Szwarcman wygrywa w wyścigu sprinterskim F2 w Bahrajnie

Robert Szwarcman odniósł zwycięstwo w niedzielnym, sprinterskim wyścigu Formuły 2 w Bahrajnie podczas przedostatniej rundy mistrzostw. Drugie miejsce zajął jego rodak Nikita Mazepin, a na najniższym stopniu podium stanął Louis Delétraz, który jako jeden z nielicznych zdecydował się zmienić opony w wyścigu.

Na starcie ruszający z pole position Szwarcman był w stanie obronić swoją pozycję i przewodził stawce w pierwszych zakrętach. Rosjanina próbował zaatakować Yuki Tsunoda, który wyprzedził Marcusa Armstronga, lecz w drugim sektorze doznał on przebicia prawej przedniej opony, przez co musiał zaliczyć nieplanowany pit stop. Tym samym na drugie miejsce wrócił Armstrong, a na trzecią lokatę awansował wczorajszy zdobywca trzeciego miejsca – Jehan Daruvala, który przystąpił do wyścigu z szóstego pola.

Lider mistrzostw Mick Schumacher awansował o jedną pozycję i podążał na czwartej pozycji, lecz na trzecim okrążeniu został wyprzedzony przez Mazepina na hamowaniu do pierwszego zakrętu. Niemiec jednak lepiej wyszedł z tej sekcji i powrócił na swoją lokatę po skutecznym ataku do czwartego zakrętu. Zacięta walka między nimi trwała jednak w najlepsze i dwukrotnie mało brakowało do kolizji między nimi. Mazepin nie poprzestał w atakach i już na następnym okrążeniu ponownie wyprzedził Schumachera w pierwszym zakręcie, tym razem utrzymując pozycję. Kierowca Hitech GP niedługo później był już trzeci dzięki pokonaniu Daruvali.

Na szóstym okrążeniu wyścig został zneutralizowany poprzez wyjazd samochodu bezpieczeństwa. Z rywalizacji odpadł debiutujący w Formule 2 wicemistrz Formuły 3 Théo Pourchaire, w samochodzie którego doszło do wybuchu gaśnicy, a piana pokryła kombinezon kierowcy. Sytuację postanowił wykorzystać między innymi Jack Aitken, który zjechał do boksów na zmianę opon.

Rywalizację wznowiono na początku ósmego okrążenia. Na dojeździe do pierwszego zakrętu Mazepin próbował wyprzedzić Armstronga, lecz Nowozelandczyk obronił się przed atakami rywala. Chwilę później dyrekcja wyścigu zdecydowała się wykorzystać wirtualny samochód bezpieczeństwa. Walczący o tytuł mistrzowski Callum Ilott, który jechał na szóstej pozycji, całkowicie zblokował swoje opony jako reakcja na błąd Schumachera na hamowaniu do nawrotu w zakręcie 10., z impetem uderzył w samochód Daruvali, doprowadzając do wycofania się podopiecznego Red Bulla. Schumacher był w stanie ominąć bolid Brytyjczyka, lecz sytuację wykorzystał Pedro Piquet, który wyprzedził lidera mistrzostw. Ilott po tym incydencie musiał zjechać do boksów po nowe przednie skrzydło, a od sędziów otrzymał dodatkowo karę przejazdu przez aleję serwisową.

Wyścig wznowiono na 10. okrążeniu. Mazepin tym razem był w stanie wyprzedzić Armstronga i awansował na drugie miejsce. Z Nowozelandczykiem dwa kółka później uporał się także Piquet. Na prowadzeniu wciąż znajdował się Szwarcman, który miał 1,5 s przewagi nad Mazepinem i ponad 3 nad Piquetem. Schumacher nie był w stanie wykorzystać sytuacji Ilotta i sam zaczął tracić pozycje. Najpierw na 15. okrążeniu wyprzedził Guanyu Zhou, a na następnym kółku między nim a Christianem Lundgaardem doszło do nieznacznego kontaktu.

Ich potyczkę wykorzystał Delétraz, który jako jeden z nielicznych zmienił wcześniej opony i prezentował tempo lepsze o 2-3 sekundy na okrążeniu względem rywali. Szwajcar najpierw bezproblemowo uporał się z Lundgaardem, a na cztery okrążenia przed końcem wyprzedził również Schumachera, spychając Niemca na siódme miejsce. Delétraz następnie szybko wyprzedził Zhou na prostej startowej, a następnie Armstronga. Był on również w stanie wykorzystać problemy techniczne Piqueta, który zatrzymał się na poboczu na dwa okrążenia przed metą i dzięki temu awansował na trzecie miejsce.

Finalnie Szwarcman odniósł pewne zwycięstwo, pokonując drugiego Mazepina o ponad 5 sekund. Podium uzupełnił Delétraz, który wykorzystał swoją strategię po zmianie opon niemal do perfekcji. Czwartą lokatę wywalczył Armstrong, a piąty był Zhou. Na ostatnim okrążeniu Lundgaard był w stanie wyprzedzić Schumachera i sięgnąć po szóste miejsce, zabierając Niemcowi, który przekroczył linię mety na siódmej lokacie. cenne punkty. Ósme miejsce zajął wczorajszy zwycięzca Felipe Drugovich, a najlepszą dziesiątkę zamknęli Roy Nissany i Artiom Markiełow.

W tegorocznym sezonie F2 pozostała tylko jedna runda, która zostanie zorganizowana już za tydzień również w Bahrajnie na zewnętrznej pętli toru w Sakhir. W klasyfikacji kierowców Schumacher przed 205 punktów, Ilott 191, a na trzecie miejsce awansował Mazepin z dorobkiem 162. oczek.

PNrKierowcaZespółRezultat
121
Robert Szwarcman
DPrema Racing23 okr.
224
Nikita Mazepin
Hitech Grand Prix+ 5,283
311
Louis Delétraz
Charouz Racing System+ 6,472
45
Marcus Armstrong
DART Grand Prix+ 10,655
53
Guanyu Zhou
UNI-Virtuosi+ 15,133
66
Christian Lundgaard
DART Grand Prix+ 18,564
720
Mick Schumacher
Prema Racing+ 20,741
815
Felipe Drugovich
DMP Motorsport+ 23,510
922
Roy Nissany
Trident+ 25,352
1016
Artiom Markiełow
HWA Racelab+ 31,150
1123
Marino Sato
Trident+ 31,848
122
Dan Ticktum
DAMS+ 39,824
1314
Giuliano Alesi
MP Motorsport+ 43,904
141
Sean Gelael
DDAMS+ 44,427
157
Yuki Tsunoda
DCarlin+ 49,148
164
Callum Ilott
UNI-Virtuosi+ 1:03,463
179
Jack Aitken
Campos Racing+ 1 okr.
1810
Guilherme Samaia
DCampos Racing+ 1 okr.
1912
Pedro Piquet
DCharouz Racing System+ 2 okr.
NSK25
Luca Ghiotto
Hitech Grand Prix
NSK8
Jehan Daruvala
DCarlin
NSK17
Théo Pourchaire
DHWA Racelab

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league