Doohan odnosi na Silverstone pierwsze zwycięstwo w Formule 2

Jack Doohan odniósł sobotnim wyścigu sprinterskim Formuły 2, który został rozegrany w przejściowych warunkach na brytyjskim torze Silverstone, swoje pierwsze zwycięstwo w tych mistrzostwach. Drugie miejsce zajął Ayumu Iwasa, który gonił Australijczyka w samej końcówce, a na najniższym stopniu podium stanął Enzo Fittipaldi.

Pogoda na Silverstone nie rozpieszczała i tor po kwalifikacjach Formuły 1 pozostawał mokry. Z tego względu dyrekcja wyścigu podjęła decyzję o przejechaniu dwóch okrążeń formujących za samochodem bezpieczeństwa, a następnie przeprowadzono start lotny.

To ułatwiło zadanie ruszającemu z pole position Jehanowi Daruvali, który utrzymał prowadzenie na dojeździe do pierwszego zakrętu. Za nim jechał Enzo Fittipaldi, a czołową trójkę uzupełniał Jüri Vips.

Na drugim okrążeniu czołówka pozostała na swoich pozycjach, natomiast bardzo odważnym manewrem wyprzedzania popisał się Frederik Vesti. Duńczyk próbował pokonać lidera klasyfikacji w Village, jednak faktyczny atak nastąpił na prostej Wellington oraz na dojeździe do Brooklands, gdzie obrał wewnętrzną linię jazdy i dzięki temu awansował na ósme miejsce. Spore problemy z utrzymaniem się na torze miał za to jadący na szóstym miejscu Liam Lawson. Nowozelandczyk tracił po pięciu okrążeniach 2,5 sekundy do jadącego przed nim Ayumu Iwasy, a za nim utworzyła się grupa składająca się z czterech zawodników.

W tym samym czasie Jack Doohan awansował na trzecie miejsce po wyprzedzeniu Vipsa w zakręcie Village. Samo tempo Estończyka spadło na tyle, że natychmiast za jego plecami znalazł się Iwasa, który wywierał na nim ogromną presję.

Na szóstym okrążeniu doszło zmiany na prowadzeniu. Fittipaldi zaatakował Daruvalę w ostatnim zakręcie na wyjeździe na prostą Hamiltona i objął prowadzenie. Wyraźnie zdezorientowany Daruvala został następnie zaatakowany przez Doohana, a następnie spadł także za Iwasę, który nieco wcześniej uporał się z Vipsem.  Już na następnym okrążeniu Doohan był liderem. Fittipaldi w zakręcie Village popełnił błąd na hamowaniu, co skutecznie wykorzystał Australijczyk, który od teraz jechał na czele tego wyścigu.

Fittipaldi na ósmym kółku popełnił kolejny mały błąd, tym w zakręcie Copse, co z kolei kosztowało drugą pozycję na rzecz Iwasy. W międzyczasie Lawson zdecydował się zjechać do boksów, gdzie dostał nowe przednie skrzydło z powodu uszkodzeń w przodzie samochodu, co tłumaczyłoby jego wolniejsze tempo we wcześniejszej fazie tej rywalizacji. Niestety dla niego, powrócił on na tor na ostatnim miejscu i musiał liczyć na wyjazd samochodu bezpieczeństwa.

Na 12. okrążeniu z wyścigu odpadł Marino Sato. Japończyk, który chwilę wcześniej wyprzedził Olli Caldwella i awansował na 15. miejsce, doznał awarii technicznej w swoim bolidzie i wykorzystał zjazd do starej alei serwisowej, dzięki czemu przebieg tego wyścigu nie został zakłócony żółtą flagą czy też neutralizacją.

Doohan kontynuował jazdę na prowadzeniu i na tym etapie miał 3,5 sekundy przewagi nad Iwasą. Trzeci Fittipaldi tracił już ponad 10 sek. do lidera i musiał uważać na jadącego za nim Theo Pourchaire’a, chociaż dobrze bronił się przed ewentualnymi atakami ze strony Francuza. Na 5 okrążeń przed końcem Drugovich w ostatnim sektorze wyprzedził Vestiego i przesunął się na szóste miejsce, zaś następnym kierowcą na jego celowniku był Daruvala, do którego tracił mniej niż 2 sekundy. Brazylijczykowi zajęło tylko dwa okrążenia, aby dojechać i wyprzedzić podopiecznego rywala po zewnętrznej Stowe. Daruvala miał ogromne problemy z utrzymaniem tempa i wkrótce stracił dwie lokaty – na przecz Vestiego i Sargeanta.

Choć w końcówce Iwasa mocno podkręcił swoje tempo i ruszył w pościg za liderem, Doohan jako pierwszy przeciął linię mety i odniósł zwycięstwo w wyścigu sprinterskim F2 na Silverstone. Sam Iwasa zajął drugie miejsce, tracąc na finiszu mniej niż sekundę. na najniższym stopniu podium stanął z kolei Fittipaldi. Czwartą lokatę wywalczył Pourchaire, piąty był Drugovich, jako szósty do mety dojechał Vesti, a najlepszą dziesiątkę uzupełnili Sargeant, Daruvala, Armstrong oraz Verschoor.

Wyścig główny F2 rozpocznie się w niedzielę o godzinie 11:05.

PNrKierowcaZespółRezultat
13
Jack Doohan
Virtuosi Racing20 okr.
217
Ayumu Iwasa
DAMS+ 0,932
322
Enzo Fittipaldi
Charouz Racing System+ 16,722
410
Théo Pourchaire
ART Grand Prix+ 17,888
511
Felipe Drugovich
MP Motorsport+ 21,717
69
Frederik Vesti
ART Grand Prix+ 26,830
76
Logan Sargeant
Carlin+ 28,284
82
Jehan Daruvala
Prema Racing+ 36,291
97
Marcus Armstrong
Hitech Grand Prix+ 38,699
1020
Richard Verschoor
Trident+ 43,770
1124
Jake Hughes
Van Amersfoort Racing+ 44,611
128
Jüri Vips
Hitech Grand Prix+ 48,113
1312
Clement Novalak
MP Motorsport+ 49,448
1416
Roy Nissany
DAMS+ 54,509
151
Dennis Hauger
Prema Racing+ 55,235
1625
David Beckmann
Van Amersfoort Racing+ 58,703
1721
Calan Williams
Trident+ 1:06,077
1814
Olli Caldwell
Campos Racing+ 1:06,411
1923
Cem Bölükbasi
Charouz Racing System+ 1:21,711
205
Liam Lawson
Carlin+ 1:35,025
NSK4
Marino Sato
Virtuosi Racing

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze