Zespół Prema jako pierwszy w tegorocznym sezonie Mistrzostw Formuły 3 zajął całe podium. Robert Shwartzman powiększył swoje prowadzenie w klasyfikacji generalnej, pokonując w sobotniej rywalizacji na torze Monza innego kierowcę akademii Ferrari Marcusa Armstronga. Trzeci był Jehan Daruvala.

Ze względu na kary, jakie otrzymało aż trzynastu kierowców, ustawienie na polach startowych znacząco odbiegało od wyników kwalifikacji. Z pole position wyruszał Christian Lundgaard, który już w pierwszym zakręcie stracił prowadzenie na rzecz Lirima Zendeliego. Richard Verschoor utrzymał trzecią lokatę, z kolei na czwarte miejsce awansował Max Fewtrell. Brytyjczyka w końcówce pierwszego okrążenia wyprzedził jednak startujący z siódmego pola Armstrong, za którym ustawił się jego zespołowy kolega Shwartzman.

Na początku drugiego okrążenia doszło do incydentu, w którym wyeliminowany został startujący z czwartego pola Giorgio Carrara. Argentyńczyk został wypchnięty z toru przez Sebastiana Fernandeza, za co ten otrzymał karę przejazdu przez boksy.

Kierowcy Premy szybko przebijali się do przodu i tak Armstrong wyprzedził w szykanie Della Roggia Verschoora w walce o trzecią lokatę, a podążający jego śladami Shwartzman objechał Fewtrella w rywalizacji o piąte miejsce.

Zendeli nie utrzymał się długo na prowadzeniu i na trzecim okrążeniu stracił je na rzecz Lundgaarda w szykanie Ascari. Niemiec próbował jeszcze odzyskać pierwszą lokatę i objechać Duńczyka w zakręcie Parabolica, lecz doszło pomiędzy nimi do kontaktu, w którym Zendeli przebił oponę i musiał wycofać się z wyścigu, a Lundgaard uszkodził przednie skrzydło i po kilku okrążeniach zjechał do boksów na jego wymianę.

Na zamieszaniu skorzystał Verschoor, lecz tylko na chwilę, bowiem już na kolejnym okrążeniu w szykanie Della Roggia prowadzenie odebrał mu Armstrong. Shwartzman oraz Daruvala szybko objechali uszkodzony samochód Lundgaarda, a Rosjanin zdążył jeszcze wyprzedzić Verschoora przed wyjazdem samochodu bezpieczeństwa. Ten pojawił się na ósmym okrążeniu, po tym jak Juri Vips najechał na Keyvana Andresa w szykanie Della Roggia i uszkodził zawieszenie w swoim aucie.

Rywalizacja została wznowiona na 12. okrążeniu i do ataku natychmiast przystąpili Daruvala oraz Yuki Tsunoda, którzy wyprzedzili Verschoora i zajmowali pozycje 3-4. Daruvala nie liczył się już w walce o zwycięstwo, bowiem w jego aucie przestał działać DRS i do końca wyścigu skupiał się na utrzymaniu trzeciej pozycji.

Walka o zwycięstwo rozstrzygnęła się na 15. okrążeniu – Shwartzman najpierw nieskutecznie zaatakował Armstronga w pierwszym zakręcie, po czym ponowił próbę, tym razem skutecznie, przed zakrętem Parabolica. Armstrong utrzymywał się za plecami Rosjanina i miał nadzieję na kontratak w końcówce wyścigu, lecz przeszkodził mu w tym ponowny wyjazd samochodu bezpieczeństwa, za którym kierowcy podążyli już do mety.

Wyścig zakończył wypadek Alexa Peroniego, który po uderzeniu w krawężnik na wyjściu z zakrętu Parabolica, wzbił się w powietrze i kilkukrotnie obrócił się przed uderzeniem w okalającą tor siatkę. Australijczyk wysiadł z auta o własnych siłach.

Dla 19-letniego Shwartzmana było to trzecie zwycięstwo w tegorocznej F3. Stanął na podium wraz ze swoimi zespołowymi kolegami Armstrongiem i Daruvalą, a pierwszą piątkę uzupełnili Tsunoda i Verschoor. Pedro Piquet był szósty, przed Jakiem Hughesem, Liamem Lawsonem, Fabio Schererem i Loranem Sargeantem.

P Nr Kierowca Zespół Rezultat
1 28 Robert Shwartzman D PREMA Racing 22 okr.
2 26 Marcus Armstrong D PREMA Racing + 0,599
3 27 Jehan Daruvala   PREMA Racing + 1,391
4 14 Yuki Tsunoda D Jenzer Motorsport + 1,923
5 6 Richard Verschoor D MP Motorsport + 2,372
6 18 Pedro Piquet   Trident + 3,517
7 11 Jake Hughes   HWA RACELAB + 4,557
8 4 Liam Lawson D MP Motorsport + 5,170
9 8 Fabio Scherer D Sauber Junior Team by Charouz + 5,837
10 31 Logan Sargeant D Carlin Buzz Racing + 6,830
11 30 Felipe Drugovich D Carlin Buzz Racing + 7,206
12 20 Leonardo Pulcini   Hitech Grand Prix + 7,473
13 29 Teppei Natori D Carlin Buzz Racing + 8,620
14 17 Devlin DeFrancesco   Trident + 8,935
15 3 Christian Lundgaard   ART Grand Prix + 9,924
16 2 Max Fewtrell D ART Grand Prix + 10,951
17 9 Raoul Hyman D Sauber Junior Team by Charouz + 11,728
18 10 Bent Viscaal D HWA RACELAB + 13,198
19 25 Sebastián Fernández D Campos Racing + 15,523
20 12 Keyvan Andres D HWA RACELAB + 17,850
21 5 Simo Laaksonen   MP Motorsport + 19,367
22 16 Andreas Estner D Jenzer Motorsport + 21,148
23 24 Alessio Deledda D Campos Racing + 22,067
NSK 23 Alexander Peroni D Campos Racing  
NSK 1 David Beckmann   ART Grand Prix  
NSK 21 Jüri Vips D Hitech Grand Prix  
NSK 7 Lirim Zendeli D Sauber Junior Team by Charouz  
NSK 19 Niko Kari   Trident  
NSK 15 Giorgio Carrara D Jenzer Motorsport  
NSK 22 Ye Yifei D Hitech Grand Prix  

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Agata Kurek
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?

Partnerzy

rally and race