Zespół Rosberga wygrywa na inaugurację Extreme E

Na pustyni niedaleko Al-Uli w Arabii Saudyjskiej odbyła się pierwsza runda serii wyścigów terenowych Extreme E. Zwycięstwo na piaskach odnieśli Johan Kristoffersson i Molly Taylor z zespołu Nico Rosberga.

Pustynne X Prix to pierwsze z pięciu zawodów zaplanowanych na sezon 2021. Zgodnie z planem założyciela serii Alejandro Agaga, wyścigi mają odbywać się na terenach najbardziej dotkniętych zmianami klimatycznymi, aby nagłośnić problemy planety. Podczas każdej rundy padok angażuje się w akcje prośrodowiskowe – jak zbieranie śmieci z plaży w Dżuddżie – a wraz ze stawką podróżuje zespół naukowców, badających zastany klimat.

Do rywalizacji przystąpiło dziewięć zespołów, posługujących się identycznymi elektrycznymi terenówkami Odyssey 21. Każda załoga składa się z kobiety i mężczyzny, którzy zmieniają się zarówno podczas dwóch przejazdów kwalifikacyjnych jak i następujących po nich wyścigów.

Pierwszymi triumfatorami byli Johan Kristoffersson i Molly Taylor. Aktualny rallycrossowy mistrz świata wyszedł z pierwszego zakrętu na prowadzeniu i szybko wyrobił sobie kilkanaście sekund przewagi nad Timmym Hansenem z Andretti United. Była to w dużej mierze zasługa tumanów kurzu, które ograniczały widoczność na tyle, że rywalizacja koło w koło była niemożliwa.

Hansen wystartował najlepiej ze wszystkich, lecz musiał uznać wyższość Kristofferssona w pierwszym zakręcie. Po zmianie kierowców, jego zmienniczka Catie Munnings ścigała prowadzącą Molly Taylor, lecz wjechała na metę z 23-sekundową stratą. Niemal od samego początku w rywalizacji o pierwsze miejsce nie uczestniczyli Sébastien Loeb i Christina Gutiérrez z zespołu Lewisa Hamiltona – z przewagą ponad 40 sekund wygrali oni kwalifikacje, lecz w finale zmagali się z awarią układu wspomagania kierownicy i stracili do zwycięzców ponad półtorej minuty.

Do finału nie weszła załoga Carlos Sainz/Laia Sanz. Hiszpańscy weterani Rajdu Dakar zajęli drugie miejsce w kwalifikacjach, lecz w półfinale zajęli ostatnie miejsce, przez co w finale zastąpili ich Hansen z Munnings, którzy wygrali wyścig ostatniej szansy. Kolejne pozycje należały do Olivera Bennetta i Christiny Giampaoli Zonca oraz Jensona Buttona i Mikaeli Åhlin-Kottulinsky.

Poważne wypadki jeszcze przed zakończeniem kwalifikacji mieli Claudia Hürtgen (ścigająca się z Mattiasem Ekströmem), Kyle Leduc (rywalizujący z Sarą Price) oraz Stéphane Sarrazin (tworzącym zespół z Jamie Chadwick) – pierwsza dwójka pomiędzy sobą rozstrzygnęła walkę o siódme miejsce, z kolei Chadwick i Sarrazin zakończyli swój udział w zawodach jeszcze przed pierwszym wyścigiem.

Stawka Extreme E przepłynie teraz do Senegalu, gdzie 29-30 maja odbędzie się Oceaniczne X Prix.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league