Podsumowanie posezonowych testów F2

W sobotę zakończyły się trzydniowe posezonowe testy Formuły 2. Kierowcy sprawdzali swoje pojazdy na torze Yas Marina w Abu Zabi. Podczas każdego z trzech dni, wyjazd na tor był możliwy przez sześć godzin – od 9 do 12 w sesji porannej i od 14 do 17 w sesji popołudniowej. Zespoły miały do dyspozycji osiem zestawów pośredniej mieszanki opon.

Pierwszego dnia testów najszybsi byli Felipe Drugovich i Jehan Daruvala. Podczas porannej sesji testowej, Drugovich przejechał nitkę toru Yas Marina w 1:35,577. Drugi czas wykręcił Daruvala, a trzecie miejsce zajął debiutujący w zespole Virtuosi Jack Doohan. Sesję popołudniową wygrał Daruvala. Drugie i trzecie miejsce zajęli odpowiednio Drugovich i Doohan. Podczas testów czerowna flaga była wywieszana kilkukrotnie, głownie z powodu zatrzymania się samochodu w niebezpiecznym miejscu. Przygoda taka spotkała Clementa Novalaka, Amaury’ego Cordella, czy Juriego Vipsa. Pierwszego dnia, w samochodzie F2 debiutowało kilku zawodników – Ayumu Iwasa i Frederik Vesti w zespole DAMS, Calan Wiliams i Teppei Natori w zespole Trident oraz Dennis Hauger w zespole Prema. Posezonowe testy były również pierwszym występem zespołu Van Amersfoort Racing w F2. Dla holenderskiego zespołu jeździli Amaury Cordeel oraz Jake Hughes. Do F2 powrócił także Juan Manuel Correa, który doznał bardzo poważnych urazów podczas wypadku na torze Spa-Francorchamps w 2019 roku.

Sesja poranna drugiego dnia testów nie przyniosła niespodzianek. Felipe Drugovich okazał się być szybszy o blisko 0,4 sekundy od drugiego Jacka Doohana. Na trzeciej pozycji uplasował się Jehan Daruvala. Najszybszy czas sesji popołudniowej wykręcił Logan Sargeant, dla którego posezonowe testy były pierwszą okazją do jazdy bolidem zespołu Carlin. Amerykanin uzyskał czas 1:36,155. Drugi czas osiągnął Daruvala natomiast trzeci był Marcus Armstrong w samochodzie zespołu Hitech Grand Prix. Podobnie jak pierwszego dnia, sesja musiała zostać kilkukrotnie przerwana z technicznych problemów bolidów. Na torze zatrzymały się bolidy Frederika Vesti, Juana Manuela Correa, Guilherme Samaia, Aymu Iwasa oraz Sargeanta.

Ostatniego dnia, podczas chłodniejszych warunków, poranna sesję wygrał Jack Doohan, który dobrze się prezentował przez całe testy. Autralijczyk ukończył sesję z czasem 1:36,110. Zaraz za nim uplasował się również bardzo regularny Felipe Drugovich, a trzecie miejsce zajął Ralph Boschung. Była to debiutancka sesja dla tureckiego zawodnika Cema Bolukbasiego, który testował samochód Van Amersfoort Racing. Najszybszy w sesji popołudniowej okazał się Felipe Drugovich. Brazylijczyk osiągnął czas 1:36,342, prawie 0,1 sekundy przed drugim Jehanem Daruvalą. Trzecie miejsce zajął Dennis Hauger. Trzeciego dnia czerwone flagi pojawiły się tylko dwukrotnie z powodu problemów Boschuga i Vestiego.

Posezonowe testy były ostatnią okazją do jazdy bolidem F2 w tym roku. Kolejne, tym razem przedsezonowe testy, odbędą się w dniach 18-20 marca 2022 na torze w Bahrajnie.

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze