Joshua Rogers liderem nowych mistrzostw ESL R1 po pierwszych wyścigach w Katowicach

Fabryczna ekipa Porsche Coanda Esports Racing ma za sobą udany start w nowej serii wyścigów symulacyjnych ESL na platformie Rennsport – Joshua Rogers z Australii odniósł zwycięstwo na wirtualnym torze Hockenheimring. Simracingowa seria ESL R1 świętowała swoją światową premierę w miniony weekend, podczas podwójnej rundy w Katowicach. W niedzielę wszyscy czterej fabryczni zawodnicy Porsche Coanda awansowali do półfinałów, a Australijczyk oraz jego rodak Dayne Warren zdominowali i wygrali wyścigi ćwierćfinałowe. Rogers za kierownicą swojego wirtualnego Porsche 911 GT3 R pozostał niepokonany również w półfinale.

W sobotę dzięki zwycięstwu w ćwierćfinale tylko Rogers awansował do półfinału, w którym zajął piąte miejsce, zapewniając sobie awans do rundy finałowej. Na cyfrowej wersji belgijskiego toru Formuły 1 Spa-Francorchamps minął linię mety na czwartej pozycji. Wskutek niefortunnych kolizji i kar jego koledzy z drużyny – Mack Bakkum (Holandia), Dayne Warren (Australia) oraz Mitchell deJong (USA) – odpadli z rywalizacji.

Seria ESL R1 bazuje na nowej platformie symulacyjnej Rennsport, z niezwykle realistyczną oprawą wizualną. Jest skierowana przede wszystkim do zespołów fabrycznych oraz dużych organizacji e-sportowych. Światowa premiera ESL R1 nastąpiła podczas turnieju Intel Extreme Masters w Katowicach, przed publicznością na żywo. Sześć kolejnych wyścigów odbędzie się w formacie online, do połowy maja. 28 maja uczestnicy ponownie zmierzą się na oczach widzów – w wiosennym finale podczas Rennsport Summit w Monachium zawalczą o tytuł mistrzowski ESL R1 i mistrzostwo zespołów. Kolejną edycję serii zaplanowano na jesień 2023 r.

„To wspaniale, że z nowego produktu ESL i platformy Rennsport narodziła się seria wyścigowa ESL R1” – powiedziała Nina Braack, szefowa e-sportu w Porsche Motorsport. „Organizatorzy dali świetne show, mieliśmy w Katowicach dwa dni emocjonujących wyścigów. Jeśli chodzi o sportową rywalizację, poszło nam wyjątkowo dobrze, szczególnie w drugim dniu, gdy triumfował Joshua Rogers. Pokazaliśmy, że jako producent możemy konkurować na dużej scenie z najpopularniejszymi e-sportowymi zespołami. Po takim weekendzie kolejne zaplanowane na ten sezon wyścigi online budzą ogromne oczekiwania”.

W Katowicach po raz pierwszy przetestowano nowy wyścigowy format, zapewniający jeszcze bardziej ekscytującą rywalizację. Każdy z dwunastu zespołów ma czterech kierowców, z których wszyscy przystąpili do ćwierćfinału. Spośród dwunastu zawodników startujących w jednym wyścigu pierwszych sześciu awansowało do jednego z dwóch półfinałów. Do finału kwalifikowała się już tylko pierwsza szóstka. Ten schemat zostanie powielony w przyszłych wyścigach online, ale wtedy zmagania potrwają dwa dni: ćwierćfinały są zaplanowane na piątek, a półfinały i finały odbędą się w poniedziałek.

Niedzielne wyścigi na torze Hockenheimring zostały całkowicie zdominowane przez Joshuę Rogersa. Startując z drugiego pola, Australijczyk wygrał wyścig wstępny. Do półfinału przystąpił więc z pole position, a następnie awansował do rundy finałowej, gdzie dzięki najszybszemu okrążeniu kwalifikacyjnemu ponownie zapewnił sobie pierwsze pole na starcie. W wyścigu na torze Grand Prix fabryczny kierowca Porsche Coanda Esports Racing odniósł bezbłędne zwycięstwo. Utrzymał prowadzenie przed pierwszym zakrętem i z powodzeniem bronił go przez 13 okrążeń, odpierając ataki Niemca Moritza Löhnera.

Komentarze po niedzielnym wyścigu

Philip Stamm (Niemcy, szef zespołu Porsche Coanda Esports Racing): „Całe wydarzenie przebiegło bardzo sprawnie – to naprawdę budujące, że wyścigi symulacyjne pojawiły się na wielkiej scenie e-sportu. W weekend byliśmy świadkami ekscytującej rywalizacji. W sobotę musieliśmy zmierzyć się z paroma wyzwaniami, nie zawsze dopisywało nam szczęście. Dzisiaj zaobserwowaliśmy jednak imponującą poprawę osiągów, jestem bardzo dumny z całego zespołu. Fakt, że Joshua pojechał doskonały wyścig i wygrał każdy z trzech swoich startów, stanowi oczywiście ukoronowanie udanego początku nowej serii”.

Joshua Rogers (Australia, Porsche Coanda Esports Racing): „Oczywiście bardzo się cieszę, że odniosłem zwycięstwo w debiucie ESL R1 w Katowicach. Przyznam, że jeszcze to do mnie nie dotarło. Zazwyczaj nie reaguję tak emocjonalnie, gdy wygrywam. Chcę podziękować całej ekipie za przygotowania do tego wydarzenia – zarówno jeśli chodzi o rozgrzewkę, jak i o sobotę. Nastrój zawsze był na wysokim poziomie. To naprawdę wspaniałe, że mogę współtworzyć przyszłość wyścigów symulacyjnych”.

Mitchell deJong (USA, Porsche Coanda Esports Racing): „Za mną trudny dzień. Byłem szczęśliwy, że dostałem się do półfinału, ale tam niestety nie wszystko poszło już zgodnie z planem. Takie rzeczy się jednak zdarzają. Bardzo cieszę się z sukcesu Josha. Naprawdę dał radę i zapewnił naszej ekipie zwycięstwo. Wyciągniemy wnioski przed kolejnymi wyścigami”.

Wyniki

Spa-Francorchamps (Belgia) – finał
1. Maximilian Benecke, Audi R8 LMS GT3 evo II (Niemcy, MOUZ)
2. Jiri Toman, Audi R8 LMS GT3 evo II (Czechy, R8G esport)
3. Marcell Csincsik, Audi R8 LMS GT3 evo II (Czechy, R8G Esports)
4. Joshua Rogers, Porsche 911 GT3 R (Australia, Porsche Coanda Esports Racing)
5. Moritz Löhner, Audi R8 LMS GT3 evo II (Niemcy, MOUZ)
6. Yohann Harth, Audi R8 LMS GT3 evo II (Francja, Apex Racing)

Hockenheimring (Niemcy) – finał
1. Joshua Rogers, Porsche 911 GT3 R (Australia, Porsche Coanda Esports Racing)
2. Moritz Löhner, Audi R8 LMS GT3 evo II (Niemcy, MOUZ)
3. Marcell Csincsik, Audi R8 LMS GT3 evo II (Czechy, R8G Esports)
4. Kevin Ellis Jr, Audi R8 LMS GT3 evo II (Wielka Brytania, Apex Racing)
5. Kevin Siggy, BMW M4 GT3 (Holandia, Redline)
6. Enzo Bonito, BMW M4 GT3 (Włochy, Redline)

Klasyfikacja kierowców po dwóch z ośmiu wyścigów
1. Joshua Rogers (Australia, Porsche Coanda Esports Racing): 107 punktów
2. Marcell Csincsik (Czechy, R8G Esports): 102 punkty
3. Moritz Löhner (Niemcy, MOUZ): 97 punktów

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze