Aitken zwycięża w pełnym wypadków sprincie na Spa

Jack Aitken zaprezentował dzisiaj bezapelacyjnie najlepsze tempo i zasłużenie, po raz pierwszy w karierze, odniósł zwycięstwo w wyścigu serii GP3 na torze Spa. Za nim finiszowali Antonio Fuoco i Santino Ferrucci, dla którego również była to pierwsza wizyta na podium.

W porównaniu do wczorajszego wyścigu, tym razem start przebiegł bardzo spokojnie. Prowadzenie zachował Mathevos Isaakyan, a na drugie miejsce, przed Santiono Ferrucciego i Steijna Schothorsta przebił się ruszający z czwartego pola Jack Aitken. Dalej podróżował Fuoco, Leclerc, De Vries i Alex Albon.

Aitken od pierwszego zakrętu prezentował niesamowite tempo, a na drugim kółku, na prostej Kemmel, zaatakował już prowadzącego Isaakyana. Z uwagi na ogromną różnicę prędkości, Rosjanin nie miał nic do powiedzenia i mieliśmy zmianę lidera. 

W tym samym czasie na prostej startowej doszło do wypadku z udziałem Tatiany Calderon. Kolumbijka próbowała wcisnąć się na zakręcie La Source przed Artura Janosza, jednak w ostatnim momencie zmieniła swój tor jazdy, co zaowocowało utratą przyczepności na tylnej osi, a następnie uderzeniem w barierę. 

Chwilę później udział w dzisiejszych zawodach zakończył również Konstantin Tereshchenko, który w niebezpiecznym miejscu w drugim sektorze przebił oponę i wypadł na pobocze. Sędziowie zdecydowali się dmuchać na zimne i wypuścili na tor samochód bezpieczeństwa. 

Benrd Maylander zaparkował w alei serwisowej z powrotem na 6. okrążeniu a zawodnicy wrócili do walki, o czym przypomniał nam Antonio Fuoco. Włoch już w zakręcie Eau Rouge wyprowadził atak na jadącego na czwartej pozycji Steijna Schothorsta, który w dodatku miał spore problemy z utrzymaniem się przed Charlesem Leclerkiem. 

Sporo działo się także w drugiej części stawki, gdzie pojedynek koło w koło toczyli Matt Parry i  Jake Hughes. Ostatecznie nie zakończył się on dobrze dla żadnego z nich, ponieważ zawodnicy zderzyli się ze sobą na piątym zakręcie. Po raz kolejny na tor wyjechał dzięki temu samochód bezpieczeństwa.

Po 2 kółkach przejechanych w żółwim tempie znowu wróciliśmy do akcji. Znowu pechowcem okazał się Schothorst, który jeszcze przed pierwszym zakrętem stracił piątą lokatę na rzecz Leclerca. Następnie chwilę grozy przeżył Mathevos Isaakyan, który próbował odzyskać drugą pozycję, ale Ferrucci nie zamierzał jej oddawać. Amerykanin o włoskich korzeniach konsekwentnie trzymał zamknięte drzwi po wewnętrznej stronie, zmuszając Rosjanina do zmiany kierunku jazdy. Kierowca Koiranen GP popełnił błąd na dohamowaniu do zakrętu Les Combes i przejechał go dużo szerzej, co od razu wykorzystał Fuoco, awansując na trzecie miejsce.

Po raz kolejny nie było nam dane oglądać prawdziwego ścigania przez dłuższy czas, ponieważ znowu doszło do poważnego zderzenia. Tym razem Nirei Fukuzumi bardzo chciał przebić się przed Kevina Joerga, również na zakręcie Les Combes, ale próba ta zakończyła się uderzeniem w barierę w wykonaniu kierowcy rozwojowego Renault. Podobnie jak wcześniej, do gry wkroczył srebrny Mercedes.

Po szybkim restarcie Fuoco zyskał kolejną pozycję kosztem Ferrucciego, a Charles Leclerc tym razem musiał obejść się smakiem, ponieważ jadący przed nim Isaakyan zdołał obronić się na końcu prostej Kammel. Nie musieliśmy również długo czekać na poważny wypadek, ponieważ Arjun Maini bezpardonowo wjechał w Alexandra Albona na dohamowaniu do ostatniej szykany. Samochód Taja poszybował wysoko w górę, ale o dziwo kierowca nie odczuł w nim żadnych zmian i kontynuował jazdę. 

Na ostatnim okrążeniu działo się dość dużo, szczególnie pod koniec drugiej dziesiątki. Ostatecznie Aitken dowiózł do mety zwycięstwo i po raz pierwszy w karierze stanął na najwyższym stopniu podium GP3. Towarzyszyli mu tam Antonio Fuoco i Santino Ferrucci, a dalej finiszowali Isaakyan, Dennis i Leclerc, który stracił piątą lokatę dzięki za szerokiem wyjazdowi na ostatnim zakręcie. 

Siódmy zawody ukończył Schothorst, a dalej De Vries, Janosz i Albon

Oto pełne wyniki dzisiejszego wyścigu:

P Nr Kierowca Zespół Rezultat
1 11 Jack Aitken Arden International 13 okr.
2 5 Antonio Fuoco Trident + 1,769
3 26 Santino Ferrucci DAMS + 5,820
4 16 Matevos Isaakyan Koiranen GP + 7,207
5 9 Jake Dennis Arden International + 7,708
6 1 Charles Leclerc ART Grand Prix + 8,436
7 23 Steijn Schothorst Campos Racing + 9,345
8 4 Nyck De Vries ART Grand Prix + 9,851
9 6 Artur Janosz Trident + 11,614
10 3 Alexander Albon ART Grand Prix + 12,363
11 22 Álex Palou Campos Racing + 14,531
12 20 Arjun Maini Jenzer Motorsport + 15,372
13 7 Giuliano Alesi Trident + 15,919
14 18 Akash Nandy Jenzer Motorsport + 16,579
15 17 Niko Kari Koiranen GP + 17,591
16 2 Nirei Fukuzumi ART Grand Prix + 23,275
17 8 Sandy Stuvik Trident + 1 okr.
NSK 28 Kevin Jörg DAMS  
NSK 14 Matt Parry Koiranen GP  
NSK 27 Jake Hughes DAMS  
NSK 24 Konstantin Tereshchenko Campos Racing  
NSK 10 Tatiana Calderón Arden International  

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze