Sirotkin zwycięzcą kwalifikacji na Silverstone

Siergiej Sirotkin prezentował bardzo wysokie tempo w trakcie sesji kwalifikacyjnej GP2 na torze Silverstone. Obok Rosjanina do jutrzejszego wyścigu wystartuje Stoffel Vandoorne. W drugim rzędzie ustawi się Richie Stanaway z ekipy Status GP oraz Alexander Rossi reprezentujący barwy Racing Engineering.

Pogoda na torze Silverstone w trakcie drugiej sesji treningowej Formuły 1 odrobinę się pogorszyła. Co prawda nie byliśmy świadkami gigantycznego spadku temperatury, lecz pochmurne niebo nie napawało zbyt pozytywnie pod względem kolejnych zajęć serii towarzyszących F1, w tym kwalifikacji GP2.

Faworytem do zdobycia Pole Position wydawał się być oczywiście Stoffel Vandoorne, jednak dobre tempo Rio Haryanto oraz Alexa Lynna w trakcie sesji treningowej sugerowało, że o zwycięstwo w kwalifikacjach będzie walczył więcej niż tylko jeden kierowca.

Kierowcy zbytnio nie zwlekali z wyjazdem na pierwsze okrążenia pomiarowe i gdy tylko na końcu alei serwisowej zapaliło się zielone światło, większość zawodników już opuszczała aleję serwisową. Zaskakiwało jednak, że Rio Haryanto, po wykonaniu okrążenia wyjazdowego powrócił do boksów. W samochodzie Campos Racing pojawiła się usterka. Warto nadmienić także, iż z powodu awarii silnika w sesji kwalifikacyjnej nie brał udziału Jon Lancaster.

Pierwsze czasy okrążeń nie były w ogóle konkurencyjne. Najprawdopodobniej zawodnicy  wykorzystali pierwszy pełny przejazd po torze Silverstone, w trakcie tych kwalifikacji, na odpowiednie rozgrzanie opon. Jednak nawet podczas drugiego okrążenia pomiarowego kierowcy mieli problemy z utrzymaniem stabilności swojej maszyny. Pomimo tego Stoffel Vandoorne zgodnie z oczekiwaniami uzyskał najlepszy czas. Tuż za Belgiem plasował się Sergiej Sirotkin, który tracił do niego mniej niż 0,1 sekundy.

Po dziesięciu minutach sesji kwalifikacyjnej Stoffel Vandoorne poprawił swój rezultat o kilka dziesiątych i wyniósł on 1:40,134. Po chwili swój wynik poprawił Sergiej Sirotkin. Zaskoczył natomiast debiutant, który gościnnie bierze udział w rundzie na Silverstone GP2 - Oliver Rowland. Brytyjczyk uzyskał trzeci czas.

W połowie sesji kwalifikacyjnej na torze pojawił się Rio Haryanto. W tym samym czasie większość kierowców znajdowała się w alei serwisowej.

Na dziesięć minut przed końcem sesji kwalifikacyjnej większość zawodników po kilku okrążeniach spędzonych w alei serwisowej, wyjechała na tor. Po dwóch okrążeniach instalacyjnych walka o Pole Position weszła w najważniejszą fazę. Fenomenalne tempo prezentował Siergiej Sirotkin. Rosjanin objął prowadzenie. Po chwili reprezentant zespołu Rapax uzyskał jeszcze lepszy czas okrążenia i jako pierwszy zszedł poniżej bariery jednej minuty i czterdziestu sekund.

Stoffel Vandoorne podczas jednego z ostatnich okrążeń pomiarowych popełnił błąd na dohamowaniu do zakrętu Vale. Tempo Belga nie wskazywało na to, że będzie on w stanie poprawić rezultat Siergieja Sirotkina.

Rzutem na taśmę Richie Stanaway przebił się na trzecią pozycję.

Wyniki: 

P Kierowca Zespół Rezultat
1 Sergey Sirotkin Rapax 1:39.949
2 Stoffel Vandoorne ART Grand Prix + 0.185
3 Richie Stanaway Status Grand Prix + 0.429
4 Alexander Rossi Racing Engineering + 0.470
5 Arthur Pic Campos Racing + 0.485
6 Pierre Galsy DAMS + 0.549
7 Nobuharu Matsushita ART Grand Prix  + 0.571
8 Raffaele Marciello Trident + 0.584
9 Olivier Rowland Carlin + 0.588
10 Julián Leal Carlin + 0.598
11 Nick Yelloly Hilmer Motorsport + 0.748
12 Alex Lynn DAMS + 0.759
13 Jordan King Racing Engineering + 0.816
14 Sergio Canamasas Lazarus + 0.840
15 Rio Haryanto Campos Racing + 0.844
16 André Negrão Arden International + 1.090
17 Nathanaël Berthon Lazarus + 1.097
18 Johnny Cecotto Carlin + 1.115
19 Robert Visoiu Rapax + 1.169
20 Norman Nato Arden International + 1.303
21 Mitch Evans Russian Time + 1.326
22 Daniël De Jong MP Motorsport + 1.593
23 René Binder Trident + 1.813
24 Marlon Stöckinger Status Grand Prix + 1.853
25 Artem Markelov Russian Time + 1.856
NS Jon Lancaster Hilmer Motorsport --------

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze