Lawson jednak bez pole position do wyścigu głównego F2

Po karach nałożonych przez sędziów po kwalifikacjach Formuły 2, dotychczasowy zdobywca pole position Liam Lawson spadł na trzecie miejsce w swojej grupie. Kary dotknęły również Ayumu Iwasę oraz Olliego Caldwella. Do niedzielnego wyścigu z pole position ruszy Felipe Drugovich.

Lawson nie wystartuje do niedzielnego wyścigu głównego z pierwszego pola po karze nałożonej na niego po kwalifikacjach. Jak stwierdzili sędziowie, Nowozelandczyk nie zwolnił wyraźnie w trakcie pojedynczej żółtej flagi, która została spowodowana przez zatrzymanego na prostej startowej Felipe Drugovicha.

W raporcie można przeczytać, że mini sektory Lawsona w miejscu neutralizacji były tylko 0,012 s. gorsze od jego najlepszych w tej części toru. Sam zainteresowany przyznał, że widział wyświetlaną na panelu pojedynczą żółtą flagę. Kierowca zespołu Carlin został ukarany skreśleniem czasu jego najlepszego okrążenia, pokonanego w trakcie neutralizacji, jak również cofnięciem o pięć miejsc na starcie do najbliższego wyścigu oraz dwoma punktami karnymi.

Są to jego pierwsze punkty karne w tym sezonie. Lawson ostatecznie zajął w kwalifikacjach trzecie miejsce z wynikiem 1:21,499.

Ayumu Iwasa popełnił identyczne wykroczenie jak Lawson, jednak w przypadku Japończyka wywieszone już były podwójne żółte flagi. W rozmowie z sędziami kierowca DAMS poinformował, że nie zauważył podwójnych żółtych flag. Iwasa został ukarany usunięciem jego najlepszego czasu, cofnięciem o dziesięć miejsc na starcie do wyścigu sprinterskiego oraz do jego konta zostały przypisane trzy punkty karne. Są to jego pierwsze punkty karne w tym sezonie.

Kary uniknął Jack Doohan, który podobnie jak Lawson i Iwasa był pod lupą sędziów za niezwolnienie pod żółtymi flagami. Po analizie materiału, sędziowie stwierdzili jednak, że Australijczyk zwolnił wystarczająco wyraźnie i odpuścił okrążenie i w efekcie nie nałożyli na niego kary.

Olli Caldwell otrzymał natomiast karę cofnięcia o trzy miejsca na starcie do sobotniego wyścigu za spowolnienie Marino Sato, jadącego na szybkim okrążeniu. W rozmowie z sędziami Brytyjczyk tłumaczył, że doszło do nieporozumienia między nim a kierowcą Virtuosi. Sędziowie uznali, że pomimo takiej sytuacji, kierowca Campos miał okazję przepuścić Japończyka w zakręcie czwartym.

Oprócz kary cofnięcia o trzy miejsca, Brytyjczyk został ukarany jednym punktem karnym, łącznie mając ich już 10. Jak przewiduje regulamin sportowy F2 – jeśli kierowca osiągnie 12 punktów w trakcie treningu lub kwalifikacji zostaje zawieszony na dalszą część weekendu, jeśli natomiast osiągnie limit w trakcie wyścigu, zostanie zawieszony na następne wydarzenie – tak więc Brytyjczyk musi mocno uważać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1