas. Dobra passa Francuza dobiegła jednak końca, kiedy to spowodował jedyną czerwoną flagę sesji wpadając swoim bolidem w żwir. Wykorzystał to Caio Collet, który objął pierwszą pozycję z czasem 1:41,807. Dobre okrążenie przejechał Arthur Leclerc. Czas 1:40.202 pozwolił objąć mu prowadzenie i pozostać liderem do końca sesji. Drugie miejsce zajął Roman Stanek z czasem 1:40.731, a trzeci był Franco Colapinto – 1:40.763.

W trakcie przerwy pomiędzy sesjami pogoda ponownie się pogorszyła, co sprawiło, że kierowcy podczas drugiej sesji tego dnia ponownie zwlekali z wyjazdami. Kiedy tor przesechł, Leclerc przejechał pomiarowe okrążenie ustawiając poprzeczkę na 1:43,790. Leclerc, jak również Collet i Martins, byli wstanie szybko poprawić swoje czasy i przekroczyć barierę 1:43. Collet jednak nie nacieszył się długo dobrym tempem, ponieważ jego samochód ekipy MP Motorsport zatrzymał się w zakręcie 4, powodując czerwoną flagę. Na 30 minut przed zakończeniem sesji, gdy tor znacznie wysechł kierowcy zmienili opony na slicki, co sprawiło znaczną poprawę czasów. W sesji popołudniowej najszybszy był Oliver Bearman, który osiągnął czas 1:33,009. Na drugim miejscu z czasem 1:33,666 uplasował się Josep María Martí, a 0,070 s. za nim był Zane Maloney.

Dzień drugi

Podczas pierwszej sesji testowej na torze ponownie było wilgotno. Pierwsze przejazdy kierowcy wykonywali na oponach deszczowych. Najszybszy czas na tej mieszance osiągnął Josep María Martí, jednak wraz z poprawą warunków poprawiały się również lepsze czasy. Najszybszy na slickach był Leclerc, który przejechał nitkę toru Jerez w 1:30,628. Drugi podczas porannej sesji był kierowca ekipy Carlin Zak O’Sullivan z wynikiem 1:30,634, a pierwszą trójkę domknął Collet - 1:30,653. Czerwona flaga była wywieszana trzykrotnie. Dwa razy wstrzymanie sesji spowodował Ido Cohen z zespołu Jenzer Motorsport, a sprawcą trzeciej był jego zespołowy kolega - Federico Malvestiti.

Jazdy w popołudnie w końcu zaczęły się na suchym torze. Jako pierwszy okrążenie przejechał Collet osiągając czas 1:30,359. Zane Maloney w bolidzie zespołu Trident był pierwszym kierowcą, który zszedł poniżej 1:30 i objął prowadzenie w sesji. W połowie popołudniowych testów realizację programu poszczególnych ekip wstrzymał Hunter Yeany, a po wznowieniu rywalizacji kierowcy znacznie poprawili tempo. Ostatecznie najszybsze tempo narzucił Leclerc z czasem 1:29,366. Pierwszą trójkę uzupełnili Victor Martins z czasem 1:29,380 oraz Isack Hadjar - 1:29,611. Sesja zakończyła się kilkadziesiąt sekund wcześniej, ponieważ Juan Manuel Correa zatrzymał się w zakręcie numer 6, powodując czerwoną flagę.

Formuła 3 będzie miała przed sobą jeszcze jedną sesję testową, która odbędzie się w dniach 15 i 16 kwietnia na torze w Barcelonie.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze