Smolar wygrywa na rozpoczęcie sezonu Formuły 3 w Barcelonie

Aleksandr Smolar odniósł zwycięstwo w pierwszym wyścigu weekendu na torze w Barcelonie i zarazem całego sezonu Formuły 3. Pokonał on Clementa Novalaka i Caio Colleta, wykorzystując również na swoją korzyść samochód bezpieczeństwa, który pojawił się w samej końcówce.

Pogoda na Circuit de Barcelona-Catalunya tuż przed startem sprzyjała rywalizacji, w której udział brało sporo debiutantów. Niebo było praktycznie bezchmurne, temperatura powietrza wynosiła 20°C, zaś asfalt nagrzany był niemal do 30°C.

Kierowcy musieli pokonać dwa, zamiast jednego tradycyjnego okrążenia formującego przed startem. Powodem tego było zatrzymanie się w ostatnim zakręcie Ido Cohena z zespołu Carlin, którego samochód zgasł i musiał zostać ściągnięty do alei serwisowej z pomocą porządkowych. Tym samym dystans wyścigu został skrócony z 22. do 21. okrążeń.

Po zgaśnięciu czerwonych świateł dobrym startem popisał się statuujący z pole position podopieczny Red Bulla Jonny Edgar. Za nim podążał Aleksandr Smolar, a trzecią lokatę utrzymał Caio Collet. Smolar prezentował lepsze tempo niż Edgar i już na czwartym okrążeniu wysunął się na prowadzenie po skutecznym manewrze wyprzedzania na dojeździe do pierwszego zakrętu. Na następnym kółku Edgar utrzymał się tuż za Rosjaninem i próbował odzyskać lokatę w tym samym miejscu, w którym ją stracił i niewiele brakowało, a doszłoby do kontaktu między nimi. Smolar jednak utrzymał się na pierwszym miejscu.

Po tym ataku Smolar wypracował sobie ponad sekundową przewagę nad Edgarem, do skóry którego zaczął dobierać się Collet, a za nimi blisko podążali Clement Novalak oraz ubiegłoroczny zdobywca trzeciego miejsca na koniec sezonu – Logan Sargeant. Na 9. okrążeniu Olli Caldwell był w stanie wyprzedzić Davida Schumachera i awansować na szóstą lokatę, zaś na kolejnym kółku Novalak wykorzystał walkę Edgara i Colleta z pierwszego zakrętu, po czym wykorzystał szeroki wyjazd Brazylijczyka i przeskoczył na trzecie miejsce na dojeździe do trzeciego zakrętu.

Novalak przez następne okrążenia znajdował się tuż za Edgarem i kilkukrotnie próbował wyprzedzić rywala na dojeździe do pierwszego zakrętu, lecz ta sztuka w końcu udała się Francuzowi na 14. okrążeniu, dzięki czemu awansował on na drugie miejsce. W tym momencie wyścigu miał on jednak prawie 2,5 sekundy straty do wciąż prowadzącego Smolara. Edgar stracił kolejną pozycję na rzecz Colleta już na następnym okrążeniu, a także na rzecz Sargeanta na 17. kółku, co sugerowało utratę przyczepności opon w jego Carlinie.

Tymczasem Novalak zaczął mocno zbliżać się do Smolara i na 4 okrążenia przed końcem różnica między nimi wynosiła tylko 1,2 sekundy. Jego pościg został jednak przerwany z powodu wyjazdu samochodu bezpieczeństwa na 3 okrążenia przed końcem. Spowodował ją Oliver Rasmussen z zespołu HWA Racelab, który wypadł z toru w ostatnim zakręcie po najechaniu na wysokie krawężniki, po czym utknął w pułapce żwirowej.

Ze względu na zbyt krótki czas, aby usunąć samochód Rasmussena z toru, wyścig został ukończony za samochodem bezpieczeństwa. Tym samym Smolar odniósł pewne zwycięstwo w pierwszym wyścigu tegorocznego sezonu Formuły 3. Novalak wywalczył drugie miejsce, a na najniższym stopniu podium stanął Collet. Czwartą lokatę zajął Sargeant, piąty był Edgar, jako szósty linię mety przekroczył Caldwell, a punktowaną dziesiątkę uzupełnili Frederik Vesti, Dennis Hauger, Victor Martins i Matteo Nannini.

Arthur Leclerc z zespołu Prema Racing po doznaniu przebicia opony w trakcie wyścigu i konieczności zjazdu do alei serwisowej ukończył zmagania dopiero na 28. miejscu. Juan Manuel Correa w swoim pierwszym wyścigu po powrocie do ścigania zajął z kolei 15. pozycję.

Drugi wyścig Formuły 3 zaplanowano na dzisiaj na godzinę 16:45. Do niego z pole position ustawi się Enzo Fittipaldi, który dzisiaj był 12. Obok niego ustawi się Schumacher, a z trzeciego pola wystartuje Nannini.