Vips wygrywa w pełnym incydentów setnym wyścigu Formuły 2

Junior Red Bulla i kierowca ekipy Hitech Grand Prix, Jüri Vips, odniósł przekonujące pierwsze zwycięstwo w Formule 2 po triumfie w drugim wyścigu sprinterskim na ulicach Baku, w którym konieczny był dwukrotny wyjazd samochodu bezpieczeństwa.

Z pole position ruszał Bent Viscaal, który w porannym sobotnim wyścigu zajął 10. miejsce. Obok niego swój samochód ustawił David Beckmann, a Vips zajmował trzecie pole. Na starcie w pierwszym zakręcie doszło do kolizji Dana Ticktuma i Guanyu Zhou, w wyniku którego drugi z kierowców odpadł z rywalizacji. W tym samym miejscu w strefę wyjazdową wyjechał również Lirim Zendeli, który także nie powrócił do wyścigu. Kilka chwil później doszło do kontaktu między Theo Pourchaire a Ralphem Boschingiem, przez co Szwajcar także dołączył do grona przedwcześnie kończących zmagania. Z powodu tych incydentów na torze pojawił się samochód bezpieczeństwa.

Podczas restartu na trzecim okrążeniu David Beckmann objął prowadzenie, wyprzedzając Viscaala. Z kolei zwycięzca porannego wyścigu, Robert Szwarcman, awansował o cztery pozycje i jechał na szóstym miejscu. Na czwartym okrążeniu Ticktum, który po spadku na ostatnie miejsce po wcześniejszej kolizji, był w stanie awansować na 12. lokatę.

Dwa okrążenia później Richard Verschoor doszło do kontaktu między kierowcami MP Motorsport. Roy Nissany uderzył w tył samochodu Richarda Verschoora, na skutek którego Holender uderzył w barierę i odpadł z wyścigu. Wypadek ten spowodował drugi wyjazd samochodu bezpieczeństwa, zaś Nissany musiał zjechać do boksów po nowe przednie skrzydło, a później otrzymał dodatkową karę przejazdu przez aleję serwisową.

Gdy wyścig został wznowiony na ósmym okrążeniu, Christian Lundgaard został zepchnięty przez dwa inne samochody w pierwszym zakręcie i uderzył w barierę, po czym odpadł z wyścigu. Chwilę później Marcus Armstrong także znalazł się w ścianie po wcześniejszym pojedynku z Viscaalem w walce o czwarte miejsce.

Na 11. okrążeniu Vips wyprzedził prowadzącego Beckmanna za pomocą systemu DRS, a następnie niezagrożony już dojechał do mety, odnosząc pierwsze zwycięstwo w Formule 2. Drugie miejsce zajął Beckmann, a na najniższym stopniu podium stanął Jehan Daruvala. Viscaal po starcie z pole position uplasował się na czwartej pozycji, a piąty był Szwarcman. Punktowaną dziesiątkę uzupełnili Ticktum, Liam Lawson, który startował z 20. pola, Oscar Piastri, Theo Pourchaire oraz Felipe Drugovich.

Wyścig główny F2 rozpocznie się w niedzielę o godzinie 10:45. Do niego z pole position wystartuje Lawson, który był najszybszy w piątkowych kwalifikacjach.

PNrKierowcaZespółRezultat
18
Jüri Vips
Hitech Grand Prix21 okr.
214
David Beckmann
Charouz Racing System+ 3,260
36
Jehan Daruvala
Carlin+ 3,883
424
Bent Viscaal
Trident+ 4,644
51
Robert Szwarcman
Prema Racing+ 5,002
65
Dan Ticktum
Carlin+ 6,213
77
Liam Lawson
Hitech Grand Prix+ 6,751
82
Oscar Piastri
Prema Racing+ 9,138
910
Théo Pourchaire
ART Grand Prix+ 13,315
104
Felipe Drugovich
UNI-Virtuosi+ 15,473
1120
Matteo Nannini
Campos Racing+ 17,975
1222
Jack Aitken
HWA Racelab+ 22,828
1325
Marino Sato
Trident+ 25,675
1415
Guilherme Samaia
Charouz Racing System+ 49,981
1523
Alessio Deledda
HWA Racelab+ 52,037
1616
Roy Nissany
DAMS+ 1:31,818
NSK17
Marcus Armstrong
DAMS
NSK9
Christian Lundgaard
ART Grand Prix
NSK11
Richard Verschoor
MP Motorsport
NSK21
Ralph Boschung
Campos Racing
NSK3
Guanyu Zhou
UNI-Virtuosi
NSK12
Lirim Zendeli
MP Motorsport
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league