F2 i F3 z nowym formatem weekendu wyścigowego od 2021 roku

Władze Formuły 2 oraz Formuły 3 potwierdziły zmiany na sezon 2021, które uwzględniają mniejszą liczbę rund oraz fakt, że już nie będą organizować wspólnie wyścigów.

Formuła 2 zaplanowała na ten sezon 12 rund, a na każdą z nich przypadały po dwa wyścigi – główny i sprinterski. Od przyszłego roku liczba rund zmniejszy się do ośmiu, zaś podczas każdej z nich odbędą się trzy wyścigi, pozostając przy łącznej liczbie 24. wyścigów. Jak na razie nie potwierdzono, jak będzie wyglądać rozkład punktacji w nowym formacie weekendu.

Podobna struktura weekendu zostanie zastosowana również do Formuły 3, która z kolei zorganizuje 21 zamiast 18 wyścigów, lecz na mniejszej liczbie torów – siedmiu zamiast obecnych dziewięciu.

Obie serie będą nadal towarzyszyły Formule 1, jednak podczas jednego weekendu wyścigowego nie odbędą się wyścigi F2 oraz F3, a będzie to naprzemiennie. Taka decyzja jest według władz podyktowana chęcią redukcji kosztów uczestnictwa w mistrzostwach.

„Jedną z naszych podstawowych wartości od momentu startu serii GP2 w 2005 roku jest kontrola kosztów” – powiedział Bruno Michel, szef Formuły 2 oraz Formuły 3

„Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, musi to być podstawa naszej strategii. Środki, które ogłaszamy, są kluczowe, ponieważ mają wpływ na sposób funkcjonowania obu mistrzostw oraz na kalendarz i harmonogram weekendów wyścigowych, stąd też takie przepisy sportowe. Co więcej, zespoły, które obecnie rywalizują w obu mistrzostwach, będą miały możliwość uwspólniania części swoje personelu między dwoma kategoriami w celu oszczędności dodatkowych funduszy”.

„Jesteśmy przekonani, że należy to zrobić i wdrożyć tak szybko, jak to możliwe, aby zapewnić stabilność obu serii w nadchodzących latach”.

Ponadto poinformowano, że koszt wynajmowania silników, logistyki i ładowności również będą zmniejszone. Formuła 2 pozostanie przy obecnym podwoziu, które zostało wprowadzone w 2018 roku, przez następne trzy sezony. Formuła 3 najprawdopodobniej także pozostanie przy obecnym podwoziu w kolejnych latach.

Źródło: fiaformula2.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league