Vesti wygrywa po raz pierwszy w Formule 2 na ulicach Baku

Frederik Vesti z ekipy ART Grand Prix zajął pierwsze miejsce w szalonym wyścigu sprinterskim Formuły 2 w Azerbejdżanie. Jest to jego pierwsza wygrana w F2. Na drugim miejscu dojechał Jehan Daruvala, a trzeci był Liam Lawson. Liderem klasyfikacji generalnej kierowców pozostał Felipe Drugovich, który z 117 punktami o 24 wyprzedza drugiego Theo Pourchaire'a.

W pierwszym rzędzie ustawili się Jake Hughes oraz Vesti. Trzeci startował Daruvala. Dobrym czasem reakcji popisał się Vesti który wskoczył na pierwsze miejsce, jednak przez uślizg tylnych opon w pierwszym zakręcie stracił dwa miejsca. Świetnie wystartował Daruvala, który zdołał przebić się na pierwszą pozycją.

Na pierwszych okrążeniach Vesti trzymał się bardzo blisko Hughesa. Duńczyk próbował zaatakować kierowcę Van Amersfoort Racing w strefach DRS, oraz w ciasnych zakrętach. Duńczyk uporał się z rywalem świetnym manewrem po zewnętrznej trzeciego zakrętu. Zdołał odciąć się tym samym od ataków Logana Sargeanta. Kierowca Carlin uporał się z Hughesem znacznie szybciej, wyprzedzając Brytyjczyka na prostej startowej.

Na półmetku wyścigu wciąż prowadzący Daruvala, miał ponad trzy sekundy przewagi nad drugim Vestim. Hughes natomiast nie mógł znaleźć tempa i spadł na 12. pozycję. Hauger zdołał odzyskać stracone na stracie pozycje, natomiast Ralph Boschung, po starcie z 18. pozycji znajdował się wówczas na 14. miejscu.

O ósme miejsce walczyli Vips, Theo Pourchaire oraz Dennis Hauger. Norweg w zakręcie trzecim próbował zaatakować Pourchaire’a, jednak zblokował koła i uderzył w barierki. Na tor wyjechał samochód bezpieczeństwa. W trakcie neutralizacji Amaury Cordeel, Hughes oraz Clement Novalak zjechali do alei serwisowej po nowe ogumienie.

Rywalizację wznowiono na 17. okrążeniu, zaś prowadzący Daruvala, który dyktował tempo na restarcie, bardzo długo czekał na naciśnięcie nogi na gaz. Była to jednak zamierzona taktyka, dzięki której Hindus utrzymał swoją pozycję. W środku stawki było jednak bardzo tłoczno. Z wyścigu odpadł Enzo Fittipaldi, który po zblokowaniu kół zahaczył o barierki. Brazylijczyk zablokował tym samym drogę Vipsowi, który - żeby nie uderzyć w Fittipaldiego - wyjechał na pobocze. Na tor ponownie wyjechał samochód bezpieczeństwa. Na dwóch pierwszych miejscach pozostali Daruvala oraz Vesti. Trzecie miejsce zajmował Verschoor, czwarty był Armstrong, a piąty Sargeant.

Neutralizacja zakończyła się na trzy okrążenia przed zakończeniem rywalizacji. Liderujący kierowca Premy ponownie długo zwlekał ze wznowieniem wyścigu. Hindus wystartował dobrze, jednak na dojeździe do pierwszego zakrętu zblokował koła tracąc dużo czasu. Wykorzystał to Vesti, który wyszedł na prowadzenie. Podobnie jak podczas pierwszego restartu, na torze było dużo manewrów wyprzedzania. Kierowcy jechali nawet w trzech rzędach. Podczas zamieszania Verschoor uderzył w barierki, a na tor po raz trzeci wyjechał samochód bezpieczeństwa.

Po jego zjeździe kierowcom pozostało do przejechania ostatnie okrążenie. Vesti, podobnie jak Daruvala, długo wstrzymywał się z restartem oraz zdołał utrzymać się na pierwszej pozycji. W pierwszym zakręcie doszło do dużej kraksy z udziałem Boschunga, Calana Williamsa, Mariny Sato oraz Cema Bölükbasiego. Żadnemu z kierowców nic się nie stało.

Zmagania wygrał Vesti. Drugi był Daruvala, a na najniższym stopniu podium uplasował się Lawson. Czwarty dojechał Armstrong, a na piątej pozycji zakończył Drugovich. Szósty był Logan Sargeant, a pierwszą dziesiątkę domknęli Pourchaire, Ayumu Iwasa, Hughes oraz Roy Nissany.

Wyścig główny odbędzie się w niedzielę o godzinie 9:05 czasu polskiego.

PNrKierowcaZespółRezultat
19
Frederik Vesti
ART Grand Prix21 okr.
22
Jehan Daruvala
Prema Racing+ 0,380
35
Liam Lawson
Carlin+ 1,102
47
Marcus Armstrong
Hitech Grand Prix+ 1,517
511
Felipe Drugovich
MP Motorsport+ 1,764
66
Logan Sargeant
Carlin+ 2,178
710
Théo Pourchaire
ART Grand Prix+ 2,668
817
Ayumu Iwasa
DAMS+ 3,246
924
Jake Hughes
Van Amersfoort Racing+ 5,496
1016
Roy Nissany
DAMS+ 7,381
113
Jack Doohan
Virtuosi Racing+ 7,573
128
Jüri Vips
Hitech Grand Prix+ 8,027
1325
Amaury Cordeel
Van Amersfoort Racing+ 8,997
1412
Clement Novalak
MP Motorsport+ 9,290
1515
Ralph Boschung
Campos Racing+ 1 okr.
1621
Calan Williams
Trident+ 1 okr.
174
Marino Sato
Virtuosi Racing+ 1 okr.
1823
Cem Bölükbasi
Charouz Racing System+ 1 okr.
1914
Olli Caldwell
Campos Racing+ 1 okr.
2020
Richard Verschoor
Trident+ 3 okr.
NSK22
Enzo Fittipaldi
Charouz Racing System
NSK1
Dennis Hauger
Prema Racing

Redakcja ŚwiatWyścigów.pl jest na miejscu tego wydarzenia. Jeśli chcesz czytać więcej materiałów prosto z toru, postaw nam kawę!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze