Drugovich wygrywa w sprinterskim wyścigu Formuły 2

Felipe Drugovich odniósł zwycięstwo w niedzielnym, sprinterskim wyścigu Formuły 2 na hiszpańskim torze Circuit de Barcelona-Catalunya. Drugie miejsce zajął Luca Ghiotto, a na najniższym stopniu podium stanął Mick Schumacher.

W stawce zabrakło jednego kierowcy. Był nim Sean Gelael, który wczoraj na ostatnim okrążeniu wystrzelił w powietrze, po czym twardo wylądował. Został on przewieziony do szpitala, gdzie stwierdzono złamanie kręgu D4. Więcej informacji można przeczytać TUTAJ. Dodatkowo do okrążenia formującego nie wystartował Giuliano Alesi, w samochodzie którego zgasł silnik i musiał on przystąpić do wyścigu z alei serwisowej.

Po zgaśnięciu czerwonych świateł słaby start zaliczył ruszający z pole position Luca Ghiotto, którego jeszcze na prostej startowej wyprzedził Felipe Drugovich, który po pierwszym okrążeniu miał aż 2,4 s przewagi nad resztą stawki. Z kolei Callum Ilott po starcie z czwartej pozycji wyprzedził Micka Schumachera.

Po kolejnych okrążeniach przewaga Drugovicha ustabilizowała się w okolicach trzech sekund, zaś sam Ghiotto po chwiejnym początku odzyskał pewność siebie i sam odjechał od Ilotta na ponad sekundę. Cała stawka się rozproszyła po torze, przez co nie było walki o pozycje. Ten spokój przerwał Nikita Mazepin, który wyprzedził Louisa Delétraza i awansował na dziewiąte miejsce.

Największym zmartwieniem kierowców nie były jednak rywale, a szybko zużywające się opony. Najbardziej cierpiał Ghiotto, który na 14. okrążeniu tracił już 8 sekund do lidera, a do jego skóry w pierwszym zakręcie próbował dobrać się Ilott, lecz tym razem Włoch był w stanie zachować swoją lokatę.

Cztery okrążenia później Yuki Tsunoda awansował na piąte miejsce po tym, jak na prostej startowej wyprzedził Guanyu Zhou z wykorzystaniem systemu DRS i ruszył w pogoń za Schumacherem. Z kolei Christian Lundgaard liczył na zdobycie punktów po wyprzedzeniu Roberta Szwarcmana i awansowaniu na 9. miejsce.

Na 19. kółku pierwsi kierowcy zjechali na nieobowiązkowy postój z powodu fatalnego stanu opon. Najpierw u swoich mechaników pojawili się Dan Ticktum oraz Jack Aitken, a na kolejnym okrążeniu ten ruch powtórzyli Giuliano Alesi oraz wspomniany Szwarcman, który postawił wszystko na jedną kartę.

Na 6 okrążeń przed końcem Schumacher pewnie wyprzedził Ilotta na prostej startowej, a w czwartym zakręcie z liderem mistrzostw uporał się również Tsunoda, przez co Ilott spadł na piąte miejsce. Z kolei jego zespołowy kolega z UNI-Virtuosi Zhou doznał ogromnego spłaszczenia opony na hamowaniu do pierwszego zakrętu podczas obrony przed Mazepinem i z punktowanej pozycji musiał zjechać do boksu po nowe ogumienie.

Ilott, który miał szansę na wczorajsze zwycięstwo, a dzisiaj na podium, nie był w stanie utrzymać opon w dobrym stanie. Triumfator sobotniego wyścigu Nobuharu Matsushita wyprzedził Brytyjczyka na zewnętrznej zakrętu 1, a chwilę później z kierowcą UNI-Virtuosi poradził sobie również Mazepin. Na ostatnim okrążeniu Ilott był już ósmy po tym, jak na prostej startowej wyprzedził go także Pedro Piquet.

Drugovich nie zaznał problemów z oponami i odniósł drugie w tym sezonie w sprinterskim wyścigu F2 w Barcelonie. To jednocześnie drugie zwycięstwo w ten weekend dla ekipy MP Motorsport. Drugie miejsce zajął Ghiotto, a na najniższym stopniu podium stanął Schumacher. Czwartą lokatę wywalczył Tsunoda, piąty był Matsushita, jako szósty linię mety przekroczył Mazepin, siódme miejsce zajął Piquet, a ostatni punkt wywalczył Ilott, który w szykanie został wyprzedzony przez Lundgaarda, jednak dokonał tego poza torem i na Duńczyka nałożono karę czasową 5. sekund. W wyniku tego Czołową dziesiątkę uzupełnili Delétraz i Ticktum.

Kolejnym przystankiem w tegorocznym kalendarzu Formuły 2 będzie Spa-Francorchamps, którzy zagości u siebie stawkę przedsionka Formuły 1 za 2 tygodnie, 29 i 30 sierpnia.

PNrKierowcaZespółRezultat
115
Felipe Drugovich
DMP Motorsport26 okr.
225
Luca Ghiotto
Hitech Grand Prix+ 9,536
320
Mick Schumacher
Prema Racing+ 10,956
47
Yuki Tsunoda
DCarlin+ 14,924
514
Nobuharu Matsushita
MP Motorsport+ 19,921
624
Nikita Mazepin
Hitech Grand Prix+ 23,231
712
Pedro Piquet
DCharouz Racing System+ 24,528
84
Callum Ilott
UNI-Virtuosi+ 29,718
911
Louis Delétraz
Charouz Racing System+ 31,973
102
Dan Ticktum
DAMS+ 32,155
116
Christian Lundgaard
ART Grand Prix+ 34,196
1222
Roy Nissany
Trident+ 34,822
1321
Robert Szwarcman
DPrema Racing+ 41,254
143
Guanyu Zhou
UNI-Virtuosi+ 41,996
155
Marcus Armstrong
DART Grand Prix+ 43,413
1616
Artiom Markiełow
HWA Racelab+ 45,618
178
Jehan Daruvala
DCarlin+ 46,219
189
Jack Aitken
Campos Racing+ 48,431
1917
Giuliano Alesi
HWA Racelab+ 54,736
2010
Guilherme Samaia
DCampos Racing+ 1:09,082
2123
Marino Sato
Trident+ 1:14,667

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league