Jolyon Palmer wygrywa kwalifikacje

Pełne emocji kwalifikacje do głównego wyścigu GP2 w Bahrajnie padły łupem Jolyona Palmera, DAMS, obok którego za sterami samochodu ART Grand Prix ustawi się jutro w pierwszej linii debiutant - Stoffel Vandoorne. Na trzecim miejscu sklasyfikowany został reprezentant Hilmer Motorsport - Daniel Abt, dla którego ten sezon zapowiada się dużo lepiej niż poprzedni. Kwalifikacje przerwała na chwilę czerwona flaga, spowodowana przez Artem Markelova, który zatrzymał się na wyjściu z pierwszego zakrętu.

Przed sesją kwalifikacyjną wszystkie zespoły otrzymały nowe tylne hamulce do swoich samochodów, w których zmieniona została wewnętrzna część tarcz hamulcowych. Nowe części mają za zadanie ograniczyć blokowanie tylnych kół na wejściach w szybkie zakręty. Kierowcy obawiali się jednak, że znacząco wpłynie to na balans w ich samochodach.

Tuż po zapaleniu się zielonego światła na wyjeździe z alei serwisowej cała stawka wyjechała na tor by zrobić sobie miejsce przed szybkim okrążeniem. Rzecz jasna, na torze zaczęły tworzyć się korki i nie każdy miał okazję zaliczyć czyste, szybkie okrążenie. Po fali pierwszych okrążeń liderem był Felipe Nasr, z wynikiem 1:39.416s, który odnotował rekord w trzecim sektorze. Zaraz za nim sklasyfikowani zostali Jolyon Palmer i Alexander Rossi, który na swoim szybkim kółku zaprezentował kilka efektownych poślizgów.

Po kilku minutach kamery skupiły się na Stoffelu Vandoorne, który zdołał znaleźć sobie trochę wolnego miejsca na szybkie okrążenie. Belg odnotował rekord w pierwszym sektorze i dobrze pojechał w drugim, jednak zaliczył wyjazd na pobocze na ostatnim zakręcie. Mimo straty kilku dziesiątych sekundy na tym błędzie, Belg zdołał poprawić czas Nasra o zaledwie 0.040s.

Na szybkich okrążeniach byli również autor najlepszego czasu z dzisiejszego treningu, Mitch Evans i Daniel Abt. Najpierw Nowozelandczyk przeskoczył na pozycję lidera, jednak okrążenie Niemca było jeszcze szybsze i to reprezentant Hilmer Motorsport wskoczył na pierwsze miejsce z wynikiem 1:39.073s. W międzyczasie Stoffel Vandoorne zdołał urwać od swojego najlepszego czasu jeszcze kilka części sekundy, przeskakując przed Evansa na drugie miejsce. Sędziowie doszukali się tam jednak wyjazdu poza tor i poprawienia dzięki temu wyniku.

W połowie kwalifikacji tor był całkowicie pusty. Wszyscy zawodnicy zjechali do swoich mechaników po świeże komplety miękkich opon na kolejny stint, podczas którego mieli walczyć o jak najwyższe pole startowe do jutrzejszego wyścigu.

Drugą serię szybkich okrążeń rozpoczął Simon Trummer, reprezentujący w tym sezonie barwy Rapaxu. Brytyjczyk wyjechał jednak tylko na jedno zapoznawcze kółko i schował się z powrotem u swoich mechaników.

Masowe wyjazdy rozpoczęły się dopiero na 10 minut przed końcem sesji. Z boksów wyjechały w tym czasie niemalże wszystkie samochody. Na 8 i pół minuty przed końcem kwalifikacji aleja serwisowa była już pusta.

Zaraz po tym, dość sporego problemu przysporzył nam Artem Markelov. Rosyjski debiutant obrócił się na wyjściu z zakrętu numer 1 i zatrzymał swój samochód dokładnie na linii wyścigowej. Sędziowie podjęli jedyną słuszną decyzję - wywieszenie czerwonej flagi i wstrzymanie sesji do czasu uprzątnięcia toru.

Porządkowi szybko uwinęli się z uprzątnięciem samochodu Russian Time i zawodnicy nie byli zmuszeni przebywać długo u swoich mechaników. Z chwilą wznowienia sesji cała stawka od razu wyjechała na tor. Po raz kolejny utworzyły się korki, dlatego zawodnicy nie chcieli rozpoczynać szybkiego okrążenia bez pewności, że nie zostaną przyblokowani. Opony Pirelli wytrzymują bowiem tylko jedno szybkie okrążenie, później nie da się na nich jeździć.

Jako pierwszy awans zanotował Stéphane Richelmi, który wskoczył na drugie miejsce, z czasem o zaledwie 0.008s gorszym od Abta. Następny w kolejce był Jolyon Palmer, którego okrążenie było już dużo lepsze. Rekord w drugim sektorze sprawił, że Brytyjczyk awansował na pierwsze miejsce z czasem 1:38.865s. O poprawę czasów walczyli również Mitch Evans, Stoffel Vandoorne i Stefano Coletti, jednak żaden z nich nie był w stanie poprawić czasu Palmera.

To torze pozostawali już tylko Julian Leal i Jon Lancaster, jednak obaj napotkali na swojej drodze korek, przez co stracili dużo czasu. Oznaczało to, że jutro z pole position wystartuje Jolyon Palmer, reprezentujący barwy ekipy DAMS, a koło niego ustawi się Stoffel Vandoorne, z ART Grand Prix. Na trzecim miejscu sklasyfikowany został Daniel Abt (Hilmer Motorsport), a czołową piątkę uzupełnili Stéphane Richelmi i Rio Haryanto.

Start do jutrzejszego wyścigu o 12:10 czasu polskiego. 

Oto pełne wyniki dzisiejszych kwalifikacji:

Pozycja   Kierowca Zespół Czas
1. Jolyon Palmer DAMS 1:38.865s
2. Stoffel Vandoorne ART Grand Prix 1:38.895s
3. Daniel Abt Hilmer Motorsport 1:39.073s
4. Stéphane Richelmi DAMS 1:39.081s
5. Rio Haryanto EQ8 Caterham Racing 1:39.228s
6. Stefano Coletti Racing Engineering 1:39.271s
7. Mitch Evans Russian Time 1:39.274s
8. Felipe Nasr Carlin 1:39.301s
9. Raffaele Marciello Racing Engineering 1:39.449s
10. Arthur Pic Campos Racing 1:39.462s
11. Jon Lancaster MP Motorsport 1:39.507s
12. Julian Leal Carlin 1:39.588s
13. Johnny Cecotto Trident 1:39.615s
14. Andre Negrao Arden international 1:39.647s
15. Alexander Rossi EQ8 Caterham Racing 1:39.651s
16. Kimiya Sato Campos Racing 1:39.749s
17. René Binder Arden International 1:39.788s
18. Conor Daly Venezuela GP Lazarous 1:39.848s
19. Facu Regalia Hilmer Motorsport 1:39.881s
20. Nathanael Berthon Venezuela GP Lazarous 1:39.928s
21. Simon Trummer Rapax 1:40.059s
22. Daniel de Jong MP Motorsport 1:40.060s
23. Takuya Izawa ART Grand Prix 1:40.401s
24. Adrian Quaife-Hobbs Rapax 1:40.408s
25. Axcil Jefferies Trident 1:40.619s
26. Artem Makrelov Russian Time 1:41.172s

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league