Pourchaire wygrywa drugi wyścig z rzędu w Formule 3 [akt.]

Zaledwie 16-letni Théo Pourchaire odniósł przekonujące zwycięstwo w pierwszym wyścigu Formuły 3 na węgierskim torze Hungaroring, pokonując resztę stawki o 12 sekund. Drugie miejsce zajął Oscar Piastri, a na najniższym stopniu podium stanął Logan Sargeant.

Warunki na Hungaroringu nie należały do najlepszych. Po wczorajszych opadach deszczu tor nie przeschnął całkowicie, a dodatkowo w okolicach zakrętu 5 znajdowały się resztki po oleju. Słońca było próżno szukać na niebie, temperatura powietrza wynosiła 16°C, a toru – 21°C.

Po zgaśnięciu czerwonych świateł dobrze z pole position ruszył Aleksandr Smolar, lecz na tym skończył się jego dobry występ w tym wyścigu. Logan Sargeant, który dojeżdżał do pierwszego zakrętu obok Smolara, stracił panowanie nad swoim samochodem i uderzył w Smolara, wyrzucając go poza tor. W incydent uwikłani byli również Frederik Vesti oraz Calan Williams i oni wraz ze Smolarem odpadli z rywalizacji. Spowodowało to wyjazd samochodu bezpieczeństwa.

Po zakończeniu neutralizacji nowym liderem wyścigu został Pourchaire, który za swoimi plecami miał Oscara Piastriego oraz wspomnianego Sargeanta. Rywalizacja nie potrwała jednak długo - na piątym okrążeniu w samochodzie będącego na czwartym miejscu Liama Lawsona doszło do spektakularnej awarii silnika, z którego wydobyło się mnóstwo oleju na tor w pierwszym sektorze. Początkowo na tor po raz drugi wyjechał samochód bezpieczeństwa, lecz finalnie wyścig musiał zostać przerwany, aby umożliwić porządkowym wyczyszczenie oleju z toru.

Wyścig został wznowiony z alei serwisowej za samochodem bezpieczeństwa, który zjechał na końcu ósmego okrążenia. Na tym etapie Pourchaire był w stanie odeprzeć atak ze strony Piastriego, zaś Richard Verschoor wyprzedził swojego zespołowego kolegę z ekipy MP Motorsport Benta Viscalla i awansował na piąte miejsce. Z kolei Enzo Fittipaldi, który awansował na 7 miejsce, awansując aż o 11 pozycji względem pola startowego, otrzymał karę przejazdu przez aleję serwisową za zjazd z linii wyścigowej tuż po ogłoszeniu wstrzymania wyścigu. Jeszcze większą karę, mianowicie karę 10-sekundowego postoju w boksach otrzymał Jake Hughes za wielokrotne złamanie przepisów podczas samochodu bezpieczeństwa.

W międzyczasie prowadzący Pourchaire wypracował sobie 3 sekundy przewagi nad Piastrim i momentami był o sekundę szybszy na okrążeniu niż Australijczyk. Wraz z upływem czasu ta różnica tylko się powiększała i na 15 okrążeniu wynosiła ona już 5 sekund. Z kolei Piastri miał ponad sekundę zapasu nad Sargeantem, zaś na czwarte miejsce awansował Verschoor po skutecznym ataku na Fernandezie w czwartym zakręcie. Wenezuelczyk zdawał się tracić tempo, ponieważ na następnym kółku w pierwszym zakręcie pewnie z nim poradził sobie Viscaal, a tuż za nim jechał gotowy do kolejnego ataku Alexander Peroni.

Na 17. kółku jadący wciąż na drugim miejscu Piastri zaliczył groźny moment w ostatnim zakręcie, co pozwoliło Sargeantowi na zmniejszenie różnicy do swojego zespołowego kolegi z Premy Racing. Australijczyk jednak nie był w stanie tego wykorzystać i mimo posiadania DRS-u do dyspozycji nie zaatakował Piastriego. Tuż za Sargeantem na ostatnim okrążeniu doszło do bratobójczego pojedynku między kierowcami MP Motorsport – z niego zwycięsko wyszedł Viscaal, który pewnie wyprzedził Verschoora i awansował na czwarte miejsce.

Z kolei Pourchaire odniósł dominujące zwycięstwo, pokonując ostatecznie resztę stawki aż o 12 sekund. Dla zaledwie 16-letniego Francuza to drugie z rzędu zwycięstwo w Formule 3. Drugie miejsce zajął Piastri, a na najniższym stopniu podium stanął Sargeant. Czwartą lokatę wywalczył Viscaal, piąty był Verschoor, jako szósty linię mety przekroczył Fernandez, a czołową dziesiątkę zamknęli Peroni, Dennis Hauger, Clement Novalak oraz David Beckmann.

Drugi wyścig F3 na Hungaroringu rozpocznie się w niedzielę o godzinie 9:45.

Aktualizacja

Logan Sargeant został ukarany doliczeniem 5 sekund do jego końcowego wyniku za wyjazd poza tor w zakręcie 5 i wyprzedzenie Liama Lawsona. Tym samym Amerykanin spadł na szóste miejsce. Swoje pierwsze podium w F3 zdobył z kolei Bent Viscaal, zaś pozycje zdobyli również Richard Verschoor oraz Sebastian Fernandez.