Günther tuż przed Russellem w drugim wyścigu F2

Maximilian Günther odniósł zwycięstwo w sprinterskim wyścigu Formuły 2 na torze Silverstone. Drugie miejsce zajął George Russell, a na najniższym stopniu podium stanął Lando Norris.

Spore problemy jeszcze przed startem dotknęły Nirei Fukuzumiego, który nie był w stanie przystąpić do wyścigu z powodu awarii radiatora. Dla pozostałych kierowców, którzy ruszali do sprintu F2, pogoda sprzyjała rywalizacji: temperatura powietrza wynosiła 23°C, zaś nawierzchnia nagrzana była do niemal 33°C.

Podobnie jak wcześniej, zawodnicy F2 rozpoczynali wyścig poprzez lotny start z powodu ostatnich problemów podczas startów z miejsca. Na prowadzeniu znajdował się ruszający z pole position Günther, a na drugiej pozycji znajdował się Nyck de Vries, Kiepski początek zaliczył Luca Ghiotto, który po starcie z czwartej pozycji został wyprzedzony najpierw przez Louisa Delétraza, a następnie przez Antonio Fuoco, spadając na szóste miejsce. Z kolei Sérgio Sette Câmara musiał zjechać do alei serwisowej po nowe skrzydło z powodu utraty starego po uderzeniu w krawężnik oraz w Nicholasa Latifiego.

Fascynującą walką stoczyli między sobą Norris oraz zwycięzca wczorajszego wyścigu Alexander Albon – Brytyjczyk był bliski wyprzedzenia rywala w Copse, jednak Tajlandczykowi udało się jako pierwszy wjechać w Maggotts, dzięki czemu utrzymał ósme miejsce. Norris jednak nie odpuścił i ostatecznie wyprzedził Albona na szóstym okrążeniu na wewnętrznej zakrętu Stowe. W międzyczasie bezpośredni rywal Norrisa w mistrzostwach – Russell – przesunął się na szóste miejsce po przeprowadzeniu skutecznego ataku na Luce Ghiotto. Lider sezonu na tym się nie zatrzymał, ponieważ dwa okrążenia później był w stanie wyprzedzić również Fuoco, ustanawiając przy okazji najszybsze okrążenie wyścigu.

Russell dosyć szybko zbliżył się do kolejnego rywala, którym tym razem był Delétraz, jednak i ze Szwajcarem nie miał on większych problemów, przez co na półmetku wyścigu jechał już na czwartym miejscu. Niedługo później mało brakowało, aby pokonać również Markiełowa, który zgłaszał przez zespołowe pewne problemy, lecz ostatecznie Russell przeprowadził skuteczny atak i znalazł się na prowizorycznym podium. Z kolei Norris po dłuższej walce z Ghiotto także uporał się z Włochem i awansując na siódmą lokatę.

Na 15. okrążeniu wyścigu doszło do kolizji między Norrisem a Fuoco. Włoch starał się obronić przed atakami wicelidera w Brooklands, jednak Norris, który znalazł się poza torem, podczas powrotu uderzył w swojego rywala, powodując jego wycofanie się z wyścigu. W wyniku tego incydentu konieczne było zastosowanie wirtualnego samochodu bezpieczeństwa, a na Fuoco, który już nie jechał w wyścigu, nałożono karę czasową w postaci doliczenia 10. sekund.

Po wznowieniu wyścigu Norris wyprzedził najpierw Delétraza, a następnie w fantastycznym stylu wykorzystał walkę Markiełowa i de Vriesa, wyprzedzając obu kierowców w Club. Nieco wcześniej na drugie miejsce przesunął się Russell, który miał 3,7 sekundy straty do wciąż liderującego Günthera. Tempo Brytyjczyka było imponujące w końcówce, ponieważ na ostatnim okrążeniu zmniejszył on stratę do zaledwie 0,5 sekundy, jednak to nie wystarczyło, aby odnieść zwycięstwo.

Triumf finalnie wywalczył Günther, dla którego jest to pierwsze zwycięstwo w Formule 2. Drugie miejsce zajął Russell, a na najniższym stopniu podium stanął Norris. Czwartą lokatę wywalczył Markiełow, piąty był Delétraz, jako szósty dojechał Ghiotto, siódma pozycja przypadła de Vriesowi, a ostatni punkt wywalczył Albon.

Kolejną runda Formuły 2 odbędzie się na torze Hungaroring we Węgrzech pod koniec lipca.

P Nr Kierowca Zespół Rezultat
1 11 Maximilian Günther BWT Arden 21 okr.
2 8 George Russell ART Grand Prix + 0,520
3 19 Lando Norris Carlin + 2,504
4 1 Artiom Markiełow Russian Time + 9,924
5 20 Louis Delétraz Charouz Racing System + 12,005
6 14 Luca Ghiotto Campos Vexatec Racing + 13,051
7 4 Nyck de Vries Pertamina Prema Theodore Racing + 13,929
8 5 Alexander Albon DAMS + 14,006
9 10 Ralph Boschung MP Motorsport + 14,684
10 9 Roberto Merhi MP Motorsport + 16,487
11 2 Tadasuke Makino Russian Time + 19,632
12 7 Jack Aitken ART Grand Prix + 23,653
13 16 Arjun Maini Trident + 24,040
14 17 Santino Ferrucci Trident + 27,718
15 15 Roy Nissany Campos Vexatec Racing + 32,165
16 3 Sean Gelael Pertamina Prema Theodore Racing + 33,318
17 6 Nicholas Latifi DAMS + 34,042
18 18 Sérgio Sette Câmara Carlin + 47,912
NSK 21 Antonio Fuoco Charouz Racing System  
NSK 12 Nirei Fukuzumi BWT Arden  

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league