Fuoco triumfuje w szalonym sprincie na Silverstone

Junior Ferrari Antonio Fuoco odniósł niesamowite zwycięstwo w niedzielnym sprincie serii GP3 na torze Silverstone.

Do wyścigu, który po porannych opadach deszczu rozpoczął się na wilgotnym torze, z pole position z odwróconej stawki ruszył Arjun Maini, jednak w pierwszym zakręcie został wyprzedzony przez Sandy’ego Stuvika mimo zbyt szerokiego wyjazdu. Maini, który zadebiutował w ten weekend w GP3, odnotował słabe pierwsze okrążenie i został szybko wyprzedzony kolejno przez Charlesa Leclerca i Alexa Palou, którzy startowali odpowiednio z siódmego i dziesiątego pola.

Matt Parry, który również szykował się do przeprowadzenia manewru wyprzedzania na Mainim, uderzył przednim skrzydłem w tylne lewe koło Hindusa, rujnując swój i rywala wyścig. Po krótkim okresie wirtualnego samochodu bezpieczeństwa, który został spowodowany przez Giuliano Alesiego, który zatrzymał się na torze po kontakcie z Jake Hughesem, Palou objął prowadzenie po wyprzedzeniu Stuvika.

Stuvik niedługo później tracił kolejne pozycje, a Parry wyprzedził Leclerca i zajmował drugie miejsce. Wkrótce jednak startujący przed własną publicznością kierowca otrzymał czarno-pomarańczową flagę oznaczającą konieczność zjazdu do boksów ze względu na niesprawny samochód oraz karę pięciu sekund za kolizję z Mainim i dla niego to był koniec rywalizacji o czołowe pozycje.

Po tym, jak Parry zjechał do alei serwisowej, Leclerc przez cały czas staram się wyprzedzić Palou na przesychającym torze, jednak nie był w stanie tego zrobić. Ze względu na trwającą walkę między zawodnikami do kierowców dołączyli wkrótce Antonio Fuoco oraz Jake Dennis.

W tym momencie na torze pojawił się drugi wirtualny samochód bezpieczeństwa po tym, jak w żwirze utknął Akash Nandy, który stracił przyczepność na wilgotnym krawężniku i później był już tylko pasażerem w swoim samochodzie. Podczas gdy Palou utrzymał prowadzenie mimo szerokiego wyjazdu, Dennis popełnił podobny błąd, jednak w jego przypadku zakończyło się obróceniem się samochodu.

W międzyczasie na Leclercu coraz większą presję wywierał Fuoco i Włoch na zewnętrznej zakrętu Stowe wyprzedził Monakijczyka. Chwilę później błąd popełnił lider wyścigu Palou, dzięki czemu Fuoco znalazł się na prowadzeniu w niedzielnym sprincie.

W samej końcówce doszło do małego zamieszania związanego z momentem zakończenia wyścigu, ponieważ kierowcy przejechali linię mety w momencie upływu regulaminowego czasu 30 minut wyścigu. Pokazana została flaga w biało-czarną szachownicę, ale cała stawka przejechała jeszcze jedno okrążenie.

Na tym dodatkowym kółku Palou stracił pozycję na rzecz duetu ekipy ART, jednak to okrążenie nie zostało wliczone do klasyfikacji, przez co Hiszpan utrzymał swoje drugie miejsce.

De Vries otrzymał karę czasową za kolizję z Ralphem Boschungiem, ale wyścig ukończył na ósmym miejscu. Kierowca rozwojowy Haasa Santino Ferrucci i Steijn Schothorst zaliczyli dobry występ, kończąc niedzielną rywalizację odpowiednio na czwartym i piątym miejscu.

Artur Janosz, który do wyścigu ruszał z dziewiątego pola, padł ofiarą mokrej nawierzchni, utracił kontrolę nad swoim samochodem i wylądował na poboczu, zgarniając po drodze bandę Pirelli. Polak co prawda powrócił na tor, jednak o uzyskaniu dobrego wyniku mógł niestety zapomnieć.

P Kierowca Zespół Czas
1 Antonio Fuoco Trident 11 okr.
2 Alex Palou Campos Racing + 0.459
3 Charlec Leclerc ART Grand Prix + 0.583
4 Santino Ferrucci DAMS + 3.695
5 Steijn Schothorst DAMS + 5.060
6 Jack Aitken Arden International + 5.626
7 Nirei Fukuzumi ART Grand Prix + 6.344
8 Nyck De Vries ART Grand Prix + 6.370
9 Jake Dennis Arden International + 7.733
10 Sandy Stuvik Trident + 9.914
11 Kevin Joerg DAMS + 10.890
12 Ralph Boschung Koiranen GP + 12.091
13 Konstantin Tereshchenko Campos Racing + 24.918
14 Alexander Albon ART Grand Prix + 35.466
15 Artur Janosz Trident + 46.637
16 Matt Parry Koiranen GP + 50.407
17 Jake Hughes DAMS + 51.960
18 Mathevos Isaakyan Koiranen GP + 55.404
19 Arjun Maini Jenzer Motorsport + 76.796
NSK Tatiana Calderon Arden International  
NSK Akash Nandy Jenzer Motorsport  
NSK Giuliano Alesi Trident  

Źródło: motorsport.com

Wesprzyj nas na Patronite.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze