Leong wygrywa wyścig kwalifikacyjny Grand Prix Makau

19-letni Charles Leong odniósł zwycięstwo w sobotnim wyścigu kwalifikacyjnym Grand Prix Makau Formuły 4. Kierowca z Makau pokonał swojego rodaka Andy’ego Changa, a podium uzupełnił Chińczyk Li Sicheng.

W tym roku Formuła 3 wyjątkowo nie pojawiła się na ulicach Makau, a jej miejsce zajęły chińskie mistrzostwa Formuły 4. Stawka składała się więc wyłącznie z azjatyckich kierowców, rywalizujących w samochodach Mygale Sarl M14-F4.

Pole position do wyścigu kwalifikacyjnego wywalczył Leong, który pewnie utrzymał prowadzenie po starcie. Drugi na polach startowych Li Si Cheng spadł na trzecie miejsce, wyprzedzony przez Andy’ego Changa. Świetnym startem z ósmej pozycji popisał się Liu Yang, awansując na czwartą lokatę, przed Zijianem He oraz Lingiem Kangiem.

Już po dwóch okrążeniach na tor musiał wyjechać samochód bezpieczeństwa, po tym jak w nawrocie Melco zatrzymał się Jing Zefeng, blokując przejazd dla reszty stawki. W tym samym czasie Zeng Yucheng obrócił się i zablokował tor w zakręcie Dona Maria, lecz zdołał powrócić do rywalizacji.

Jeszcze przed wznowieniem wyścigu na wyjściu z przedostatniego zakrętu obrócił się Stephen Hong, uderzony przez Allena Lo, co kosztowało go spadek na ósmą pozycję. Po restarcie natomiast Zheng Hui nie zmieścił się w sekcji Solitude, powodując konieczność kolejnej neutralizacji.

Samochód bezpieczeństwa opuścił tor na jedno okrążenie do mety. Leong utrzymał prowadzenie po restarcie, lecz Chang nabrał prędkości i zaatakował od zewnętrznej do zakrętu Lisboa, lecz nieskutecznie. Chang trzymał się blisko swojego rodaka przez resztę okrążenia, lecz nie mógł wpłynąć na fakt, że to Leong przekroczył linię mety z przewagą 0,867 sekundy.

Podium uzupełnił Li Sicheng, za którym uplasował się Liu Yang. Zijian He uderzył w barierę na ostatnim okrążeniu, dzięki czemu na piątą lokatę wskoczył Shang Zongyi. Stephen Hong był szósty, przed Zhu Yuanjiem oraz Allenem Lo. Pierwszą dziesiątkę uzupełnili James Wong i Han Yingfu.

Główny wyścig weekendu Grand Prix Makau zostanie rozegrany w niedzielę.