Hauger najszybszy w kwalifikacjach F3 po anulowaniu czasu Colleta

Kierowca Premy Racing, Dennis Hauger, wywalczył pole position do ostatniego wyścigu weekendu Formuły 3 na torze Red Bull Ring po tym, jak najlepsza próba Caio Colleta z ekipy MP Motorsport została anulowana z powodu przekroczenia limitów toru austriackiego obiektu.

Red Bull Ring był dość wymagający dla kierowców serii towarzyszącej Formule 1, szczególnie pod kątem mieszczenia się w wyznaczonych limitach toru. Zawodnicy byli również ostrzegani przed zwalnianiem w trzecim sektorze, między zakrętami 9 i 10. W czasówce jako pierwszy na tor wyjechał Clement Novalak z zespołu Trident, choć nie trzeba było długo czekać na to, aby cała trzydziestka zawodników opuściła aleję serwisową.

Krótki obiekt w Austrii sprawił, że w tak dużej stawce ciężko było znaleźć wolny kawałek toru i przejechać czyste okrążenie. Pierwszy reprezentatywny czas okrążenia przejechał kierowca Hitech Grand Prix, Roman Stanek, który uzyskał 1:21,082, choć ta bariera została szybko pokonana przez innych zawodników. Niedługo później z najszybszym czasem zameldował się Frederik Vesti z ART Grand Prix, podnosząc poprzeczkę na 1:20,153 i pokonując plasującego się na drugim miejscu Logana Sargeanta z Charouz Racing System o zaledwie cztery setne sekundy.

Na półmetku kierowcy po swoim pierwszym podejściu zjechali do alei serwisowej po nowe opony. W tym momencie najszybszych 22. kierowców mieściło się w 0,7 sekundy.

Na 11 minut przed końcem doszło do kolizji w alei serwisowej. Reshad de Gerus z Charouz Racing System został niebezpiecznie wypuszczony na szybką linię w alei i uderzył w innego kierowcę. Trzy minuty później wywieszono czerwono flagę i przerwano sesję po tym, jak zawodnik Carlina, Ido Cohen, zatrzymał się na prostej startowej. Był on również jednym z wielu kierowców, którym pokazano czarno-białą flagę ostrzegającą za przekraczanie limitów toru.

W tym samym czasie pojawiły się zgłoszenia dotyczące deszczu w alei serwisowej, jednak opad był niewielki i nie spowodował konieczności zmiany opon na mokrą nawierzchnię. Samochód Cohena udało się szybko ściągnąć z toru i wznowić sesję.

Na trzy minuty przed końcem zaczęły pojawiać się najszybsze czasy okrążeń. Na torze najszybszy finalnie był Collet, jednak jego próba została później anulowana z powodu przekroczenia limitów toru w zakręcie 10. Dzięki temu pole position do niedzielnego wyścigu głównego wywalczył lider mistrzostw – Hauger. Drugie miejsce zajął Vesti, tracąc do Haugera zaledwie 0,028 sekundy, a czołową trójkę uzupełnił zespołowy kolega Vestiego z ART Grand Prix – Aleksandr Smolar.

W sobotę o godzinie 10:35 rozpocznie się pierwszy wyścig weekendu Formuły 3, do którego kolejność jest ustalana na podstawie odwrócenia wyników czołowej 12. z kwalifikacji. W wyniku tego na pole position ustawi się Sargeant, obok niego znajdzie się Matteo Nannini z HWA Racelab, a z trzeciej pozycji wystartuje Victor Martins z MP Motorsport.